Piatok 10. máj 2024Meniny má Viktória
< sekcia

Piešťany zdolali Bystricu aj v 3. finále a majú titul

Na snímke hráčky a realizačný tím Piešťan pózujú pre spoločnú fotografiu po skončení tretieho zápasu finále ženskej Niké ligy v basketbale žien Piešťanské Čajky - Slávia Banská Bystrica v sobotu 27. apríla 2024. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Čajky si zlatom vybojovali právo účasti v niektorej zo súťaží pod hlavičkou Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) v nasledujúcom ročníku.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Piešťany 27. apríla (TASR) - Víťazom Niké Extraligy žien (Niké EXZ) v sezóne 2023/2024 sa stali basketbalistky Piešťanských Čajok. Klub z kúpeľného mesta sa stal majstrom Slovenska tretí rok po sebe, v treťom finálovom stretnutí zvíťazil na domácej palubovke nad Sláviou Banská Bystrica 69:56 a v sérii hranej na tri víťazstvá triumfoval 3:0 na zápasy.

Piešťany tak dovŕšili úspešnú sezónu, v ktorej sa im podarilo zdvihnúť nad hlavu Alpsko-jadranský pohár, obsadiť druhé miesto vo Federálnom pohári a Slovenskom pohári. V Niké EXZ neprehrali počas celého roka ani jeden domáci zápas a len ako tretí klub v ére samostatnosti dokázali trikrát za sebou získať titul. Čajky si zlatom vybojovali právo účasti v niektorej zo súťaží pod hlavičkou Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) v nasledujúcom ročníku.

finále play off Niké EXZ 2023/2024 - tretí zápas /na 3 víťazstvá/:

Piešťanské Čajky - Slávia Banská Bystrica 69:56 (41:37)

Piešťany: Jamesová 17, Herminjardová 16, Mitrasinovičová 15, Mandičová 11, Jurčenková 6 (Moravčíková a Taušová po 2, Kraislová a Vandlíková 0)

Bystrica: Hruščáková 14, Pulliamová 10, Mujovičová 7, Martišková 5, Sherrillová 2 (Malašková 12, Bogičevičová 6, Da Cruz, Striešová a Žilinská 0)

TH: 27/18 – 21/13, fauly: 21 - 28, trojky: 7 -5, rozhodovali: Tomašovič, Obertová, Turčin, štvrtiny: 26:17, 15:20, 7:8, 21:11, 1000 divákov (vypredané).

/konečný stav série - 3:0, Piešťanské Čajky sa stali víťazom Niké extraligy žien v sezóne 2023/2024/

Vo vynikajúcej kulise vypredanej Diplomat arény odštartovali Piešťany sebavedomo v útoku a zodpovedne v defenzíve, čo im prinieslo stav 6:0. Banská Bystrica od začiatku zaostávala v obrane, po štyroch odohraných minútach prehrávala 4:15. Záver prvej štvrtiny priniesol dve exaktné 10-bodové šnúry, najskôr v podaní domácich basketbalistiek a následne aj u súperiek. Na tabuli tak svietil stav 26:17. Druhá štvrtina už bola oveľa vyrovnanejšia, Slávia ťažila z nabraného sebavedomia a nie raz sa priblížila na rozdiel jedného útoku, a to najmä vďaka dvojici Malašková a Hruščáková. Piešťany ale v správnych momentoch nachádzali skrz kolektívnu hru hernú a bodovú odpoveď. To im prinieslo po prvom polčase stále priaznivé skóre – 41:37.

Druhý polčas bol skutočným finálovým bojom, ofenzívne tempo opadlo a každá hráčka na palubovke sa púšťala do tvrdého boja o loptu. Diváci tak mohli sledovať úplne odlišný scenár, ako v doterajších finálových zápasoch. "Pumám" chýbal povestný krok navyše, aby dostali vedenie na svoju stranu. Čajky totiž mali stále miernu psychologickú výhodu na svojej strane, do poslednej 10-minútovky sa išlo za stavu 48:45. Vyrovnaná bitka pokračovala aj vo štvrtej štvrtine, každý moment mohol rozhodnúť o osude tretieho finálového zápasu. Skúsenosti Mitrasinovičovej s Jurčenkovou ale nepripúšťali návrat série do Banskej Bystrice. O víťazovi zápasu rozhodla domáca Jamesová, piatimi bodmi za sebou dostala svoj tím do kľúčového trháku.

hlasy po zápase:

Peter Jankovič, tréner Piešťan: "Famózne, fantastické, neuveriteľné. Rodilo sa to veľmi ťažko, ale je to doma a ja som nesmierne šťastný a rád, že sme to doklepli do víťazného konca."

Anna Jurčenková, hráčka Piešťan: "Mne až na konci došlo, že končím kariéru. Nechcela som takto cez zápas vnímať a nebol na to čas, pretože stretnutie bolo fakt vyrovnané. Až keď som išla striedať, tak mi to došlo. Veľmi sa teším, že sme to takto zvládli."

Zuzana Žirková, trénerka Banskej Bystrice: "Musím povedať, že škoda tých dvoch zápasov. Bohužiaľ, začali sme ako v tých dvoch a stálo nás to veľmi veľa síl, no nevzdávali sme sa. Povedali sme si, že musíme zachrániť aspoň česť, ktorú máme, už keď nevyhráme. To sa nám nepodarilo, aj keď výsledok nezodpovedá koncu."

Žofia Hruščáková, hráčka Banskej Bystrice: "Škoda, že najlepší výkon v sérii prišiel až teraz. Nestačí sa na konci spamätať, keď vám už nič iné nezostáva. Do konca sme bojovali, to nemôžem nikomu ani pol slova vytknúť."