Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. máj 2024Meniny má Žigmund
< sekcia Regióny

VIDEO: Súťaž detských folklórnych súborov má až dvoch víťazov

Na snímke detský folklórny súbor Kornička z Trenčína. Košice, 9. júna 2019. Foto: TASR/František Iván

Poslaním podujatia je podľa organizátorov podporovať rozvoj folklórnych súborov detí, zvyšovať ich umeleckú úroveň a popularizovať výchovu ľudovým umením.

Košice 9. júna (TASR) – Celoslovenská súťaž detských folklórnych súborov (DFS), ktorá sa počas víkendu konala v košickom divadle Grand, má dvoch laureátov. Pre TASR to uviedla Zsuzsanna Cehelská z Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria, ktoré súťaž zorganizovalo. Dôvodom, že porota napokon vybrala víťaznú dvojicu, je podľa nej fakt, že úroveň súťaže sa stále zvyšuje.

„Na 27. ročníku súťaže pod názvom Eniky Beniky sme mohli vidieť naozaj silné súťažné čísla. Napokon sa teda laureátmi súťaže stali DFS Oriešok zo Smižian a DFS Kornička z Trenčína,“ konkretizovala Cehelská. Dodala, že porota udelila aj dve špeciálne ceny, prvú DFS Kopaničiarik z Myjavy za štýlovú interpretáciu a DFS Tancovadlo z Piešťan za presvedčivý interpretačný prejav.



Počas mesiacov apríl a máj sa uskutočnilo osem krajských kôl súťažnej prehliadky v jednotlivých mestách na celom Slovensku. Z nich sa napokon do celoštátnej prezentácie v Košiciach prebojovalo 11. Na súťaži sa okrem už spomínaných víťazov a držiteľov špeciálnych cien predstavili v zlatom, striebornom a bronzovom pásme DFS Ďumbier z Liptovského Mikuláša, DFS Hájenka z Bratislavy, DFS Hajovček zo Strečna, DFS Jelenček z Jelenca, DFS Makovička zo Svidníka, DFS Matičiarik z Banskej Bystrice a DFS Hanička z Košíc.

„Jednotlivé súťažné čísla hodnotila päťčlenná odborná porota podľa vopred určených kritérií, ktoré vypracovali odborní pracovníci Národného osvetového centra (NOC) v spolupráci s členmi poradného zboru pre folklór a folklorizmus. NOC je vyhlasovateľom a zároveň odborným garantom súťaže,“ ozrejmila Cehelská. Poslaním podujatia je podľa organizátorov podporovať rozvoj folklórnych súborov detí, zvyšovať ich umeleckú úroveň, popularizovať výchovu ľudovým umením a poukazovať na jej význam v komplexnej výchove. „Cieľom je najmä viesť deti k poznávaniu tradičnej ľudovej kultúry Slovenska a oblastí historicky obývaných Slovákmi,“ dodala Cehelská.

Na snímke detský folklórny súbor Jelenček z Jelenca. Košice, 9. júna 2019.
Foto: TASR/František Iván


Súčasťou víkendového podujatia boli aj remeselnícke tvorivé dielne či spoločný sprievod pod Hlavnej ulici v Košiciach.