< sekcia Regióny

Primátorom Nitry sa stal MAREK HATTAS

Na snímke kandidát na primátora Nitry Marek Hattas reaguje na priebežné výsledky volieb do orgánov samosprávy obc ípočas volebnej noci v Nitre 10. novembra 2018. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Vo volebnom štábe kandidáta M. Hattasa sa už naplno rozbehli oslavy po tom, ako sa podľa predbežných výsledkov stal primátorom Nitry. K víťazstvu mu už zablahoželal aj dosluhujúci primátor J. Dvonč.

Nitra 11. novembra (TASR) – Novým primátorom Nitry sa stal podľa neoficiálnych výsledkov 31-ročný Marek Hattas. Na post primátora kandidoval ako nezávislý. Hattas vystrieda vo funkcii Jozefa Dvonča, ktorý priznal svoju porážku a zablahoželal víťazovi.

Vo volebnom štábe 31-ročného nezávislého kandidáta Mareka Hattasa sa už naplno rozbehli oslavy po tom, ako sa podľa predbežných výsledkov stal primátorom Nitry. K víťazstvu mu už zablahoželal aj dosluhujúci primátor Jozef Dvonč.

Hattas sa poďakoval svojim voličom a priaznivcom a pripomenul, že je aj so svojím tímom pripravený pustiť sa do práce. "Je to niečo neskutočné, po tých šiestich mesiacoch, čo sme viedli kampaň, je to zrazu obrovské víťazstvo. Víťazstvo celej Nitry. Na tej kampani sa nakoniec podieľalo viac ako 180 ľudí, čo je neskutočné číslo. Mali sme v uliciach obrovskú podporu a ja sa teším. Som určite aj dojatý. Beriem to s maximálnou pokorou, je to určite veľká výzva a ja viem, že zajtra už začíname pracovať," skonštatoval.Podľa jeho slov je dôležité, aby sa ľudia v Nitre začali cítiť bezpečne a postupne opäť získali dôveru v politikov. K jeho prvým krokom bude patriť obsadenie postu hlavného architekta a hĺbkový audit všetkých zmlúv. "A potom postupné zavádzanie tých riešení, ktoré sme mali v našom predvolebnom programe, kde ich bolo viac ako 100. V Nitre je na čom pracovať. Ďakujeme pánovi Dvončovi za to dobré, čo spravil v tomto meste, a o tú bezpečnejšiu Nitru a o tú budúcnosť sa už musia postarať mladí. Áno, budeme asi aj chybovať, nech nám to odpustia, ale budeme to robiť najlepšie, ako vieme, s odborníkmi, transparentne, a chceme a posunieme toto mesto ďalej," vyhlásil Hattas.Mladý aktivista sa neobáva, že by funkciu primátora nezvládol. Pri jej výkone sa chce opierať o tím odborníkov a otvorenú komunikáciu s ľuďmi. "Práve komunikácia bola zásadný problém v Nitre, v tomto meste chýbala a človek tu zostal jednoducho nevypočutý. Ja som realista, obklopujem sa odborníkmi a všetky moje plány a vízie sú podložené nejakými riešeniami. Určite to bude ťažké, počítame s tým, ale ja si myslím, že tú Nitru potiahneme ďalej, že na to máme, že tu je kopec schopných ľudí, ktorí boli nevypočutí. Verím, že na to máme a veríme si," dodal Hattas.Profil Mareka Hattasa


Marek Hattas je programátor, nitriansky aktivista a zakladateľ nezávislého kultúrneho centra Hidepark Nitra. Verejne je aktívny od svojich 15 rokov.

Marek Hattas sa narodil 1. marca 1987 v Nitre, vyrastal na sídlisku Klokočina. Venoval sa športu, hrával basketbal a hokejbal. Inšpiroval ho príklad tamojšieho farára, ktorý na parkovisku pred farou usporiadal hokejbalový zápas a o pár rokov tu už stálo ihrisko a začala sa hrávať farská hokejbalová liga. "Vtedy som pochopil, že aj jednotlivec či malá skupina môžu ísť pozitívnym príkladom a výrazne ovplyvniť podobu svojho mesta," uviedol Marek Hattas na svojej webovej stránke.

Vo svojich 15 rokoch zorganizoval pochod proti rasizmu, aby ukázal, že Nitra je plná pozitívnych a otvorených ľudí. V tomto veku sa začal venovať programovaniu. Študoval na Strednej priemyselnej škole v Mlynárciach. Ako 18-ročný dostal v Prahe ocenenie Junior internet za webové štúdio DesignServis, prostredníctvom ktorého vytváral webové prezentácie.

Po dvoch rokoch štúdia aplikovanej informatiky na Masarykovej Univerzite v Brne sa v roku 2008 vrátil domov, do Nitry. Venoval sa programovaniu webových stránok a internetových obchodov. Zároveň hľadal priestor, kde by sa mladí ľudia mohli stretávať a tráviť voľný čas. Napokon sa rozhodol si ho vytvoriť sám.

V roku 2010 objavil na katastri nevyužitý pozemok za riekou. Našiel jeho majiteľov a predstavil im svoju víziu. A tak v roku 2010 vzniklo nezávislé kultúrne a dobrovoľnícke centrum Hidepark, ktoré už nie je len dejiskom koncertov, ale aj premietaní, workshopov a aktivít, ktoré ročne navštívi viac než 5000 ľudí. Takisto je tu komunitná záhrada, kde sa môžu ľudia z panelákov starať o vlastný kus zeme, či nezávislá škôlka.

Viedol protestné pochody Za slušné Slovensko v Nitre, ktoré boli reakciou na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ako podporovateľ mestskej cyklodopravy sa angažuje aj v občianskom združení Rozbicyklujme Nitru!.

V roku 2015 získal cenu Nadácie Orange za rok 2014 – 2. miesto v kategórii "Komunitný rozvoj": Triptych, o.z., za vytvorenie inšpiratívneho verejného priestoru Hidepark Nitra, v ktorom viacerým miestnym komunitám umožňujú sebarealizáciu v oblasti športu, umenia a ekológie. Marek Hattas je ženatý, má syna Maxa a dcéru Alicu.