< sekcia Import

NHL: Philadelphia zdolala Ottawu, najvýraznejším hráčom bol Laughton

Na snímke sprava slovenský útočník Montrealu Tomáš Tatar, jeho spoluhráč v obrane Brett Kulak a útočník Rangers Jasper Fast v zápase hokejovej NHL New York Rangers Montreal Canadiens v noci na 7. decembra 2019. Foto: TASR/AP

Vo veľkej kríze je Detroit, ktorý doma nestačil na Pittsburgh a prehral už jedenásty duel za sebou.

New York 8. decembra (TASR) -Hokejisti Bostonu Bruins utrpeli prvú prehru v NHL v riadnom hracom čase po osemnástich zápasoch. V noci na nedeľu na vlastnom ľade podľahli Coloradu 1:4. Slovenský brankár Jaroslav Halák si pripísal šestnásť zákrokov a po prvý raz v tejto sezóne nepomohol svojmu tímu bodovať v domácom prostredí. Obranca Zdeno Chára strávil na ľade 18:13 minúty, do štatistík si zapísal jeden hit.

Colorado natiahlo víťaznú šnúru na šesť duelov. V 17. minúte sa postavil do bránky Avalanche Pavel Francouz, ktorý nahradil zraneného Philippa Grubauera a zlikvidoval šestnásť pokusov Bostonu. Halák inkasoval tri góly, posledný dali hostia do prázdnej bránky. Bruins síce otvorili skóre po teči Chrisa Wagnera, ale na viac sa už nezmohli. "Máme výbornú bilanciu, ale to ma teraz nezaujíma. Zápasy sa nebudú vyhrávať len tak. Našej hre chýbala iskra, musíme hrať lepšie," povedal pre klubový web tréner Bruce Cassidy. Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral svoj 1515. zápas v základnej časti, čím prekonal Stevea Yzermana a osamostatnil sa na 20. mieste histórie. V najbližšom zápase vyrovná Matta Cullena, na dohľad má aj Brendana Shanahana (1524).

Tampa Bay doma deklasovala San Jose Sharks 7:1. Slovenský obranca Erik Černák odohral v drese Lightning 19:31 minúty, nazbieral dva plusové body a zaznamenal jednu strelu. Dvoma gólmi sa blysli Steven Stamkos, ktorý pridal aj asistenciu, a Tyler Johnson. Útočník zo štvrtej formácie Alex Killorn si pripísal štyri body 1+3. Skvelý výkon predviedol aj brankár Andrej Vasilevskij s 37 zákrokmi a prvý gól v NHL strelil Carter Verhaeghe. Kapitán "bleskov" Stamkos dal oba góly v početnej výhode, na konte má 151 presilovkových zásahov, čím vyrovnal zápis Glenna Andersona na 48. mieste. V tabuľke predbehol aj Stana Mikitu, Joea Mullena a Darryla Sittlera. "Máme stavaný tím na to, aby sme súpera tlačili celý zápas. S tým sme mali predtým trochu problém," povedal Stamkos. Veterán Sharks Joe Thornton nestrelil gól v NHL už 40 zápasov.

Druhý triumf za sebou dosiahol Dallas. Stars na svojom ľade zdolali New York Islanders 3:1. Slovenský obranca Andrej Sekera za domácich strávil na ľade 19:15 minúty, na bránku súpera vyslal dve strely, ale do streleckej listiny sa nezapísal. Hrdinom "hviezd" bol Alexander Radulov, ruský útočník strelil víťazný gól a prihral na tretí zásah krajanovi Denisovi Gurianovi. Dallas využil obe presilovky a ubránil jediné oslabenie hostí. "Hrali sme veľmi dobre, rozhodli špeciálne tímy," povedal brankár Dallas Ben Bishop, ktorý zlikvidoval 34 striel. Strelecký účet v sezóne si v 30. zápase otvoril Andrew Cogliano.

Po dvoch prehrách sa z víťazstva tešilo Toronto Maple Leafs. "Javorové listy" triumfovali v St. Louis 5:2. Po dvoch góloch dosiahli Auston Matthews a Zach Hyman. Blues prehrali druhýkrát za sebou. Hostia mali skvelú prvú tretinu, v ktorej strelili štyri góly a vyhnali Jordana Binningtona z bránky. Dvadsaťšesťročný Kanaďan inkasoval štyrikrát z 11 striel a prvýkrát v základnej časti prehral dva zápasy za sebou. Jeho náhradník Jake Allen zlikvidoval 15 striel, puk zo siete lovil len raz. "Mali sme dobrý štart, čo rozhodlo. V úvode nás však výbornými zákrokmi podržal Frederik Andersen," uviedol pre nhl.com dvojgólový hrdina Matthews.

Philadelphia zdolala Ottawu 4:3 a vyhrala šiesty z posledných siedmich zápasov. O víťazstve Flyers rozhodol v 56. minúte Scott Laughton, keď skóroval len 11 sekúnd po tom, ako Anthony Duclair vyrovnal na 3:3. Senators prišli o brankára Craiga Andersona, ktorý sa zranil v prvej tretine.

Vo veľkej kríze je Detroit, ktorý doma nestačil na Pittsburgh (3:5) a prehral už jedenásty duel za sebou. Po tri body nazbierali Jevgenij Malkin a Jake Guentzel, obaja dali gól a pridali dve asistencie. Malkina delí od méty 400 gólov v profilige jeden presný zásah.

Florida zdolala Columbus 4:1, k čomu prispel 33 zákrokmi brankár Sergej Bobrovskij. Bol to pre neho špeciálny zápas, prvýkrát nastúpil proti svojmu bývalému tímu. Čisté konto mu v polovici tretej tretiny pokazil krajan Vladislav Gavrikov. V drese Blue Jackets strávil Bobrovskij sedem sezón, v lete podpísal s Panthers sedemročný kontrakt.

Výborný zápas odohral fínsky útočník Caroliny Sebastian Aho. Na víťazstve 6:2 nad Minnesotou sa podieľal piatimi bodmi, keď zaznamenal hetrik a pridal dve asistencie. Vytvoril si tým kariérne maximum a ako siedmy hráč Hurricanes dosiahol päť bodov v jednom zápase. Hráči Wild prišli o päťzápasovú víťaznú sériu.

"Diabli" z New Jersey nevyhrali ani na tretí pokus pod vedením dočasného kormidelníka Alaina Nasreddina, keď v Nashville prehrali 4:6. Zápas nevyšiel obrancovi Devils P.K. Subbanovi, ktorý si v prvom zápase proti bývalým spoluhráčom pripísal len tri mínusky. Prvý gól v NHL strelil vo svojom druhom zápase ruský útočník Predators Jakov Trenin. Nashville vyhral 799. zápas v klubovej histórii.

Calgary sa darí pod vedením dočasného trénera Geoffa Warda. Flames vyhrali štvrtýkrát za sebou, keď zdolali doma Los Angeles 4:3. Svoj 200. gól v kariére strelil Milan Lucic, Kings nevyhrali na ľade súperov už jedenásť zápasov.

NHL - sumár:

PHILADELPHIA FLYERS – OTTAWA SENATORS 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)

Góly: 2. Konecny (Frost, Giroux), 7. Gostisbehere (Pitlick, van Riemsdyk), 44. Provorov (Farabee, Laughton), 56. Laughton (Hayes, van Riemsdyk) – 5. Tkachuk (Pageau, Brown), 34. Duclair, 55. Duclair (Chabot). Brankári: Hart - Anderson (7. Nilsson), strely na bránku: 21:30, 18.031 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - BUFFALO SABRES 6:5 pp (1:0, 2:3, 2:2 - 1:0)

Góly: 13. Leivo (Benn, Stecher), 24. Roussel (Myers, Virtanen), 38. Leivo (Pettersson, Boeser), 45. Myers (Miller, Pearson), 51. Roussel (Virtanen, Stecher), 64. Miller (Hughes, Boeser) - 26. Okposo (Larsson, Skinner), 27. Ristolainen (Olofsson, Eichel), 40. Olofsson (Reinhart, Eichel), 53. Girgensons (Larsson), 60. Johansson (Eichel, Ristolainen). Brankári: Demko - Hutton, strely na bránku: 30:28, 18.871 divákov.

BOSTON BRUINS - COLORADO AVALANCHE 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly: 14. Wagner (Moore, Bjork) - 18. Ničuškin (Nieto), 30. Cole (Barberio, Donskoi), 39. Burakovsky (MacKinnon, Donskoi), 60. Landeskog (Bellemare). Brankári: HALÁK - Grubauer (18. Francouz), strely na bránku: 20:20, 17.850 divákov.

CAROLINA HURRICANES - MINNESOTA WILD 6:2 (2:1, 2:1, 2:0)

Góly: 9. Wallmark (Dzingel, van Riemsdyk), 16. Svečnikov (Teräväinen, Aho), 25. Aho (Teräväinen, Niederreiter), 36. Aho (Teräväinen, J. Staal), 53. Edmundson (Aho), 59. Aho (Slavin) - 3. Donato (Foligno, Brodin), 30. Zuccarello (E. Staal). Brankári: Mrázek - Stalock, strely na bránku: 40:24, 18.680 divákov.

DETROIT RED WINGS - PITTSBURGH PENGUINS 3:5(0:2, 1:1, 2:2)

Góly: 27. Fabbri (Bertuzzi, Larkin), 53. Hronek (Helm), 57. Larkin (Fabbri, Cholowski) - 6. Guentzel (Letang, Malkin), 18. Ruhwedel (Malkin, Guentzel), 31. Malkin (Guentzel, Ruhwedel), 42. Kahun (Marino, Pettersson), 60. Marino (Letang, Tanev). Brankári: Bernier (50. Comrie) - Murray, strely na bránku: 28:28, 19.515 divákov.

FLORIDA PANTHERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Góly: 1. Dadonov (Barkov, Yandle), 29. Brown (Barkov, Huberdeau), 47. Connolly (Yandle, Hoffman), 58. Hoffman (Sceviour) - 51. Gavrikov (Texier, Anderson). Brankári: Bobrovskij - Merzlikins, strely na bránku: 27:34, 11.640 divákov.

ST. LOUIS BLUES - TORONTO MAPLE LEAFS 2:5 (1:4, 0:1, 1:0)

Góly: 5. Barbašev (Thomas), 43. Perron (Pietrangelo, O'Reilly) - 3. Hyman (Marner), 7. Matthews (Nylander), 10. Hyman (Engvall), 13. Spezza (Rielly, Kapanen), 30. Matthews (Marner). Brankári: Binnington (13. Allen) - Andersen, strely na bránku: 28:27, 18.096 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - SAN JOSE SHARKS 7:1 (1:0, 2:0, 4:1)

Góly: 4. Johnson (Verhaeghe), 33. Killorn, 40. Stamkos (Hedman, Killorn), 41. Hedman (Cirelli, Killorn), 44. Johnson (Stamkos, Verhaeghe), 56. Stamkos (Killorn, Hedman), 60. Verhaeghe (Maroon, Gourde) - 55. Vlasic (E. Karlsson, Meier). Brankári: Vasilevskij - Jones (41. Dell), strely na bránku: 38:38, 19.092 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - NEW JERSEY DEVILS 6:4 (2:2, 2:1, 2:1)

Góly: 1. Carr (Hamhuis, Weber), 3. Fabbro (Bonino, Smith), 26. Trenin (Grimaldi), 28. Forsberg (Järnkrok, Josi), 46. Bonino (Fabbro, Ekholm), 53. Grimaldi (Ekholm) - 3. Bratt (Zacha, Vatanen), 4. Zajac (Gusev, Coleman), 34. Palmieri (Hall, Vatanen), 52. Hall (Hughes). Brankári: Rinne - Domingue, strely na bránku: 37:33, 17.418 divákov.

DALLAS STARS - NEW YORK ISLANDERS 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Góly: 12. Cogliano (Oleksiak, Heiskanen), 17. Radulov (Klingberg, Janmark), 24. Gurianov (Radulov, Perry) - 56. Barzal (Toews, Mayfield). Brankári: Bishop - Greiss, strely na bránku: 37:35, 18.532 divákov.

CALGARY FLAMES - LOS ANGELES KINGS 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)

Góly: 19. Lucic (Backlund, Ryan), 24. Rinaldo (Dubé, Rieder), 32. Monahan (Gaudreau), 42. Dubé (Ryan, Lucic) - 12. Kopitar (Doughty), 15. Doughty (Brown, Kopitar), 46. Roy (Prochorkin, Lewis). Brankári: Talbot - Campbell, strely na bránku: 30:33, 19.080 divákov.

Zdeno Chára (Boston) 18:13 0 0 0 0 0 0

Erik Černák (Tampa Bay) 19:31 0 0 0 +2 1 0

Andrej Sekera (Dallas) 19:15 0 0 0 0 2 0

Jaroslav Halák (Boston) 57:32 16/19 84,2%

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov, asistencie+body/