< sekcia Magazín

Festival Pohoda ponúkne aj súčasné vizuálne umenie

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Na 23. ročníku sa predstaví aj Kancelária súčasného umenia.

Bratislava 9. júla (TASR) – Festival Pohoda tento rok ponúkne na Visual Stage spolu 17 inštalácií. Ich cieľom je priblížiť návštevníkom festivalu súčasné vizuálne umenie prostredníctvom inštalácií, performance, ale aj osobných stretnutí a rozhovorov s ich autormi. Tí chcú svojím dielom reagovať na aktuálne témy, akými sú napríklad nacionalizmus, hybridná vojna, ekologické témy, ľudský egoizmus či utečenecká kríza.

Na 23. ročníku sa predstaví aj Kancelária súčasného umenia. "Je platformou realizovanou Ateliérom IN z Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) a je miestom na bezprostredné stretnutie diváka s umelcom. Počas dvoch dní sa tu v pravidelných intervaloch vystriedajú umelci a študenti výtvarného umenia, ktorí budú prostredníctvom rozhovorov, umeleckých diel alebo performance viesť s návštevníkmi dialóg o otázkach spojených so súčasným vizuálnym umením," priblížil pre TASR jeden z organizátorov podujatia Anton Repka.

Tiež doplnil, že návštevníci budú môcť tento rok priamo z festivalu poslať pohľadnicu a zároveň si tak pripomenúť zmeny, ktoré priniesla Nežná revolúcia.

Ako uviedli koordinátori projektu András Cséfalvay a Daniel Dida, z umelcov sa predstavia napríklad Ondřej Houšťava, Tatiana Takáčová, Oto Hudec, Martin Piaček, David Černý, Emília Rigová, Rudolf Sikora a platforma Stojíme pri kultúre.