Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel

MAJSTROVSTVÁ ODŠTARTOVALI NAŠI VOLEJBALISTI TRIUMFOM

Na snímke Peter Michalovič (Slovensko) v zápase B-skupiny na ME vo volejbale mužov Slovensko - Španielsko v belgickom Bruseli 13. septembra 2019. Foto: TASR - Martin Baumann

Do zápasu vstúpili lepšie Španieli. Tréner Kravárik musel zvýšiť hlas a od tej chvíle sa hra jeho zverencov zlepšila.

Brusel 13. septembra (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom prvom zápase na 31. ME v Bruseli nad Španielskom 3:2. Zverenci Andreja Kravárika viedli na sety už 2:0, o víťazovi napokon rozhodol tajbrejk. Slováci zdolali súpera za 134 minút a do tabuľky si pripísali prvé dva body.

Vo svojom ďalšom zápase sa Slovensko stretne v sobotu o 20.30 v bruselskej Aréne Palais 12 s Rakúskom.

B-skupina:

Slovensko - Španielsko 3:2 (23, 23, -20, -16, 16)

zápas trval 134 minút, rozhodovali: Mezöffy (Maď.) a Twardowski (Poľ.), 800 divákov.

Slovensko: Michalovič 26, Kriško 17, Ondrovič 9, Paták 16, Krajčovič 8, Zaťko 3, libero Vitko 0 (libero Ihnát 0, Palgut 0, Firkaľ 0, Gavenda 1)

Španielsko: Trinidad 4, Rodriguez 3, Vigil 2, J. Fernandez 7, Villena 34, Gonzalez 14, libero Piris 0 (libero Gamiz 0, Ferrera 0, Colito 1, Ramon 4, Fornes 10, De Amo 0)

Do zápasu vstúpili lepšie Španieli, získali prvú loptu a po ďalších zakončeniach viedli 3:1 a neskôr aj 4:2. Slovenským reprezentantom sa nedarilo na dobre pripravené útoky súpera nájsť recept, náskok Španielov narástol na rozdiel päť bodov. Tréner Kravárik musel zvýšiť hlas a od tej chvíle sa hra jeho zverencov zlepšila. Slováci naštartovali obrat a po smeči Michaloviča viedli 17:16. V dramatickej a vyrovnanej koncovke mali napokon viac síl a prvý set získali v pomere 25:23.

Druhý bol od úvodu vyrovnaný, obe mužstvá sa ťahali o každý bod. Po smeči Kriška bol stav 19:19 a opäť sa schyľovalo k dramatickej koncovke. Opäť ju lepšie zvládli slovenskí reprezentanti a v druhom sete triumfovali rovnako ako v úvodnom - 25:23.

Aj v treťom dejstve sa hrala vyrovnaná partia, do stavu 10:10 to bol boj o každú loptu. Španieli však potom išli do trháku 16:12 a po ďalších dvoch úspešných útokoch viedli už 18:12. Slováci však opäť dokázali reagovať a postupne začali ukrajovať z náskoku. Španieli však záver zvládli a za 27 minút získali tretí set v pomere 25:20.

Španieli išli do dvojbodového vedenia aj v úvode tretieho setu, neskôr po smeči Ondroviča, ktorý skončil v aute, viedli už 4:1. Náskok si zverenci Fernanda Muňoza Beniteza udržiavali, po najkrajšej výmene zápasu a vytlčených blokoch Slovákov viedli 10:6. Keď Gonzalez esom zvýšil na 17:12, tréner Kravárik si vzal oddychový čas. Ani to však nezastavilo rozbehnutého súpera a rozhodnúť musel tajbrejk.

Ten začali Slováci dobre, viedli 1:0 aj 2:1, Španieli však držali krok. V dramatickej koncovke napokon mali viac síl reprezentanti Slovenska a za 21 minút triumfovali 18:16.

hlasy po zápase:

Andrej Kravárik, tréner SR: "V prvých dvoch setoch sme hrali trpezlivo. Potom prišla situácia, keď sme urobili pár chýb v sériách a to sa ťažko doťahuje. Španieli nás dostali pod tlak, v ďalších zápasoch si musíme dať pozor na to, aby sme nestratili veľa lôpt v sérii. Pre nás to bolo dôležité víťazstvo, pretože šanca na postup by inak bola v nedohľadne."

Juraj Zaťko, nahrávač SR: "Prvé dva sety boli extrémne vyrovnané, tretí sa nevyvíjal podľa našich predstáv. Ale podľa mňa sme sa za stavu 2:0 uspokojili. Začali sme totiž hrať horšie, ako Španieli. Dostali sme sa pod tlak, je to naša chyba, mali sme vyhrať 3:0."

Peter Ondrovič, blokár SR: "Podarilo sa nám to, čo sme celý čas trénovali, teda koncovky setov. V poslednom čase nám trvá, kým sa dostaneme do tempa, ale od polovice nám to ide dosť dobre."