< sekcia Zahraničie

Fínsko vyjadrilo Rusku protest pre rušenie signálu GPS

Fínsky premiér Juha Sipilä, archívna snímka. Foto: TASR/AP Photo

Fínsky premiér Juha Sipilä minulý týždeň vyhlásil, že tento zásah do družicových signálov v arktických oblastiach Nórska a Fínska ohrozil civilnú leteckú dopravu a bol takmer určite zámerný.

Helsinki 19. novembra (TASR) - Fínske ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolalo ruského veľvyslanca Pavla Kuznecova, aby vyjadrilo svoje znepokojenie v súvislosti s narušením satelitného navigačného systému GPS a ohrozením bezpečnosti letovej prevádzky, počas dvojtýždňového vojenského cvičenia NATO s názvom Trident Juncture, ktoré sa konalo od 25. októbra do 7. novembra.

Fínsky rezort uviedol, že od Ruska očakáva zodpovedné správanie a ďalšie informácie o tejto záležitosti.

Fínsky premiér Juha Sipilä minulý týždeň vyhlásil, že tento zásah do družicových signálov v arktických oblastiach Nórska a Fínska ohrozil civilnú leteckú dopravu a bol "takmer určite zámerný", pričom pripustil, že doň mohlo byť zapletené Rusko.

Rusko však zodpovednosť za narušenie signálu navigačnej siete GPS v severnej časti Škandinávie odmietlo. "Nevieme nič o nejakej ruskej účasti na narušení systému GPS. Budete sa musieť spýtať expertov na ministerstve obrany. Dnes je tendencia obviňovať Rusko zo všetkých hriechov. V zásade sú tieto obvinenia nepodložené," vyjadril sa kremeľský hovorca Dmitrij Peskov.

Počas cvičenia Trident Juncture, ktoré bolo najväčšie od konca studenej vojny, Moskva vyjadrila nevôľu nad touto "protiruskou" ukážkou sily neďaleko ruských hraníc a varovala, že toto gesto Severoatlantickej aliancie nezostane bez odpovede. Moskva následne ohlásila plány na testovanie rakiet v danej oblasti.

Fínsko nie je členom NATO, avšak na zmienených manévroch v Nórsku sa zúčastnilo ako spojenec. Zúčastnili sa na nich sily z 31 krajín. Manévre sa odohrávali v oblasti rozprestierajúcej sa od Baltského mora po Island.

Fínsko zdieľa s Ruskom 1340 kilometrov dlhú štátnu hranicu a komplikované dejiny. V uplynulom čase si vybudovalo bližšie vzťahy s Alianciou, ale k plnému členstvu nepristúpilo v súlade so svojou politikou predchádzania konfliktom so svojím silným východným susedom.