Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zimné športy

Biatlonisti Arnekleivová a Christiansen vyhrali mix dvojíc v Nórsku

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Nedeľňajšie preteky rozbehla najlepšie Arnekleivová, ktorá bola po prvej čistej položke na čele, no po stojke, kde spravila zhodne s Magnussonovou jednu chybu, ju o sekundu predbehla Švédka.

Holmenkolen 3. marca (TASR) -Domáci biatlonisti zvíťazili v mixe dvojíc v pretekoch 7. kola Svetového pohára v nórskom Holmenkolene. Juni Arnekleivová a Vetle Sjaastad Christiansen triumfovali po dramatickom finiši časom 38:43,6 minúty. Druhí skončili švédski reprezentanti Anna Magnussonová a Sebastian Samuelsson so stratou iba desatiny sekundy. Severské pódium doplnili Fíni Suvi Minkkinenová a Otto Invenius, ktorí mali manko 31,3 s.

Nedeľňajšie preteky rozbehla najlepšie Arnekleivová, ktorá bola po prvej čistej položke na čele, no po stojke, kde spravila zhodne s Magnussonovou jednu chybu, ju o sekundu predbehla Švédka. V tesnom závese išla Francúzka, Talianka a Fínka. V rovnakom poradí aj odovzdali svojim krajanom. Mužom však prvá ležka nevyšla, chybovali takmer všetci z čela pretekov a na prvé miesto sa tak dostal Nemec Justus Strelow. Zo strelnice vybehol s náskok 17 sekúnd pred tretím Christiansenom, no on i Fín Invenius ho na bežkách rýchlo dostihli a na stojku prišli spolu. Na druhej výmene bol prvý Nór s náskokom sedem sekúnd pred Nemcom a osem pred Fínom. Švédi mali manko 22 s. Po piatej streľbe vypadli z boja o pódium Nemci, keďže Selina Grotianová išla až na dve trestné kolá a okruh adeptov na triumf sa zúžil na tri severské krajiny.

Na poslednú výmenu prišli v poradí Fínsko, Švédsko a Nórsko, ktoré strácalo 11,4 sekundy po trestnom kole Arnekleivovej na stojke. Christiansen sa však rýchlo dotiahol a po ležke bol už na čele tesne pred Samuelssonom. Spolu prišli aj na záverečnú položku, kde potrebovali obaja jeden náhradný náboj, no Švéd strieľal rýchlejšie a do záverečného okruhu si priniesol náskok štyri sekundy. Christiansen sa ho v stíhacej jazde snažil dobehnúť, nepodarilo sa mu to v záverečnom stúpaní ani na mostíku, ale predviedol skvelý závere a Samuelssona zdolal na páske, čo musela potvrdiť cieľová fotografia. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

Nóri si vďaka víťazstvu zabezpečili malý glóbus za celkové hodnotenie miešaných štafiet. Na čele poradia majú 405 bodov a pred druhým Švédskom náskok 116 bodov, pričom posledný "veľký" mix sezóny odštartoval v nedeľu o 14.45 h.

7. kolo SP v Holmenkolene - mix dvojíc (4x3 km+1,5 km):

1. Juni Arnekleivová, Vetle Sjaastad Christiansen (Nór.) 38:43,6 min (1+8), 2. Anna Magnussonová, Sebastian Samuelsson (Švéd.) +0,1 s (0+7), 3. Suvi Minkkinenová, Otto Invenius (Fín.) +31,3 (0+6), 4. Švajčiarsko +44,5 (2+8), 5. Francúzsko +1:11,8 (1+11), 6. Nemecko +1:19,9 (2+8), 7. USA +1:48,0 (2+12), 8. Rakúsko +1:49,8 (1+6), 9. Česko +1:56,7 (1+9), 10. Belgicko +1:59,6 (0+5)