Kultúra

Pamiatku generála Petráka bude pripomínať pamätná tabuľa

Generál Anton Petrák je doposiaľ jediným Slovákom, ktorému bol udelený Rad britského impéria. Získal ho v roku 1996 priamo z rúk kráľovnej Alžbety II.

Slovensko sa dnes lúči s fotografom Karolom Kállayom

Bol známym fotoreportérom, módnym fotografom, portrétistom a krajinárom, spolupracoval s poprednými parížskymi a berlínskymi módnymi časopismi. Trvale pracoval pre rôzne periodiká doma i v zahraničí. ,aktualizované 

Spisovateľ Vladimír Mináč by oslavoval 90. narodeniny

Bol redaktorom, vedúcim scenáristického oddelenia Československého štátneho filmu, šéfredaktorom Kultúrneho života a Slovenských pohľadov a do roku 1974 sa profesionálne venoval literárnej tvorbe.,aktualizované 

Režisér Juraj Jakubisko je v nemocnici so zlomenou nohou

Režisér filmových hitov ako Tisícročná včela alebo Bathory sa v súčasnosti podrobuje v nemocnici rehabilitácii.

Eminem poďakoval fanúšikom za pomoc v ťažkých časoch

Raper (39) povedal na koncerte stovkám divákov: "Bez vás všetkých by som sa z tej temnoty nedostal." Potom odrapoval skladbu "Not Afraid", ocenenú hudobnou cenou Grammy.

Prozaik a básnik Ján Kalinčiak sa narodil pred 190 rokmi

Pochádzal z rodiny evanjelického farára. Narodil sa 10. augusta 1822 v dedinke pri Martine, v Hornom Záturčí. Pre jeho národné prebudenie bolo rozhodujúce lýcejné štúdium v Levoči a Bratislave.

Bratislavská Nová scéna pripravuje brodwayskú tanečnú šou

K netradičnému tanečnému zážitku prispeje výtvarná scéna plná svetelných LED stien, veľkolepá výprava a množstvo atraktívnych kostýmov, ktoré sa budú striedať podľa tematických hudobných blokov.

Herec Bob Hoskins ukončil kariéru, má Parkinsonovu chorobu

V dnešnom vyhlásení, ktoré vydal prostredníctvom svojho agenta, sa 69-ročný herec poďakoval svojim fanúšikom a konštatoval, že mal "nádhernú kariéru".

Od úmrtia spisovateľa a politika Martina Rázusa uplynie 75 rokov

Martin Rázus sa narodil 18. októbra 1888 vo Vrbici pri Liptovskom Mikuláši. Vyštudoval evanjelickú teológiu v Bratislave a neskôr bol na študijnom pobyte v Edinburgu vo Veľkej Británii.

Speváčka Madonna na koncerte vyzvala Rusko, aby oslobodilo Pussy Riot

Americká speváčka sa na pódiu vyzliekla do čiernej podprsenky a na chrbte mala napísaný názov kapely. Podporila tým politický protest Pussy Riot aj ich kritiku prezidenta a pravoslávnych duchovných.,aktualizované 

Jamajský raper Ranking Trevor zahynul pri dopravnej nehode

Raperov brat uviedol, že Trevora rozmliaždilo auto po tom, ako spadol z motocykla.

Herec Dustin Hoffman oslavuje 75. narodeniny

Pre film ho objavil režisér Mike Nichols, ktorý celkom neznámemu mladíkovi zveril veľkú filmovú rolu vo filme Absolvent (1967), kde hral citlivého, neskúseného mladého muža, absolventa vysokej školy.

Skupina Tata Bojs nakrútila 3D klip k pesničke Homo Demo

Skladba Homo demo pochádza z posledného štúdiového albumu Ležatá osmička, ktorý rovnako ako predchádzajúce nahrávky Tata Bojs vydáva a distribuuje Supraphon.

Americká formácia LMFAO vystúpi o týždeň v Bratislave

LMFAO sa preslávili najmä megahitmi Party Rock Anthem, Sexy and I Know It či Sorry For Party Rocking.,aktualizované 

Zomrel hudobný skladateľ Marvin Hamlisch

Hamlisch je jedným z iba dvoch ľudí, ktorí za svoju tvorbu získali prakticky všetky významné ceny - štyri Emmy, štyri Grammy, tri Oscary a jednu cenu Tony, ako aj Pulitzerovu cenu.

Legendárna kapela Pražský výběr sa vracia na koncertné pódiá

Šesť rokov po rozchode sa jedna z najznámejších českých skupín vydá na koncertné turné, keď v novembri odohrá päť koncertov v Prahe, Ostrave, Bratislave, Brne a Pardubiciach.,aktualizované 

Laurel a Hardy nakrútili počas svojej kariéry vyše 100 filmov

Oliver Hardy, celým menom Oliver Norvell Hardy sa narodil 18. januára 1892 v americkej Atlante.

Miro Žbirka spolu s Jonom Andersonom mieria do olympijského Londýna

V stredu 8. augusta v Sadler's Wells Theatre vystúpi spevák legendárnej artrockovej skupiny Yes Jon Anderson spolu s Mirom Žbirkom.

V Budapešti sa začína hudobný festival Sziget

Organizátori hudobného festivalu očakávajú pol milióna návštevníkov

Skupina No Name prichádza s videoklipom k piesni Svetlo

Klip sa vyrábal technológiou luminografie a jej spracovanie bolo náročné nielen na čas, ale aj na financie. Všetky práce okolo nakrúcania a následnej postprodukcie majú hodnotu 50.000 eur. ,aktualizované