Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta

Švajčiari zdolali Veľkú Britániu 3:0 v A-skupine, rozhodla 1. tretina

Na snímke hráči Švajčiarska oslavujú druhý gól v zápase A-skupiny Švajčiarsko - Veľká Británia na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe v stredu 15. mája 2024. Foto: TASR/AP

Helvéti sa s jedenástimi bodmi sa dostali na čelo tabuľky.

Praha 15. mája (TASR) - Švajčiarski hokejisti vyhrali aj vo svojom štvrtom zápase A-skupiny MS v Prahe. V stredu večer zdolali Veľkú Britániou 3:0 a s jedenástimi bodmi sa dostali na čelo tabuľky.

Veľkú Britániu najbližšie čaká piatkový duel o 16.20 h proti Dánsku, Švajčiari sa po dvoch voľných dňoch stretnú v sobotu o 12.20 h s rovnakým súperom.

A-skupina:

Švajčiarsko - Veľká Británia 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly
: 4. Hischier (Josi, Fiala), 14. Kukan (Siegenthaler, Herzog), 39. Niederreiter (Fiala, Josi). Rozhodovali: Ansons (Lot.), Heikkinen (Fín.) - Heffner (Nem.), Lundgren (Švéd.), vylúčení: 5:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 15.239 divákov.

Švajčiarsko: Genoni - Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora, Jung - Bertschy, Hischier, Fiala - Niederreiter, Jäger, Andrighetto - Simion, Senteler, Herzog - Kurashev, Thürkauf, Scherwey - Ambühl

V. Británia: Whistle - Phillips, O´Connor, Mosey, Batch, Halbert, Tetlow, Richardson, Ruopp - Curran, Perlini, Kirk - Dowd, Neilson, Lake - Betteridge, Lachowitz, Norris - Duggan, Davies, Shudra

Švajčiari od úvodu duelu potvrdzovali úlohu favoritov a v prvej tretine si vytvorili dvojgólový náskok. Fiala síce v druhej minúte nepremenil trestné strieľanie, ale o dve neskôr dorazil puk do odkrytej siete Hischier. V 14. minúte vypálil z pravého kruhu Kukan a Whistleovi prepadol puk cez lapačku do bránky. V 29. minúte mohlo byť 3:0, no Senteler trafil žŕdku. Briti dokázali v druhej časti vzdorovať, no nakoniec inkasovali v jej závere, keď Niederreiter opäť z pravého kruhu namieril k žŕdke a britský brankár sa nestihol presunúť. Švajčiari v poslednej tretine tlačili, ale ďalší gól už nepridali.

hlasy po zápase /zdroj: IIHF/:

Roman Josi, kapitán Švajčiarska: "V prvej tretine sme hrali naozaj dobre. V druhej mal súper svoje fázy a šance, my sme nezakončovali najlepšie. Je to náročný súper, je ťažké dostať sa k ich bránke a dostať do nej puk."

Liam Kirk, útočník Veľkej Británie: "Rozhodne sme hrali lepšie ako proti Fínsku. Švajčiarsko je pekelne dobrý tím a nie náhodou je na čele skupiny. Vidíte ako hrajú a akí sú zodpovední, no niečo sme im dokázali aj vrátiť. Máme na čom pracovať."

8. V. Británia 3 0 0 0 3 2:15 0

/zápasy, víťazstvá, víťazstvá v nadstavbe, prehry v nadstavbe, prehry, skóre, body/