< sekcia Tenis

Wawrinka je víťazom Australian Open, porazil zraneného Nadala

Švajčiarsky tenista Stanislas Wawrinka bozkáva trofej po víťazstve nad Španielom Rafaelom Nadalom vo finálovom zápase mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open 26. januára 2014 v Melbourne. Wawrinka zvíťazil 6:3, 6:2, 3:6, 6:3. Foto: TASR/AP

Melbourne 26. januára (TASR) - Stanislav Wawrinka zvíťazil vo finále dvojhry na Australian Open nad zraneným tenistom Rafaelom Nadalom v štyroch setoch 6:3, 6:2, 3:6, 6:3 a získal prvý grandslamový titul v kariére. Dvadsaťosemročný švajčiarsky tenista získal v Melbourne súčasne svoj štvrtý titul na okruhu ATP.

Wawrinka v predchádzajúcich 12 stretnutiach s Nadalom vždy prehral, pričom neuhral ani jeden set. Wawrinka sa po triumfe v Melbourne stal prvým hráčom od roku 1993, ktorý rovnako ako Španiel Sergio Bruguera dokázal na jednom grandslamovom turnaji (Roland Garros) zdolať nasadenú jednotku aj dvojku.

"Rafa, dúfam, že tvoj chrbát bude v poriadku. Si skvelý človek, dobrý priateľ a neuveriteľný šampión," pochválil víťaz svojho súpera. "Vlani som mal šialený zápas, prehral som ho a potom som dosť plakal. No počas uplynulého roka sa stalo veľa. Stále neviem, či snívam, uvidíme zajtra," dodal Wawrinka, ktorý vlani na Australian Open prehral vo štvrtom kole v päťsetovej dráme s neskorším víťazom Novakom Djokovičom zo Srbska.

V úvode prvého setu nedeľňajšieho finále si obaja hráči udržali svoje podanie a Wawrinka potom išiel do vedenia 2:1. V štvrtej hre urobil Nadal prvú dvojchybu v stretnutí a Švajčiar viedol už 3:1 a následne aj 4:1. Nadal si za stavu 5:2 udržal podanie, ale v ďalšej hre nevyužil ani jeden z troch brejkbalov a tak Wawrinka vyhral v trinástom vzájomnom súboji v kariére so španielskym súperom vôbec svoj prvý set.

Druhý odštartoval Švajčiar čistou hrou, keď víťazným riternom zlomil súperove podanie a následne si udržal aj svoj servis. V ďalšom síce najvyššie nasadený hráč turnaja znížil, no hneď po tom zamieril na ošetrenie chrbta do útrob štadióna. To mu príliš nepomohlo a Nadal sa po návrate na kurt trápil. Prehral ďalšie tri gemy a nakoniec aj druhý set 2:6.

Kým v druhom dejstve to chvíľami vyzeralo, že duel skrečuje, v treťom sete sa Španiel opäť vypol k dobrému výkonu a po prvom brejku v stretnutí viedol už 2:0. Vzápätí ho potvrdil a set doviedol do víťazného konca 6:3. V poslednom bola hra vyrovnaná do stavu 2:2, ale potom už išiel Wawrinka jasne za víťazstvom. Za stavu 5:3 mal tri turnajové mečbaly a premenil hneď ten prvý. "Posledná dva týždne boli veľmi emocionálne. Mrzí ma, že som skončil takto. Veľmi, veľmi som sa snažil," uviedol Nadal.