Kultúra

Na Pohode bude jednou z diskusných tém i debata o utečencoch

Okrem Migračného úradu Ministerstva vnútra SR budú o problematike utečencov na festivale Bažant pohoda diskutovať aj ďalšie organizácie ako napr. Človek v ohrození či Liga za ľudské práva.

Slováci budú v ponuke festivalov Rock for People a Masters of Rock

Záujem o vstupenky v predpredaji - podmienený s určitosťou aj hviezdnou ponukou festivalu - naznačuje, že by po prvý raz mohlo prísť do jeho dejiska viac ako 30.000 ľudí.

Parov Stelar Band zahrajú v NTC Sibamac Aréne

Parov Stelar je považovaný za zakladateľa štýlu známeho ako electroswing, ktorý kombinuje house, electro či drum 'n' bass so swingom a jazzom 20. až 40. rokov minulého storočia.

V Roskilde sa pred otvorením rockového festivalu predávkoval Švéd

Na hudobnom festivale v Roskilde, 40 kilometrov od Kodane, očakávajú 75.000 návštevníkov. Koncerty sa začínajú vo štvrtok.

Filharmonikov čaká záverečný koncert japonského turné

Už dnes nastúpia slovenskí filharmonici na svoj záverečný koncert v Tokiu, kde predstavia interpretáciu Dvořákovej 9. symfónie i Smetanovej Vltavy.

Basgitarista Juraj Griglák vydáva reedíciu albumu Bass Friends

Album Bass Friends, ktorý ocenil aj renomovaný magazín Bass Player, sa tak opäť dostáva k fanúšikom kvalitnej žánrovej hudby.

D. BALÁŽ: Slovenskej hudby je celkovo málo

Daniel Baláž je najnovšie členom poroty hudobného projektu Fatt Kools.

Spevák Waldemar Matuška by oslávil životné jubileum

K výročiu spevákovho narodenia vyšlo CD s názvom Nebeskej kovboj.

Skupina Gladiator pozvala na Rip Fest kapelu IMT Smile

Na Rip Feste sa v minulých rokoch vystriedala špička slovenskej hudobnej scény.

Na zoznam UNESCO pribudli belgické doly a Rio de Janeiro

Výbor Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) o tom rozhodol dnes na svojom zasadnutí v Petrohrade.

J. Menzel začal nakrúcať nový film Sukničkári, v ktorom hrá aj M. Huba

V ďalších postavách sa objavia napríklad Ivana Chýlková ako dcéra učiteľky Markétky či Jiřina Jirásková ako matka Markétky.

Podobenky z Východnej zavŕšili 58. ročník sviatku folklóru

V takmer dvojhodinovom pásme vystúpili folklórne súbory zo všetkých kútov Slovenska. „Podobenka je v podstate spomienková fotografia.

E. MACHO: Aj z malého skorodovaného plieška môže byť vzácna minca

Ľudia ju niekedy nájdu pri zosuvoch pôdy či na šrotovisku. Najdrahšia minca, ktorú sa doteraz podarilo na Slovensku predať, pritom priniesla majiteľovi 130.

Topfest sa skončil, o rok ho čaká jubilejný desiaty ročník

Organizátori postavili na centrálnej ploche dve hlavné pódiá vedľa seba, čo umožnilo skrátiť prestávky medzi jednotlivými interpretmi na minimum.

Fínska skupina Rasmus sa predstaví v Trenčíne

Okrem piesní z nového albumu zaznejú aj najväčšie hity kapely, ku ktorým patria No Fear, In The Shadows, First Day Of My Life, Liquid alebo Sail Away.

Po ročnej odmlke roztancoval Východnú aj festivalový sprievod

Čelo sprievodu tvorili hostitelia. „Nebývalo to vždy tak. Kedysi bolo pravidlom, že sme išli až na samom konci," povedala členka domáceho folklórneho súboru (FS) Kriváň Zuzana Kamenická.,aktualizované 

Prvý deň na Topfeste ukončila fínska kapela Lordi

Hudobné dianie na všetkých štyroch pódiách prebehlo v prvý deň takmer podľa plánu, ten sa musel korigovať až s príchodom „náhradníkov“ za Godsmack – fínskej skupiny Lordi.

Sólisti Štátnej opery budú účinkovať v Japonsku

Záštitu nad ich vystúpeniami prebrali minister kultúry SR Marek Maďarič a veľvyslanec Slovenskej republiky v Japonsku Drahomír Štós.

Emir Kusturica zavíta so svojou kapelou v auguste do Košíc

Kusturicu spoznajú Košičania ako muzikanta spolu s jeho kapelou No Smoking Orchestra.

Talianskeho fotografa Guida Longhitana uchvátila Východná

Obrázkovú knihu pod názvom „Incredibile Slovakia Folklórny Festival Východná“ predstavil verejnosti v Poprade, kde už roky žije a pracuje.