Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Zahraničie

FOTO a VIDEO: Požiar katedrály Notre-Dame sa podarilo uhasiť

Na snímke Katedrála Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži. Foto: TASR/AP

Macron ocenil odvahu zasahujúcich hasičov, ktorým sa medzitým podarilo dostať požiar pod kontrolu, a dodal, že spustí medzinárodnú zbierku na obnovu katedrály.

Paríž 16. apríla (TASR) - Hasičom sa podarilo úplne uhasiť požiar katedrály Notre-Dame v Paríži, ktorú v pondelok vo večerných hodinách zachvátil mohutný požiar. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie parížskeho hasičského zboru.

Pri likvidácii požiaru, ktorá trvala deväť hodín, utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti a jeden hasič. Hasičom sa podarilo zachrániť konštrukciu budovy a najvýznamnejšie umelecké diela a predmety s nevyčísliteľnou historickou hodnotou, ktoré sa v katedrále nachádzali.

Rozsiahly požiar, ktorý katedrálu Notre-Dame (Chrám Matky Božej) zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v priebehu noci dostať pod kontrolu a zachrániť dve hlavné veže. Úplne však zhorela drevená strecha katedrály a drevená vežička - sanktusník - z 19. storočia.

Požiar môže podľa francúzskych médií súvisieť z renovačnými prácami na drevenej streche a sanktusníka nad presbytériom kostola na hrebeni strechy hlavnej chrámovej lode. Pôvodne stredoveký sanktusník bol opätovne osadený počas kritizovanej obnovy katedrály architektom Eugenom Violletom-le-Ducom v 19. storočí.

V súvislosti s požiarom Notre-Dame vypočuli približne 30 ľudí



Vyšetrovatelia zisťujúci okolnosti ničivého požiaru katedrály Notre-Dame v Paríži vypočuli približne 30 osôb, prevažne pracovníkov podieľajúcich sa na renovácii tejto historickej pamiatky. Tlačová agentúra AP to uviedla v utorok s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa francúzskeho súdnictva.

V súvislosti s požiarom, ktorý vypukol v pondelok večer, zaznel podľa neho v katedrále dvakrát poplašný systém. Po prvom signáli vyšlo niekoľko ľudí vrátane trvalo prítomného požiarneho technika skontrolovať priestor pod strechou, nič tam však nevideli. V druhom prípade už bol oheň príliš silný.

Podľa zdroja AP sa požiaru venuje 40 - 50 vyšetrovateľov, z bezpečnostných dôvodov však zatiaľ nemohli vstúpiť do samotnej katedrály.

Parížska prokuratúra predtým uviedla, že rozsiahly požiar katedrály Notre-Dame vyšetruje ako nešťastnú náhodu a nie ako prípad podpaľačstva. "Nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmyselný trestný čin," povedal prokurátor Rémy Heitz.

Požiar zničil strechu katedrály a štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila dovnútra. Podľa vyjadrenia pracovníka zodpovedného za inventár však takmer všetky vnútorné artefakty vyviazli bez poškodenia.

Prokuratúra vyšetruje požiar ako nehodu


Parížska prokuratúra v utorok uviedla, že rozsiahly požiar katedrály Notre-Dame vyšetruje ako nešťastnú náhodu a nie ako prípad podpaľačstva. Informovala o tom agentúra AFP.

"Nič nenasvedčuje tomu, že išlo o úmyselný trestný čin," povedal prokurátor Rémy Heitz, ktorý dodal, že v súčasnosti prebiehajú výsluchy robotníkov, ktorí pracovali na rekonštrukcii katedrály.

Poľutovanie nad rozsiahlym požiarom, ktorý spôsobil rozsiahle poškodenie Notre-Dame, vyslovila aj britská kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Philip.

"Princa Philipa a mňa nesmierne zarmútil pohľad na plamene, ktoré pohltili katedrálu Notre-Dame. Vo svojich myšlienkach a modlitbách som v týchto ťažkých časoch s tými, ktorí v katedrále navštevujú bohoslužby a s celým Francúzskom," uvádza sa v liste, ktorý Alžbeta II. zaslala francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi.

Konštrukcia Notre-Dame je stále vystavená rizikám, upozornil minister



Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v utorok upozornil, že konštrukcia parížskej katedrály Notre-Dame je po uhasení rozsiahleho požiaru stále vystavená určitým rizikám. Po krátkej návšteve poškodenej stavby novinárom povedal, že je "pod trvalým dohľadom, keďže sa stále môže poddať", informovala tlačová agentúra AP.

Castaner tiež uviedol, že potrvá 48 hodín, kým budú môcť zamestnanci štátnych inštitúcií bezpečne vstúpiť do katedrály a postarať sa o artefakty, ktoré vnútri zostali. Niektoré z nich sú totiž príliš veľké na to, aby mohli byť vynesené von.

Generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Audrey Azoulayová v utorok vyhlásila, že na záchranu zostávajúcich častí chrámu je potrebné, aby experti bezodkladne vykonali zabezpečovacie práce. Prvých "24 - 48 hodín" je podľa nej rozhodujúcich, pokiaľ ide o ochranu kamenných a drevených prvkov konštrukcie pred poškodením vodou a stanovenie ďalšieho postupu.

Pracovník zodpovedný za inventár katedrály Laurent Prades sa medzitým vyjadril, že takmer všetky vnútorné artefakty vyviazli z požiaru bez poškodenia. Štíhla veža nad krížením lodí, ktorá sa zrútila do interiéru, podľa neho zasiahla iba vyvýšený oltár, nainštalovaný v roku 1989.

"Všetko ostatné sme dokázali zachrániť," tvrdí Prades. "Všetky stély z 18. storočia, piety, fresky, kaplnky a veľký organ sú v poriadku," dodal. Nezničené zostali aj tri veľké okenné ružice s vitrážami, hoci môžu byť poškodené teplom a ich stav musí zhodnotiť odborník.

Azoulayová však upozornila, že niektoré časti katedrály, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, zostávajú "extrémne krehké". Poukázala pritom na lešenie s hmotnosťou niekoľkých stoviek ton, postavené pôvodne okolo veže, ktorá sa pri požiari zrútila.

Francúzsky minister kultúry Franck Riester už skôr potvrdil, že "najcennejšie poklady" z katedrály boli zachránené, čo sa týka i katolíckych relikvií - tŕňovej koruny, ktorú mal údajne na hlave Ježiš, a tuniky svätého Ľudovíta.

Požiar na streche gotickej katedrály Notre-Dame v centre Paríža vypukol v pondelok podvečer, pričom spočiatku nebolo isté, či sa túto svetoznámu historickú pamiatku podarí hasičom zachrániť. Všetky mosty vedúce na ostrov v strede rieky Seina, kde sa chrám nachádza, zostali v utorok uzavreté. Zvedaví obyvatelia i návštevníci francúzskej metropoly sa však zhromažďujú na oboch prístupných nábrežiach, aby sa dostali čo najbližšie k miestu udalosti.

Architekt kolínskeho dómu: Rekonštrukcia Notre-Dame môže trvať desaťročia



Rekonštrukcia požiarom spustošenej parížskej katedrály Notre-Dame môže trvať desaťročia. V utorok to pre rozhlasovú stanicu RTL vyhlásil hlavný architekt kolínskeho dómu Peter Feussenich. Píše o tom agentúra AP.

"Určite to bude trvať roky, možno až desaťročia, kým budú odstránené posledné škody spôsobené týmto strašným požiarom," vyhlásil nemecký architekt.

Kolínsky dóm bol vážne poškodený počas druhej svetovej vojny a práce na jeho rekonštrukcii aj o 70 rokov neskôr stále prebiehajú.

Feussenich označil pondelkový požiar v Paríži za "tragédiu európskych rozmerov", keďže množstvo dómov a kostolov v Európe bolo inšpirovaných práve francúzskou sakrálnou architektúrou. Architekt v tejto súvislosti dodal, že "v čase, keď bol v Notre-Dame osadený posledný kameň, sme my kládli prvý do kolínskeho dómu, a aj preto nás (požiar) veľmi zasiahol".

Feussenich na porovnanie uviedol, že drevená strecha kolínskeho dómu bola ešte v 19. storočí nahradená železnou konštrukciou, preto by bol požiar v jeho prípade menej ničivý.

Ako v utorok uviedla agentúra AFP, avizované príspevky na obnovu Notre-Dame zo strany francúzskych korporácií a najbohatších rodín už dokopy dosiahli sumu 600 miliónov eur.

Najnovší objemný príspevok v hodnote 200 miliónov eur ohlásili francúzsky módny gigant L'Oreal a jeho zakladateľská rodina Bettencourtovcov.

V konštrukcii Notre-Dame sú po požiari malé narušenia, celkovo drží



V konštrukcii požiarom spustošenej parížskej katedrály Notre-Dame identifikovali určité "nedostatky". Celkovo však konštrukcia tejto pamiatky požiaru odolala. Informoval o tom v utorok štátny tajomník francúzskeho ministerstva vnútra Laurent Nuňez, ktorého citovala agentúra AFP.

"Určité oslabenia sa zistili najmä v klenbe a v štíte severnej lode chrámu, ktoré treba zabezpečiť," uviedol pred novinárom po prehliadke miesta požiaru. Dodal, že päť okolitých budov evakuovali.

Rozsiahly požiar, ktorý Chrám Matky Božej zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v utorok úplne uhasiť. Zhorela však drevená strecha katedrály a drevená vežička - sanktusník - z 19. storočia.

Prezident Macron: Spoločne znovu vybudujeme Notre-Dame


Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že parížska katedrála Notre-Dame, ktorá v pondelok večer vyhorela, bude zreštaurovaná. "Spoločne znovu postavíme Notre-Dame," vyhlásil pred poškodeným chrámom šéf Elyzejského paláca, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Podľa jeho slov sa katedrála "vyhla najhoršiemu" vďaka práci hasičov, ktorí hodiny bojovali s plameňmi v úsilí zachrániť dve hlavné zvonové veže, fasádu a celkový skelet stavby.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron s manželkou pri parížskej katedrále, 15. apríla 2019.
Foto: TASR/AP


Macron ďalej vyhlásil, že na obnovu poškodených a zničených častí chrámu budú povolaní "tí najtalentovanejší" experti a pamiatkari.



"To, čo sa stalo dnes v noci katedrále Notre-Dame, je obrovskou tragédiou," vyhlásil 41-ročný prezident, podľa ktorého je katedrála "epicentrom nášho života" a chrámom "všetkých Francúzov" - veriacich i neveriacich.



Macron ocenil odvahu zasahujúcich hasičov, ktorým sa medzitým podarilo dostať požiar pod kontrolu, a dodal, že spustí medzinárodnú zbierku na obnovu katedrály. "Francúzi to očakávajú," zakončil prezident svoj prejav po boku parížskej starostky Anne Hidalgovej a parížskeho arcibiskupa Michela Aupetita.

Na snímke Katedrála Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži.
Foto: TASR/AP


Vatikánsky hovorca Alessandro Gisotti na margo ničivého požiaru katedrály podľa tlačovej agentúry DPA uviedol: "Vyjadrujeme našu solidaritu s francúzskymi katolíkmi a ľudom Paríža. Modlíme sa za hasičov a ďalších, ktorí robia všetko, čo je v ich silách, aby zvládli túto dramatickú situáciu."

Parížsky arcibiskup Michel Aupetit vyzval všetky kostoly francúzskej metropoly, aby rozozneli svoje zvony ako gesto súdržnosti s Notre-Dame, dopĺňa tlačová agentúra Reuters. Z katedrály minulý týždeň v rámci renovačných prác odstránili bronzové sochy. Časť stavby je stále obklopená lešením.

Katedrála, ktorá je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO a každoročne ju navštívi takmer 14 miliónov turistov, je úzko spojená s dejinami Francúzska už od začiatkov jej výstavby na konci 12. storočia - vedci sa zhodujú na roku 1163. Výstavba trvala takmer dve storočia; do roku 1345.

Na snímke Katedrála Notre-Dame počas požiaru 15. apríla 2019 v Paríži.
Foto: TASR/AP


Chrám vyplienili v 16. storočí protestantskí hugenoti a koncom 18. storočia bol opäť poškodený počas francúzskej revolúcie. Neskôr sa v ňom Napoleon Bonaparte korunoval za cisára Francúzska. Masívne zvony katedrály v roku 1944 oznamovali oslobodenie mesta od nacistov, v roku 1970 bol chrám dejiskom pohrebu štátnika Charlesa de Gaullea.

Notre-Dame figuruje v klasickom románe "Chrám Matky Božej v Paríži" od Victora Huga z roku 1831. Jeho najslávnejšie filmové spracovanie pochádza z roku 1956 s Anthonym Quinnom v úlohe Quasimoda a Ginou Lollobrigidou v úlohe Esmeraldy. V roku 1996 sa príbeh dočkal i muzikálového animovaného spracovania z produkcie Walta Disneyho.

Hlavné veže sú zachránené


Dve hlavné zvonové veže parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú v pondelok zachvátil požiar, sú "zachránené a zachované", vyhlásil náčelník miestnych hasičov, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Podľa parížskej prokuratúry vyšetrovatelia považujú požiar, ktorý zničil časť tohto gotického chrámu, za nehodu, pričom predbežne vylúčili možnosť podpaľačstva vrátane teroristických motívov. Polícia bude viesť vyšetrovanie "neúmyselného zničenia spôsobeného požiarom", dodala parížska prokuratúra citovaná tlačovou agentúrou AP.

Na snímke ľudia sledujú plamene a dym z horiacej Katedrály Notre-Dame 15. apríla 2019 v Paríži.
Foto: TASR/AP


Starostka francúzskeho hlavného mesta Anne Hidalgová uviedla, že ľudia žijúci neďaleko Notre-Dame boli evakuovaní pre prípad možného zrútenia horiacej stavby. Hidalgová spresnila, že pri záchrannej operácii sa zranil jeden hasič a z interiéru katedrály sa podarilo včas dostať podstatné množstvo vzácnych umeleckých a posvätných predmetov.

Pri hasení sa používajú všetky dostupné prostriedky okrem lietadiel zhadzujúcich vodu. Tie sú podľa príslušných činiteľov vzhľadom na hmotnosť vody nevhodné a mohli by spôsobiť zrútenie historickej stavby.

Plamene sa rýchlo rozšírili cez značnú časť katedrály, pričom zničili strechu hlavnej lode, štíhlu vežu nad krížením bočných lodí a prenikli aj do interiéru. Príčina požiaru nebola bezprostredne známa, avšak na katedrále prebiehajú intenzívne renovačné práce a časť stavby je obložená lešením.

Svetoví lídri vyjadrili spolupatričnosť s francúzskym ľudom. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že celý národ je vyhorením katedrály rozrušený. "Tak ako všetci naši krajania, aj ja som dnes večer smutný z toho, že vidím, ako horí časť každého z nás," povedal podľa tlačovej agentúry Reuters šéf Elyzejského paláca.

Na požiar reagovali v Bruseli, Berlíne i Londýne


Predseda Európskej rady Donald Tusk vyjadril v pondelok sústrasť Parížanom v súvislosti požiarom, ktorý zachvátil tamojšiu svetoznámu gotickú katedrálu Notre-Dame. Podľa jeho vyjadrenia vo francúzštine na sieti Twitter, ktoré citovala tlačová agentúra DPA, patrí Notre-Dame nielen Parížu, ale aj "celej Európe". "Dnes sme všetci s Parížom," dodal po anglicky.

Hovorca nemeckej spolkovej vlády Steffen Seibert vo svojom tvíte uviedol, že "je zraňujúce vidieť tieto hrozné zábery, ako horí Notre-Dame". Katedrála je podľa neho "symbolom Francúzska a európskej kultúry". Vicekancelár Olaf Scholz vyjadril nádej, že hasičom sa podarí požiar rýchlo dostať pod kontrolu a stavbu zachrániť.

Na snímke ľudia sledujú plamene a dym z horiacej Katedrály Notre-Dame 15. apríla 2019 v Paríži.
Foto: TASR/AP


Londýnsky starosta Sadiq Khan napísal, že jeho mesto "stojí dnes v smútku" s Parížanmi, pričom výjavy katedrály v plameňoch opísal ako "srdcervúce".

Americký prezident Donald Trump už krátko po zverejnení správ z Paríža zareagoval na Twitteri slovami, že je "hrozné sledovať tento mohutný požiar katedrály". Pridal tiež rady zasahujúcim zložkám, ako proti plameňom bojovať. Podľa jeho príspevku mohli pomôcť cisternové lietadlá. Dodal, že hasiči "musia konať rýchlo".

Francúzsky úrad civilnej ochrany neskôr vyhlásil, že na uhasenie požiaru sú používané "všetky prostriedky" okrem lietadiel zhadzujúcich vodu. Tie sú podľa neho nevhodné vzhľadom na riziko zrútenia stavby, informovala agentúra AP.

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vo svojej reakcii uviedla, že "stojí na strane Francúzska pri záchrane a obnove" tejto parížskej pamiatky, ktorá je "neoceniteľným dedičstvom". Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová povedala, že jej organizácia sleduje snahy o uhasenie požiaru. Katedrála Notre-Dame v Paríži, ktorej história siaha do 12. storočia, bola pridaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1991, dodala Azouzlayová podľa AFP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý medzičasom prišiel na miesto udalosti, na Twitteri napísal, že v súvislosti s požiarom "cíti žiaľ celý národ". "Moje myšlienky sú so všetkými katolíkmi a všetkými francúzskymi občanmi," dodal šéf Elyzejského paláca.

Podnikateľ Pinault prisľúbil na obnovu 100 miliónov eur


Francúzsky podnikateľ a miliardár Francois-Henri Pinault prisľúbil 100 miliónov eur na renováciu parížskej katedrály Notre-Dame, ktorá v pondelok vyhorela. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Vo vyhlásení Pinault, šéf spoločnosti Kering, ktorá vlastní luxusné módne značky ako Gucci či Yves Saint Laurent, uviedol, že peniaze na "nevyhnutnú celkovú obnovu Notre-Dame" poskytne jeho investičná firma Artémis.



Parížski hasiči ešte pred polnocou vyhlásili, že gotický chrám sa im podarilo zachrániť, hoci plamene stále horeli v troskách zrútenej strechy tejto ikony západnej kultúry. S požiarom 850-ročnej katedrály bojovalo pomocou prúdov vody približne 400 hasičov, zatiaľ čo sa okoloidúci ticho prizerali spoza policajných kordónov.

Náčelník parížskeho hasičského zboru Jean-Claude Gallet uviedol, že stavba katedrály bola "celkovo zachránená a zachovaná", pričom jej hlavné zvonové veže sa v jednom štádiu požiaru nachádzali v ohrození.

Vrchný administratívny duchovný katedrály Patrick Chauvet potvrdil, že z vnútrajška chrámu sa podarilo zachrániť tŕňovú korunu, ktorú mal údajne pred svojím ukrižovaním na hlave Ježiš Kristus, ako aj tuniku francúzskeho kráľa Ľudovíta IX. z 13. storočia. Hasiči však nedokázali včas vyniesť niekoľko veľkých obrazov, dopĺňa tlačová agentúra DPA.

Hovorca katedrály André Finot pre DPA uviedol, že zničené drevené trámy a výstuže strechy pochádzali sčasti z 13. storočia a sčasti z 19. storočia. Katedrála Notre-Dame, lokalita Svetového dedičstva UNESCO, leží v srdci francúzskej metropoly na ostrove uprostred rieky Seina, pričom denne priláka desaťtisíce turistov a veriacich.

Miliardár Arnault prisľúbil na renováciu 200 miliónov eur


Francúzsky miliardár a šéf spoločnosti LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH) Bernard Arnault v utorok oznámil, že jeho rodina a spoločnosť prispejú spolu sumou 200 miliónov eur na renováciu parížskej katedrály Notre-Dame, ktorá v pondelok vyhorela. Informovala o tom agentúra AFP.

"Arnauldova rodina a LVHM sa v rámci solidarity po tejto celonárodnej tragédii budú podieľať na rekonštrukcii tejto výnimočnej katedrály, ktorá je symbolom Francúzska, jeho dedičstva a jedinečnosti," uvádza sa v ich vyhlásení.

Konglomerát LVMH vyrába módne oblečenie, kabelky, vína, destiláty, hodinky a šperky. Do jeho impéria patria značky ako Christian Dior, Céline, Louis Vuitton, Guerlain, Krug, Moët & Chandon, Hennessy, Bvlgari, TAG Heuer alebo Chaumet.

Segedín pomôže Parížu po požiari v katedrále Notre-Dame


Maďarské mesto Segedín v utorok oznámilo, že prispeje sumou 10.000 eur na obnovu požiarom spustošenej katedrály Notre-Dame v Paríži. Pripomenulo pritom pomoc, ktorú francúzska metropola poskytla Segedínu po ničivej povodni v roku 1879.

"Pred 140 rokmi Paríž pomohol obnoviť Segedín po veľkej záplave, teraz Segedín v duchu európskej solidarity pomáha Parížu," píše sa vo vyhlásení magistrátu.

Dvanásteho marca 1879 väčšinu budov v Segedíne zničila povodeň, ktorá si tiež vyžiadala viac ako 160 ľudských životov. Mesto leží na rieke Tisa približne 160 kilometrov od Budapešti.

Mnohé európske hlavné mestá vrátane Paríža, Viedne a Londýna poslali finančnú pomoc na obnovu Segedínu, ktorý po nich z vďačnosti pomenoval svoje nové bulváre.

Tretie najväčšie maďarské mesto so 160.000 obyvateľmi tiež koordinuje zbierku od miestnych občanov, uviedol magistrát podľa agentúry AFP.

Španielsko sa chystá preveriť bezpečnosť svojich pamiatok


Španielsky minister kultúry a športu José Guirao v utorok oznámil, že Španielsko preverí bezpečnosť svojich pamiatok v reakcii na požiar, ktorý v pondelok poškodil katedrálu Notre-Dame v Paríži, informovala agentúra AFP.

"Toto je varovanie," povedal Guirao španielskej rozhlasovej stanici RNE. "Nebezpečenstvo vždy spočíva v starých systémoch elektrického vedenia, ktoré musia byť prekontrolované," uviedol. Presnejšie informácie o tom, ktorých pamiatok sa bezpečnostná previerka týka, však neposkytol.

Príčina parížskeho požiaru ešte nie je známa, podľa hasičov však môže súvisieť s prebiehajúcimi renovačnými prácami. Francúzska prokuratúra prípad vyšetruje ako nehodu.

Guirao avizoval rozhovory s francúzskym rezortným kolegom, aby zistil, akým spôsobom môže Španielsko pomôcť.

"Práve teraz je to v prvom rade o morálnej podpore, solidarite, a potom nasleduje všetko, čo Francúzi potrebujú," povedal.

Španielsky premiér Pedro Sánchez na Twitteri napísal, že tento požiar je "katastrofa pre Francúzsko, Španielsko i Európu", a dodal, že plamene sa dotkli 850 rokov histórie, architektúry, maliarstva a sochárstva.

Španielska kráľovská rodina vyjadrila na sociálnej sieti solidaritu a takisto aj presvedčenie, že Francúzi budú schopní katedrálu prestavať, uvádza na svojom webovom portáli denník El Periódico de Catalunya.