< sekcia Prešovský kraj

Lesníci predstavia svoju činnosť na Hlavnom námestí v Kežmarku

Ilustračný záber. Foto: FOTO TASR – Štefan Puškáš

Lesnícke dni pod Tatrami odštartujú o 8.30 h, školákom i ďalším návštevníkom budú po celý deň k dispozícii lesníci z piatich lesníckych organizácií, ktorí im priblížia svoju prácu.

Kežmarok 23. apríla (TASR) – Hoci oficiálne otvorenie celoslovenských Lesníckych dní 2019 je naplánované na piatok 26. apríla vo Zvolene, pod Tatrami predstavia lesnícke organizácie svoju činnosť už o dva dni skôr. „Pestrý program čaká žiakov základných škôl v stredu 24. apríla od rána na Hlavnom námestí v Kežmarku, vítaná je však aj široká verejnosť,“ informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP).

Lesnícke dni pod Tatrami odštartujú o 8.30 h, školákom i ďalším návštevníkom budú po celý deň k dispozícii lesníci z piatich lesníckych organizácií, ktorí im priblížia svoju prácu. „Cieľom podujatia je ukázať verejnosti, kto sú lesníci, aké činnosti v lese vykonávajú, a ako sa o lesy starajú tak, aby plnili všetky svoje funkcie,“ vysvetľuje Igor Stavný zo ŠL TANAP-u, ktoré sú koordinátorom kežmarského podujatia.

Dodal, že kľúčovou aktivitou na námestí bude lúštenie tajničky. Z nej sa žiaci dozvedia, že les je vlastne akoby školská trieda a podobne ako v nej, aj v lese sa dá toho mnoho naučiť. Táto myšlienka vychádza z motta „Lesy a vzdelávanie“, ktoré zastrešuje tohtoročný Medzinárodný deň lesov. Žiakom sa počas celého podujatia budú venovať lesní pedagógovia, okrem poznávania cicavcov a vtákov ich naučia určovať dreviny či rozoznávať pobytové znaky živočíchov. Pripravené budú ukážky práce pilčíkov, chýbať nebudú ani sokoliari a lesničiari. „V miestnom Kine Iskra odznejú prezentácie na témy Medveď v Tatrách, Hlasové prejavy živočíchov, Les a lykožrút, Kto tu bol? a Les a zdravie,“ doplnila Petránová.

Program potrvá do 14. h, okrem ŠL TANAP-u svoju činnosť v rámci Lesníckych dní pod Tatrami predstavia aj Vojenské lesy a majetky SR, š. p., odštepný závod Kežmarok, Lesy mesta Spišská Belá, s. r. o., Lesy mesta Kežmarok. s. r. o., a Stredná odborná škola lesnícka v Prešove. Partnerom podujatia je mesto Kežmarok.