NHL: Tatar strelil v deň svojich 28. narodenin jedenásty gól v sezóne

Na snímke sa Tomáš Tatar a jeho spoluhráč Brendan Gallagher radujú z gólu. Foto: TASR/AP

Gól i asistenciu si pripísal na konto Tomáš Tatar aj jeho krajan Richard Pánik pri víťazstve Arizony nad St. Louis 6:1. Slovenský kridelník zaznamenal dva plusové body.

New York 2. decembra (TASR) - Slovenský hokejista Tomáš Tatar prispel v noci na nedeľu v zámorskej NHL gólom a asistenciou k triumfu Montrealu nad New Yorkom Rangers 5:2. Tatar v 51. minúte spečatil skóre, Canadiens prerušili šnúru piatich prehier. Gól i asistenciu si pripísal na konto aj Tatarov krajan Richard Pánik pri víťazstve Arizony nad St. Louis 6:1. Slovenský kridelník zaznamenal dva plusové body.

Tatar strelil v deň svojich 28. narodenín svoj jedenásty gól v sezóne a stal sa treťou hviezdou zápasu. Slovenský útočník dorazil v presilovke strelu Kena Agostina, čím spečatil prvé víťazstvo Canadiens od 18. novembra. V záverečných sekundách prvej tretiny si Tatar pripísal desiatu asistenciu v sezóne, po ktorej strelil navrátilec do zostavy, kapitán Shea Webber svoj druhý gól v zápase aj v sezóne. Tatar pri avizovanom vylúčení Brady Skjeia, ktorý ho poslal na ľad, neprestal hrať a poslal ležiac bekhendom prihrávku našliapnutému Weberovi. Obranca Montrealu sa ocitol sám pred brankárom a nezaváhal. "Tatar to spravil perfektne. Predtým sme asi 30 sekúnd strávili v našom pásme, ale ubránili sme sa vyšiel nám brejk. Po faule všetci ako keby prestali hrať, ale rozhodca nepískal a hralo sa ďalej. Aby som bol úprimný, nebol som si istý, či nie je hra prerušená. Rozhodol som sa pre strelu a padlo to dnu," povedal pre nhl.com Weber, ktorý strelil viac gólov v jednom zápase 18. krát v kariére. Prínos 33-ročného obrancu s tvrdou strelou a líderskými schopnosťami ocenil aj Tatar. "Verte mi, som naozaj veľmi šťastný, že som jeho spoluhráč," povedal slovenský útočník pre klubový web. Dva góly dal aj fínsky útočník Artturi Lehkonen.

Osemzápasové čakanie na kanadský bod ukončil Pánik gólom a asistenciou a zaslúžil sa o víťazstvo Arizony nad St. Louis 6:1. Coyotes triumfovali v treťom zápase za sebou. Slovenský útočník sa najskôr podieľal na góle Christiana Fischera a potom sa presadil aj sám, keď v závere druhej tretiny zvýšil svojim piatym gólom v zápase na 5:1. Pánik bodoval v profilige prvýkrát od 11. novembra. Na ľade bol takmer 17 minút, pripísal si dve plusky, tri strely a menší trest za sekanie. Po zápase ho vyhlásili za druhú hviezdu duelu. Spoľahlivý výkon v bránke "kojotov" podal len pri svojom šiestom štarte v kariére brankár Adin Hill, ktorý chytil 25 striel a dobre zastúpil zranenú dvojicu Anttiho Raantu and Darcyho Kuempera. V štyroch dueloch tejto sezóny inkasoval 22-ročný brankár len jeden gól zo 61 striel. "Bol som spokojný so svojim výkonom, ale opäť musím pochváliť spoluhráčov za skvelú prácu v obrane. Vždy som videl pri strelách puk, perfektne sme si poradili s dorážkami. Chalani hrali fantasticky," povedal Hill pre klubový web. Pre zranenia nedohrali zápasy Michael Grabner (Arizona) a Robby Fabbri (St. Louis).

Boston v bránke bez Jaroslava Haláka podľahol Detroitu 2:4. Red Wings ukončili deväťzápasovú sériu prehier v TD Garden, k čomu prispel brankár Jimmy Howard 38 zákrokmi a Gustav Nyquist gólom a dvomi asistenciami. "V Bostone sa body získavajú ťažko, toto víťazstvo nám veľmi pomôže k vybudovaniu sebavedomia," povedal Howard pre nhl.com. Detroit sa v TD Garden tešil z triumfu prvýkrát od 14. októbra 2013. Hráči Ottawy zdolali v sobotňajšom zápase San Jose 6:2. Vo víťaznom drese odohral slovenský obranca Christián Jaroš vyše 12 minút a do štatistík si zapísal jeden mínusový bod. Udalosťou zápasu bol návrat Erika Karlssona do Ottawy. Hviezdny švédsky obranca strávil v drese Senators deväť sezón, na drese nosil aj kapitánske "céčko" a teraz sa v hlavnom meste Kanady predstavil prvýkrát ako súper. V zápase sa bodovo nepresadil, hoci bol na ľade takmer 25 minút a zaznamenal až deväť striel na bránku. "Snažil som sa sústrediť najmä na hru a zaspomínať si na pozitívne veci z minulosti. Bolo skvelé opäť hrať pred týmito fanúšikmi," povedal Karlsson, ktorého "Sens" vymenili do San Jose 13. septembra. Domáci pripravili Karlssonovi aj spomienkové video a bývalý miláčik tribún sa dočkal veľkých ovácií.

Tampa Bay vyhrala v floridskom derby na ľade Panthers 5:4, keď predviedla veľký obrat z 1:4. Víťazný gól v predĺžení zaznamenal v presilovej hre Brayden Point. "Dostal som skvelý pas od Kučerova, puk som si pristavil, aby som mohol strelu dobre umestniť," povedal Point. Z víťazstva sa tešil aj slovenský obranca Erik Černák, ktorý bol na ľade viac ako 21 minút, pripísal si dva bodyčeky a zblokoval až šesť striel. Toronto v zostave bez Martina Marinčina zvíťazilo na ľade Minnesoty 5:3.

V pennsylvánskom derby vyhrala Philadelphia v Pittsburghu 4:2, brankár Flyers Anthony Stolarz zaznamenal 30 zákrokov a tešil sa z víťazstva v NHL po takmer dvoch rokoch. Víťazný gól strelil v 51. sekunde tretej tretiny pri vlastnom oslabení Dale Weise. Center "letcov" Sean Couturier vyhral všetkých 13 vhadzovaní. Od sezóny 1997-98, kedy sa začali rátať štatistiky buly, mal stopercentnú bilanciu v drese Philadelphie len bývalý slovenský reprezentant Michal Handzuš. Ten 19. októbra 2002 vyhral 10 z 10 vhadzovaní. Toronto vyhralo na ľade Minnesoty 5:3, keď nerozhodný stav zlomil 3:20 minúty pred koncom Nazem Kadri. Dve asistencie zaznamenal Mitchell Marner a s 32 bodmi sa dotiahol na lídra štatistík NHL, útočníka Colorada Avalanche Mikka Rantanena. Winnipeg stratil v tretej tretine dvojgólové vedenie, ale napokon vyhral v New Jersey 4:3, keď v predĺžení rozhodol Mark Scheifele.

New York Islanders vo svojom bývalom stánku Nassau Coliseum zdolali Columbus 3:2. "Ostrovania" odohrali v Coliseum prvý zápas základnej časti od 11. apríla 2015. Na začiatku sezóny 2015-16 sa presťahovali do Barclays Center. V tejto sezóne ešte odohrajú v Nassau Coliseum, ich domovskom stánku v rokoch 1972-2015, ďalších 20 zápasov.

Sumáre NHL:

OTTAWA SENATORS - SAN JOSE SHARKS 6:2 (0:0, 3:1, 3:1)

Góly: 28. Dzingel (Boedker, Chabot), 33. Harpur (Smith, Pääjärvi), 34. Boedker (Tierney, Ryan), 45. Stone (Boedker, Chabot), 55. Pääjärvi (Smith), 60. Ryan (Ceci, Boedker) - 30. Thornton (Pavelski, Burns), 58. Goodrow (Dillon, Ryan). Brankári: Anderson - Jones, strely na bránku: 27:38, 17.531 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - DALLAS STARS 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Góly: 16. Horvat (Roussel, Motte) - 51. Benn (Heiskanen, Radulov), 57. Radulov (Benn). Brankári: Nilsson - Bishop, strely na bránku: 25:27, 17.387 divákov.

MINNESOTA WILD - TORONTO MAPLE LEAFS 3:5 (1:2, 1:1, 1:2)

Góly: 20. Staal (Suter, Granlund), 26. Greenway (Eriksson), 50. Zucker (Granlund) - 7. Matthews (Marner, Rielly), 13. Ennis (Lindholm, Dermott), 35. Hyman (Marner, Gardiner), 57. Kadri (Brown, Johnsson), 60. Hyman. Brankári: Dubnyk - Andersen, strely na bránku: 41:23, 19.107 divákov.

BOSTON BRUINS - DETROIT RED WINGS 2:4 (1:0, 0:2, 1:2)

Góly: 20. Backes (Moore, Cave), 46. Donato (Pastrňák, Krug) - 26. Bertuzzi (Rasmussen, Green), 38. Larkin (Abdelkader, Nyquist), 52. Nielsen (DeKeyser, Nyquist), 60. Nyquist (DeKeyser). Brankári: Rask - Howard, strely na bránku: 40:27, 17.565 divákov.

FLORIDA PANTHERS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:5 pp (2:1, 2:2, 0:1 - 0:1)

Góly: 11. Vatrano (Dadonov, Matheson), 11. Barkov (Huberdeau), 23. Huberdeau, 29. Dadonov (Yandle, Hoffman) - 12. Killorn (Sergačov, Coburn), 33. Joseph (Kučerov, Girardi), 39. Kučerov (Hedman, Stamkos), 52. Paquette, 64. Point (Kučerov, Johnson). Brankári: Reimer - Domingue, strely na bránku: 28:39, 12.361 divákov.

MONTREAL CANADIENS - NEW YORK RANGERS 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)

Góly: 4. Weber (Drouin, Domi), 20. Weber (TATAR, Gallagher), 23. Lehkonen (Byron, Benn), 26. Lehkonen, 51. TATAR (Agostino, Schlemko) - 29. Vesey (Smith, Zibanejad), 35. Strome (Vesey, Zibanejad). Brankári: Price - Georgijev, strely na bránku: 42:22, 21.302 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 3:2 (0:0, 2:2, 1:0)

Góly: 32. Lee (Eberle, Mayfield), 36. Beauvillier (Bailey, Mayfield), 48. Cizikas (Pulock, Eberle) - 27. Hännikäinen (Jones), 29. Dubois (Atkinson). Brankári: Greiss - Borbovskij, strely na bránku: 29:30, 13.917 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - PHILADELPHIA FLYERS 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Góly: 1. Crosby (Guentzel, Dumoulin), 26. Sheahan (Rust) - 6. Konecny (Hägg, MacDonald), 27. Giroux (Voráček, MacDonald), 41. Weise (Laughton, MacDonald), 60. Voráček (Couturier). Brankári: DeSmith - Stolarz, strely na bránku: 32:26, 18.653 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - WINNIPEG JETS 3:4 pp (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)

Góly: 7. Johansson (Bratt), 56. Bratt (Severson, Zacha), 59. Hall (Hischier, Palmieri) - 25. Scheifele (Wheeler), 51. Morrissey (Roslovic, Perreault), 54. Copp (Appleton, Lowry), 65. Scheifele. Brankári: Kinkaid - Brossoit, strely na bránku: 39:38, 16.514 divákov.

ARIZONA COYOTES - ST. LOUIS BLUES 6:1 (1:0, 4:1, 1:0)

Góly: 13. Chychrun (Keller), 21. Keller (Schmaltz), 23. Fischer (PÁNIK, Stepan), 29. Cousins (Stepan, Archibald), 38. PÁNIK (Hinostroza, Ekman-Larsson), 55. Goligoski (Keller, Schmaltz) - 22. Thomas (Bouwmeester, O'Reilly). Brankári: Hill - Johnson, strely na bránku: 44:26, 13.451 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - CHICAGO BLACKHAWKS 5:2 (4:1, 0:1, 1:0)

Góly: 3. Fiala (Johansen, Irwin), 4. Tolvanen (Smith), 5. Johansen (Fiala, Hamhuis), 14. Smith (Ekholm, Tolvanen), 58. Watson - 13. Saad (Seabrook), 34. Anisimov (Manning, Kane). Brankári: Rinne - Ward, strely na bránku: 30:21, 17.548 divákov.

EDMONTON OILERS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 7. McDavid (Draisaitl, Klefbom), 46. Spooner (Khaira) - 33. Karlsson. Brankári: Koskinen - Fleury, strely na bránku: 34:32, 18.347 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 14:32 1 1 2 +1 3 0

Richard Pánik (Arizona) 16:45 1 1 2 +2 3 2

Christián Jaroš (Ottawa) 13:09 0 0 0 -1 0 0

Erik Černák (Tampa Bay) 21:10 0 0 0 0 0 0