< sekcia Regióny

VIDEO: Pozrite sa, ako to vyzeralo na Zlete československých lietadiel

Na snímke účastníci piateho ročníka Zletu československých lietadiel na letisku v Bolerázi v nedeľu 24. júna 2018. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Súčasťou tohtoročného podujatia v Boleráze bola aj oslava 100. výročia československého letectva.


Boleráz 24. júna (TASR) – Takmer stovka historických strojov a ich pilotov sa počas víkendu stretla na letisku Boleráz na piatom ročníku Zletu československých lietadiel. Ako pripomenuli organizátori, súčasťou tohtoročného podujatia bola aj oslava 100. výročia československého letectva.

Leteckí nadšenci sa stretávajú každoročne vždy na inom letisku, na Slovensko prišli po prvýkrát. Ako uviedol hlavný organizátor a český akrobatický pilot Michal Masař, išlo o súkromnú akciu leteckých nadšencov, letové ukážky si však na vlastnú zodpovednosť mohla pozrieť aj verejnosť. Program tohtoročného zletu bol plný zaujímavých leteckých ukážok. „Je tu prvé československé prúdové lietadlo L-29 Delfín, ktoré slúžilo na výcvik vojenských pilotov. V letovej ukážke sa predviedol aj Let L-410, Zlín 50LS, efektný prelet nad letiskom ukázali aj slovenské vládne letecké špeciály a ďalšie stroje, ktoré predviedli svoje letové schopnosti aj skupinovú zlietanosť," povedal Masař.

Návštevníci zletu si mohli pozrieť aj vzácny exemplár, lietadlo Lockheed Electra L10A, na ktorom lietala aj známa americká pilotka Amelia Earhartová. „Ide o stroj, ktorý bol osobným lietadlom Jana Antonína Baťu, ktorý sa zaslúžil o vznik priemyselnej výroby známych lietadiel typu Zlín. Táto kráska má za sebou veľmi zaujímavý osud, vrátane jej preletu z amerického kontinentu domov v roku 2015. O tomto dobrodružstve budú rozprávať účastníci tohto preletu počas bloku prednášok," uviedol Masař.

Ako pripomenul, Zlet československých lietadiel pôvodne vznikol ako neformálne stretnutie leteckých fanúšikov, z ktorého vzniklo podujatie pravidelne sa schádzajúcich pilotov na strojoch vyrobených v bývalom Československu od roku 1950. „Táto myšlienka prináša na české, a teraz už aj slovenské nebo celkom nový druh podujatia pre milovníkov aviatiky. V aerokluboch i v súkromných hangároch po celom svete sa nachádza zlaté dedičstvo československého leteckého priemyslu. Značky ako Aero, Avia, Zlín či Letov preslávili našu krajinu vo svete a dodnes zostávajú v povedomí pilotov. Vďaka nášmu podujatiu na tento významný kus našej histórie nezabúdame," dodal Masař.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.