NHL: Boston natiahol víťaznú šnúru, Chára asistoval

Hráči Bostonu oslavujú víťazstvo, vľavo kapitán Bostonu Zdeno Chára. Foto: TASR/AP

Tomáš Jurčo figuroval iba vo štvrtom úroku Edmontonu, Oilers prehrali v Detroite 1:3.

New York 30. októbra (TASR) - Slovenský hokejista Zdeno Chára prispel asistenciou v noci na stredu v zámorskej NHL k víťazstvu domáceho Bostonu Bruins nad San Jose Sharks 5:1. Štyridsaťdvaročný obranca strávil na ľade strávil 18:02 minúty, pripísal si aj dva plusové body a dve trestné minúty. Brankár Jaroslav Halák bol na striedačke. Bruins vyhrali štvrtýkrát v sérii.

Chára sa v 37. minúte podieľal na piatom góle Bostonu a podarilo sa mu bodovať v druhom stretnutí za sebou. V tomto ročníku má na konte štyri body (2+2). V skvelej forme je jeho spoluhráč David Pastrňák, ktorý strelil gól, pridal asistenciu a bodoval v desiatom zápase v rade. S dvanástimi zásahmi je na čele tabuľky strelcov súťaže. Dvadsaťtriročný krídelník sa stal len tretím hráčom v bohatej histórii klubu, ktorý strelil aspoň 12 gólov v októbri. Pred ním to dosiahli len Phil Esposito (14 v roku 1973) a Charlie Simmer (12 v 1985). Pastrňákov spoluhráč z formácie Brad Marchand zaznamenal asistenciu a bodoval v jedenástom dueli za sebou.

Návrat na ľad po päťzápasovej absencii oslávil gólom a asistenciou David Krejčí. "V posledných týždňoch som pozeral veľa zápasov. Veľmi sa mi páči náš tím, chlapci hrajú skvele a dobre sa na nich pozerá. Som rád, že som späť medzi nimi," povedal Krejčí pre tsn.ca. Bruins nastúpili bez slovenského útočníka Petra Cehlárika, keď ho po dueli s New Yorkom Rangers poslali späť na farmu do Providence. V tretej tretine už nepadol gól, ale rozhodcovia rozdávali tresty. Do potýčky s Evanderom Kaneom a následne Brendenom Dillonom sa dostal aj Chára, ale bitku zažehnal čiarový rozhodca. Šarvátku spôsobil krošček Kanea do brady Charlieho McAvoya.

Prvýkrát od 4. marca 2014 nastúpili v jednom zápase NHL traja štyridsiatnici. Kapitán Bostonu Chára má 42, v drese Sharks sa predstavili 40-roční útočníci Joe Thornton a Patrick Marleau. Predtým v zápase New Jersey a Detroit nastúpili v drese Devils Jaromír Jágr (42) a Martin Brodeur (41), za Red Wings Daniel Alfredsson (41).

Tampa Bay aj s Erikom Černákom podľahla na ľade New Yorku Rangres 1:4. Slovenský obranca odohral 19:32 minúty. "Bleskom" sa v úvode tejto sezóny príliš nedarí, na konte majú päť víťazstiev z jedenástich stretnutí a v tabuľke Východnej konferencie sú na 10. mieste. Nerozhodný stav zlomil v 53. minúte pri svojom sezónnom debute český útočník Filip Chytil, ktorého povolal klub z farmy po zranení Miku Zibanejada. "Som rád, že som späť v NHL a že tu môžem hrať," povedal pre nhl.com 20-ročný center, ktorý v minulej nováčikovskej sezóne odohral za Rangers 75 zápasov. Druhý gól v kariére strelil fínsky mladík Kaapo Kakko, premiérový zásah v NHL si pripísal obranca Adam Fox. Pre zranenia nedohrali zápas dvaja hráči Tampy, obranca Victor Hedman a útočník Pat Maroon.

Postupne sa zlepšuje Dallas. Stars doma zdolali Minnestou Wild 6:3 a dosiahli štvrtý triumf v uplynulých piatich zápasoch. Hetrikom a asistenciou sa blysol ruský útočník Alexander Radulov. Slovenský obranca Andrej Sekera chýbal pre zranenie. Dallas prehrával na konci druhej tretiny 0:3, ale potom predviedol fantastický obrat. V záverečných sekundách druhej časti k nemu zavelil práve Radulov a Stars potom "nasúkali" v tretej časti päť gólov. "Dve tretiny sme nehrali dobre a diváci boli nespokojní. Potom sme predviedli skvelý obrat," povedal po svojom druhom hetriku v NHL Radulov, ktorý vyslal na bránku súpera až 10 striel.

Tomáš Jurčo figuroval iba vo štvrtom útoku Edmontonu, Oilers prehrali v Detroite 1:3. Slovenský útočník bol na ľade 8 minút a 3 sekundy, zaznamenal jeden strelecký pokus. Red Wings prerušili osemzápasovú sériu bez víťazstva, tešili sa prvýkrát od 10. októbra. O góly Detroitu sa postarali Dylan Larkin, Patrik Nemeth a Filip Hronek, brankár Jimmy Howard chytil 31 striel. Prekonal ho iba Leon Draisaitl, ktorý zaznamenal desiaty presný zásah v sezóne. Jubilejný 300. zápas odohral kapitán Oilers Connor McDavid, pripísal si asistenciu.

Hrdinom Caroliny sa stal Andrej Svečnikov, ktorý dvomi gólmi v tretej tretine zariadil obrat Hurricanes z 0:1 na 2:1 v zápase proti Calgary. Ruský útočník vyrovnal efektným gólom v lakrosovom štýle, keď si za bránkou "naložil" puk na čepeľ a zasunul ho do bránky Flames. "Trénoval som to aj ráno pred zápasom, veril som, že príde moment, keď to skúsim," povedal pre nhl.com 19-ročný mladík a prezradil, že trik sa naučil od svojho brata Jevgenija, ktorý pôsobí v Detroite Red Wings. "Skúšal som to minulý rok proti New Yorku Islanders, predtým aj v juniorskej lige, ale vždy som trafil puk do brvna. Konečne to vyšlo," dodal. V súboji českých brankárov sa tešil Petr Mrázek, autor 28 zásahov, David Rittich chytil 26 striel.

Kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin rozhodol o víťazstve Capitals v Toronte 4:3 po predĺžení. Ruský útočník potvrdil skvelú formu, keď bol pri všetkých góloch svojho tímu a zaznamenal bilanciu 2+2. Na konte má už 11 gólov a je druhým najlepším strelcom súťaže. "Mojou úlohou je strieľať puk na bránku. Chlapci vedia, že keď som voľný, tak pálim a keď ma súperi obsadia, tak sa uvoľní cesta pre iných hráčov," povedal Ovečkin, ktorý dal svoj 669. gól a v historických tabuľkách sa dostal na 12. miesto pred Luca Robitaillea. Dva góly strelil produktívny obranca Caps John Carlson a vytvoril klubový rekord v počte bodov za jeden mesiac (23), keď prekonal zápis Sergeja Gončara z januára 2000. Washington vyhral šiesty z uplynulých siedmich duelov a je na čele Východnej konferencie. Slovenský obranca Martin Marinčin sa nedostal do zostavy Maple Leafs.

Nashville zdolal Chicago 3:0, keď všetky góly Predators strelil Nick Bonino a blysol sa čistým hetrikom. "Niekedy vám puk pristane na hokejke, niekedy nie. Dnes bol deň, keď sa ku mne odrážal a mal som šťastie. Snažil som sa ísť pred bránku a puk si ma našiel," povedal Bonino po svojom treťom hetriku v kariére. Pri všetkých troch góloch mu asistoval Rocco Grimaldi. Druhý shotout za sebou a 57. v kariére zaznamenal Pekka Rinna, ktorý chytil 20 striel hostí. Jeho náprotivok Robin Lehner si pripísal 48 zákrokov.

V pennsylvánskom derby jasne dominoval Pittsburgh, keď zdolal Philadelphiu 7:1. O góly "tučniakov" sa zaslúžilo sedem rôznych hráčov, jeden z nich strelil aj kapitán Sidney Crosby a pridal dve asistencie.

BOSTON BRUINS - SAN JOSE SHARKS 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)

Góly: 8. Pastrňák (Bergeron), 18. Krejčí (Krug, Marchand), 26. Coyle (Krejčí, Heinen), 29. Wagner (Backes), 37. Carlo (Wagner, CHÁRA) - 22. Burns (E. Karlsson, Hertl). Brankári: Rask - Jones, strely na bránku: 41:17, 17.193 divákov.

CAROLINA HURRICANES - CALGARY FLAMES 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Góly: 50. Svečnikov (Wallmark), 53. Svečnikov (Hamilton, Teräväinen) - 14. Lindholm (Gaudreau, Hamonic). Brankári: Mrázek - Rittich, strely na bránku: 28:29, 13.864 divákov.

PITTSBURGH PENGUINS - PHILADELPHIA FLYERS 7:1 (4:0, 2:0, 1:1)

Góly: 6. Schultz (Kahun), 9. McCann (Kahun, Rust), 9. Simon (Crosby), 13. Crosby (Simon, Letang), 37. Guentzel (Crosby, Simon), 37. Aston-Reese (Johnson, Tanev), 60. Kahun (Hörnqvist) - 42. Lindblom (Couturier, Gostisbehere). Brankári: Murray - Elliott (41. Hart), strely na bránku: 37:30, 18.560 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - WASHINGTON CAPITALS 3:4 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 1. Johnsson (Matthews), 40. Matthews (Barrie, Rielly), 42. Matthews (Nylander, Marner) - 11. Carlson (Ovečkin, Bäckström), 28. Carlson (Ovečkin, Bäckström), 45. Ovečkin (Oshie, Bäckström), 64. Ovečkin (Orlov, Vrána). Brankári: Andersen - Holtby, strely na bránku: 31:33, 19.258 divákov.

DETROIT RED WINGS - EDMONTON OILERS 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)

Góly: 8. Larkin (Hirose, Bertuzzi), 9. Nemeth (Filppula, Bowey), 60. Hronek (Larkin) - 53. Draisaitl (McDavid). Brankári: Howard - Koskinen, strely na bránku: 28:32, 19.515 divákov.

NEW YORK RANGERS - TAMPA BAY LIGHTNING 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)

Góly: 30. Kakko (Strome, Panarin), 53. Chytil (Bučnevič), 58. Fox (Kreider, Lindgren), 60. Strome - 16. Kučerov (Point, Stamkos). Brankári: Georgijev - Vasilevskij, strely na bránku: 42:30, 17.196 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - CHICAGO BLACKHAWKS 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 18. Bonino (Grimaldi, Smith), 30. Bonino (Grimaldi, Fabbro), 44. Bonino (Grimaldi, Smith). Brankári: Rinne - Lehner, strely na bránku: 51:20, 17.259 divákov.

DALLAS STARS - MINNESOTA WILD 6:3 (0:2, 1:1, 5:0)

Góly: 40. Radulov (Fedun, Seguin), 45. Hintz (Radulov, Pavelski), 50. Pavelski (Heiskanen), 52. Radulov (Heiskanen, Oleksiak), 59. Seguin (Benn), 60. Radulov (Pavelski, Seguin) - 3. Zucker (Staal), 18. Staal (Zuccarello, Hunt), 35. Suter (Spurgeon, Zucker). Brankári: Bishop (21. Chudobin) - Stalock, strely na bránku: 37:22, 17.756 divákov.

ANAHEIM DUCKS - WINNIPEG JETS 7:4 (1:2, 4:1, 2:1)

Góly: 11. Fowler (Silfverberg, Del Zotto), 21. Getzlaf (Comtois), 27. Henrique (Silfverberg, Mahura), 28. Terry (Mahura), 30. Grant (Deslauriers, Mahura), 57. Rowney (Grant, Fowler), 60. Rowney (Getzlaf) - 1. Ehlers (Roslovic, Poolman), 13. Wheeler, 27. Ehlers (Little, Morrissey), 47. Little (Ehlers). Brankári: Gibson - Helleybuck (30. Brossoit), strely na bránku: 28:40, 15.171 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 18:02 0 1 1 +2 1 2

Erik Černák (Tampa Bay) 19:32 0 0 0 0 1 0

Tomáš Jurčo (Edmonton) 08:03 0 0 0 0 1 0

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/