Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Trnavský kraj

Kláštor Katarínka ožil počas Noci hradov a zrúcanín

Záchrana ruín kedysi honosného Kláštora svätej Kataríny pred zrútením, konzervovanie múrov i archeologický a historický výskum priťahuje do lesov nad Dechticami každoročne cez prázdniny desiatky mladých ľudí. Okrem dobrého pocitu z práce pre budúce generácie ich sem láka možnosť vyskúšať si život v Ráde svätej Kataríny. Ten im poskytuje zážitky, ku ktorým by inde len tak ľahko neprišli - život bez vodovodu, vo vojenských stanoch, s improvizovanou latrínou či slávnostným habitom z vrecoviny. Nechýbajú rituály, podobné tým, ktoré sa pred stáročiami na Katarínke skutočne odohrávali. Foto: Foto Daniel Veselský/TASR

Projekt záchrany Kostola a kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej oslavuje tento rok 25 rokov. Ruiny objavili mladí študenti a pod vedením Petra Hercega sa pustili do realizácie projektu.

Dechtice 18. augusta (TASR) - Areál ruín Kostola a kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej pri obci Dechtice v Trnavskom okrese ožil v noci zo soboty (17. 8.) na nedeľu v rámci Noci hradov a zrúcanín. Špeciálnym bodom programu bolo sprístupnenie jednej zo zrekonštruovaných krýpt priamo v ruinách kostola. Ako o tom informovala členka občianskeho združenia Katarínka Michaela Stareková, atmosféru niekdajšieho pútnického miesta si prišlo vychutnať asi 400 ľudí.

Program sa začal slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval Branislav Popelka za účasti kňaza z farnosti Dechtice Miroslava Kováča. Nasledoval koncert Komorného orchestra ZOE.

Súčasťou podujatia boli aj nočné prehliadky ruín Katarínky. "Prvýkrát sme otvorili kryptu, na ktorej sme pracovali počas uplynulých rokov," uviedla dobrovoľníčka Katarína Nemcová. Návštevníci sa mohli dozvedieť viac nielen o histórii Katarínky, ale aj o práci tamojších dobrovoľníkov.

Projekt záchrany Kostola a kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej oslavuje tento rok 25 rokov od založenia. Pred štvrťstoročím ruiny objavili mladí študenti a pod vedením Petra Hercega sa pustili do realizácie projektu. "Stále pracujeme na kozervácii ruín," priblížila Nemcová. Za najväčší doterajší úspech považujú záchranu 30-metrovej kostolnej veže.