Nedela 28. apríl 2024Meniny má Jarmila
< sekcia Zimné športy

V šprinte juniorov na MSJ v biatlone získal zlato Rus Malinovskij

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na 10 km trati bol zo slovenských juniorov opäť najviac v popredí 13. Šimon Bartko.

Osrblie 25. februára (TASR) - V šprinte juniorov na majstrovstvách sveta v biatlone si v Osrblí zlato vybojoval Rus Igor Malinovskij, striebro jeho krajan Kirill Strelcov (+12,2) a bronz Kazach Roman Jeremin (+24,9). Na 10 km trati bol zo slovenských juniorov opäť najviac v popredí 13. Šimon Bartko (+1:19,7).

V Osrblí v sobotu zasvietilo aj slnko, vietor však bol nepríjemný, fúkal silno zľava a biatlonisti museli pozorne upravovať mieridlá. V akcii boli štyria Slováci a najmä Šimon Bartko mohol pomýšľať na výrazné umiestenie. Vo vytrvalostných pretekoch ho podržal beh, bol druhý najrýchlejší, a predpokladalo sa, že z neho najviac vyťaží aj v šprinte. V ležke netrafil hneď prvý terč, no na medzičasoch bol vpredu a záležalo na tom, ako si poradí so stojkou. Aj keď druhý terč v stoji nevybielil, nádej na top dvadsiatku mu zostala a nakoniec sa z jeho úsilia zrodilo 13. miesto.

"Dnes to bolo ťažké bežecky, nešlo sa mi tak dobre ako pri vytrvalostných pretekoch," posťažoval sa Šimon Bartko, ktorý dosiahol zo všetkých štvrtý najlepší bežecký čas a na MSJ zatiaľ najvýraznejší výsledok pre Slovákov. "Nebol som to ja, no streľba bola fajn, konečne len dve kolá, len škoda toho behu. Na strelnici fúkalo, mieril som pozorne, aj za cenu, že položky budú dlhšie a oplatilo sa. Trať bola dobrá, neborila sa, šanca na lepší výsledok mi vznikla aj pred stíhacími pretekmi. Snažil som si zlepšiť aj zatiaľ moje najvýraznejšie 16. miesto z európskeho šampionátu. Mojou oporou je väčšinou beh a vždy si výsledok pokazím streľbou. V tréningoch jej venujem veľkú pozornosť, zlepšuje sa a dúfam, že sa moje úsilie prejaví čoskoro aj v pretekoch."

Ďalším zo slovenských mladíkov medzi 86 štartujúcimi Matejovi Balogovi (2-3), Samuelovi Závalcovi (0-1) a Róbertovi Valentovi (2-0) sa nedala uprieť snaha, Závalec minul len jeden terč, no vo výsledkoch sa to príliš neprejavilo.

Výsledky

šprint juniorov na 10 km: 1. Igor Malinovskij 24:32,2 (0 tr. okr.), 2. Kirill Strelcov (obaja Rus.) +12,2 (0), 3. Roman Jeremin (Kaz.) 24,9 (2), 4. Anton Smolski (Biel.) 25,1 (1), 5. David Zobel (Nem.) 38,2 (1), 6. Milan Žemlička (ČR) 43,2 (0), ...13. Šimon BARTKO 1:19,7 (2), 57. Matej BALOGA 3:43,0 (5), 63. Róbert VALENTA 3:53,5 (2), 76. Samuel ZÁVALEC (všetci SR) 4:43,6 (1)

V šprinte na MSJ zlato pre Talianku Carrarovú, Machyniaková 52.

Talianka Michela Carrarová zvíťazila na biatlonových MSJ v Osrblí v šprinte junioriek. Od druhej Nórky Tandrevoldovej ju na 7,5 km trati delilo 15,2 sekundy a od tretej Francúzky Begueovej 31,5. Slovensky skončili až v druhej polovici výsledkovej listiny, najbližšie k víťazke bola až na 52. mieste Veronika Machyniaková (+3:44,0).

Trom Slovenkám sa medzi 69 štartujúcimi na strelnici v točivom vetre vôbec nedarilo, navyše Machyniaková zápasila aj s chorobou. So streľbou 2-1 si na viac trúfať nemohla, rovnako ako Anna Netíková (2-1), alebo Laura Mária Chovanová (3-1). Zlato sa udeľovalo za bezchybnú streľbu, okrem zlatej Carrarovej nemuseli na trestný okruh ďalšie štyri. Carrarová si vynahradila neúspech z vytrvalostných pretekov, v ktorých obsadila až 42. miesto.

"Zobudila som sa s teplotou, necítila som sa vôbec dobre, na nástrele som sa rozhodovala, či vôbec budem štartovať," popísala svoj zdravotný stav Machyniaková. "Odbehla som to, no niečo na mňa určite lezie, nebola som ešte u lekára, len viem, že som mala ráno teplotu. Bežecky i strelecky to nebolo ono, uvidím ešte, či nastúpim na stíhacie preteky, poradím sa ešte s trénerom."

Výsledky

šprint junioriek na 7,5 km: 1. Michela Carrarová (Tal.) 20:57,8 (0), 2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) +15,2 (1), 3. Myrtille Begueová (Fr.) 31,5 (0), 4. Simone Kupfnerová ((Rak.) 40,8 (0), 5. Karoline Erdalová (Nór.) 41,5 (1), 6. Simona Maríková (ČR) 47,9 (0), ...52. Veronika MACHYNIAKOVÁ 3:44,0 (3), 62. Anna NETÍKOVÁ 5:08,3 (3), 64. Laura Maria CHOVANOVÁ (všetky SR) 5:12,8 (4)