SEKCIA: Zdravie

Kardiológovia vlani pozorovali 660.000 ľudí s problémami srdca a ciev

Ako tiež vyplynulo zo štatistiky, ľuďom vo veku do 24 rokov boli zistené najmä poruchy srdcového rytmu a hypertenzné choroby.

Predvianočné maškrtenie môže spôsobiť i tráviace nepríjemnosti

Žalúdku uľavia podľa odporúčania lekára horké potraviny, ako napríklad rukola, čakanka, horčičné semienko a pomáhajú i nesladené minerálky s bublinkami.

U predčasne narodených detí je dôležitý čas, pripomína lekárka

Na Slovensku sa každý rok narodí predčasne približne 5000 detí.

Hlavný hygienik: Prípadov chrípky počas týždňa pribudlo

Celkovo lekári zaznamenali 49.078 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť oproti predchádzajúcemu týždňu stúpla o tri percentá.

Mikuláš rozžiaril očká malým pacientom v Detskom kardiocentre

Pri príležitosti sviatku svätého Mikuláša sa v priestoroch Detského kardiocentra (DKC) na bratislavských Kramároch opätovne stretlo veľa ľudí s veľkým srdcom.

HPV vírus ohrozuje ženy aj mužov- chrániť sa môžete očkovaním

Infekcia HPV (Human Papiloma Virus) patrí v dnešnej dobe k najčastejšej sexuálne prenosnej infekcii. Ide o vysoko nákazlivý vírus, preto sa ním počas svojho života infikuje 50 − 80 % žien aj mužov.

Letecká vojenská nemocnica má po novom patriť pod rezort vnútra

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že súčasná čiastočná dvojkoľajnosť zabezpečenia zdravotnej starostlivosti pre príslušníkov silových zložiek pod dvoma rezortmi nemá opodstatnenie.

Nová kniha o tehotenstve zaujme ultrazvukovými obrazmi

Holáň v nej okrem odborných znalostí poskytuje aj unikátnu obrazovú dokumentáciu z ultrazvukových vyšetrení, ktorá detailne zachytáva jednotlivé etapy vývoja dieťaťa.

Do elektronickej zdravotnej knižky budú nahliadať aj posudkoví lekári

Od 1. januára 2022 sa vypúšťa aj štatistické spracúvanie lekárskeho predpisu a lekárskeho poukazu na účely zdravotného poistenia, ako aj poplatok za takúto službu.

Chrípka v Nitrianskom kraji je stále na vzostupe

Najviac chorých bolo v skupine nula až päťročných detí.

Ministerstvo zdravotníctva odštartovalo rok prevencie

Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) preventívnu prehliadku u všeobecného lekára absolvuje necelých 40 percent dospelej populácie. ,aktualizované 

Hygienici upozorňujú, že choré či nedoliečené dieťa do škôlky nepatrí

Dieťa je podľa odborníkov náchylnejšie na ochorenia, pretože imunita sa u neho ešte len vyvíja a má inú bakteriálnu flóru ako dospelý človek.

Tretí december upozorňuje na integráciu zdravotne postihnutých

Jedným z cieľov tohto dňa je zvyšovať povedomie o výhodách, ktoré môže spoločnosť získať začlenením zdravotne postihnutých ľudí do každej oblasti života.

Reuma sa neprejavuje len bolesťou a opuchmi kĺbov

Výskumy na Slovensku i vo svete sa stále snažia identifikovať rizikové faktory a príčiny vzniku rôznych reumatických ochorení.

Pripomíname si Svetový deň boja proti AIDS, vyšetriť sa dá aj anonymne

O odber krvi na testovanie je možné požiadať aj všeobecného lekára.

Svetový deň boja proti AIDS má 30 rokov

WHO odporúča povzbudiť každého človeka, aby sa dal preventívne vyšetriť a spoznal svoj sérologický stav - teda či je alebo nie je infikovaný vírusom ľudskej imunodeficiencie. (HIV).

Výskyt osýpok výrazne narástol, varuje WHO. Môžu za to aj anti-vaxeri

Osýpky sú vysoko nákazlivým vírusovým ochorením, ktoré môže viesť k slepote a smrti.

Nemocnica v Komárne finančne podporila malých onkologických pacientov

V súčasnosti patrí komárňanská nemocnica k najvýznamnejším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v regióne južného Slovenska.

V BBSK evidujú 67 HIV pozitívnych ľudí, u 12 prepuklo aj ochorenie

Ku koncu septembra tohto roku bolo na Slovensku evidovaných 1046 HIV pozitívnych ľudí, z toho u 116 osôb už prepuklo ochorenie AIDS.

Membrána z placenty pomáha pri hojení rán, priblížili odborníci

Produkt vedci v Brne vyvíjali päť rokov a na konci roka 2017 spustili observačnú štúdiu 50 chronických rán u 45 pacientov v Česku a na Slovensku.