Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Zahraničie

Premiér Malty: Na vystúpenie Británie z únie doplatia obe strany

Maltský premiér Joseph Muscat, archívne foto Foto: TASR/AP

Maltský premiér Joseph Muscat schladil nádeje na hladký rozchod a povedal, že ostatných 27 členských krajín EÚ sa bude snažiť vyrokovať neľútostnú dohodu.

Valletta/Londýn 25. novembra (TASR) - Maltský premiér Joseph Muscat, ktorého krajina 1. januára 2017 prevezme od Slovenska polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, dnes vyhlásil, že na vystúpenie Británie z únie doplatia obe strany.

Premiér Muscat schladil nádeje na hladký rozchod a povedal, že ostatných 27 členských krajín EÚ sa bude snažiť vyrokovať neľútostnú dohodu. Maltský líder pre britskú stanicu BBC vysvetlil, že "nenastane taká situácia, keď bude mať Spojené kráľovstvo lepšiu dohodu, než má dnes".

Muscat spresnil, že pri brexite "nepôjde o to, či jedna strana získa a druhá strana stratí. Všetci niečo stratíme."

Maltský premiér takisto uviedol, že nádeje Británie, že zostane na jednotnom trhu únie, ale zároveň zavedie obmedzenia pre prisťahovalcov z EÚ, sa "jednoducho nevyplnia", informovala tlačová agentúra AP.

"Viem, že zo strany Európskej únie absolútne nejde o žiadne blufovanie v štýle 'začneme s týmto postojom a potom ho zmiernime', prinajmenšom na stretnutiach rady, na ktorých som sa zúčastnil," zdôraznil Muscat.

"Toto je skutočne a naozaj náš postoj a nemyslím, že by sa zmenil," citovala ho BBC.

Britská premiérka Theresa Mayová sa vyjadrila, že jej krajina bude najneskôr v marci aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím spustí proces odchodu z EÚ. Podľa Muscata však rokovania o podrobnostiach "nového vzťahu" bloku s Londýnom nezačnú hneď nato.

Obe strany sa musia najskôr dohodnúť na celom rade podrobností, napríklad na sume, ktorú bude musieť Británia zaplatiť pred svojím odchodom z EÚ, na tom, čo sa stane s hranicami medzi Britániou a Írskom, a na dočasných opatreniach v oblastiach ako bezpečnosť, uviedla BBC.

Na otázku, čo hovorí na návrh britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, že by Británia mohla zostať členom jednotného trhu a súčasne obmedziť voľný pohyb občanov ostatných členských krajín EÚ, Muscat odpovedal, že k tomu nedôjde.

Zopakoval tiež názor, že keď šéfovia štátov či vlád EÚ a Británia dospejú ku konečnej alebo dočasnej dohode, Európsky parlament sa môže v roku 2019 rozhodnúť, že ju bude vetovať.