Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Slovan s piatimi obrancami proti Dinamu Riga neprelomil sériu prehier

Na snímke striedačka Slovana a vpravo tréner Petri Matikainen v zápase hokejovej KHL HC Slovan Bratislava - Dinamo Riga 18. februára 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Slovan nestačil ani na Dinamo Riga, v Západnej konferencii je definitívne štrnásty.

Bratislava 18. februára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava odštartovali záverečnú trojzápasovú domácu sériu v sezóne stredajšou prehrou 3:4 s lotyšským tímom Dinamo Riga. V Západnej konferencii KHL tak s určitosťou obsadia poslednú 14. priečku, na trinásty Medveščak Záhreb majú dve kolá pred koncom základnej časti nedostihnuteľný osembodový náskok.

Prehra ešte viac prehĺbila hernú mizériu Slovana, v nadnárodnej súťaži nebodoval už v siedmom stretnutí v rade. Naposledy zvíťazil 28. januára v Petrohrade (2:1 sn), naplno bodoval naposledy 10. januára v Jaroslavli vďaka triumfu 2:0.

Po ďalšom zúžení kádra a zdravotných výpadkoch mohol tréner domáceho tímu Petri Matikainen počítať v stredajšom dueli iba s dvomi brankármi, 5 obrancami a 11 útočníkmi, z nich Peter Ölvecký do hry nezasiahol a presedel celý duel na striedačke. Brankár Johan Backlund lovil puk zo siete už v 5. minúte, keď ho z trestného strieľania prekonal Lauris Darzinš. Slovan vyrovnal o päť minút neskôr zásluhou premiérového gólu Dominika Reháka v súťaži, no hostia potom využili nekoncentráciu súpera a odpovedali dvoma presnými zásahmi v priebehu 13 sekúnd. Domáci vrhli všetky sily do útoku, v druhej tretine znížili po samostatnom úniku Libora Hudáčka a v 49. minúte vyrovnal skóre z dorážky Andrej Šťastný. Slovan však stav neudržal, keď ako už niekoľkokrát v tejto sezóne inkasoval v samom závere, 49 sekúnd pred koncom rozhodol o triumfe Dinama tečovanou strelou Genoway.

Zápas sledovalo iba 7307 divákov, čo je rekordne najnižia návšteva na domácom súboji Slovana počas trojročného účinkovania klubu v KHL.

Slovanistov čakajú na záver sezóny ešte dva domáce zápasy, v nedeľu 22. januára privítajú o 17.00 h v Slovnaft aréne SKA Petrohrad a ročník, pravdepodobne posledný v KHL, zakončia o dva dni neskôr súbojom s Jokeritom Helsinki (19.00).

Zostavy:

Slovan Bratislava: Backlund - Sersen, Baranka, Brejčák, Barker, Mihálik - Netík, Tičar, Nagy - Jeglič, Murley, Bartovič - Rehák, Šťastný, Lunter - Hudáček

Dinamo Riga: Sedláček - Cibulskis, K. Redlihs, Grinbergs, Genoway, Jerofejevs, Sotnieks, Porejs - M. Redlihs, Videll, Bukarts - Indrašis, Wilson, Darzinš - Meija, Džerinš, Abols - Skvorcovs, Bičevskis, Saulietis - Trotter

Slovan Bratislava - Dinamo Riga 3:4 (1:3, 1:0, 1:1)
10. Rehák (Mihálik, Šťastný), 25. Hudáček (Murley), 49. Šťastný (Hudáček, Barker) - 5. Darzinš (z tr. strieľania), 15. Indrašis (Darzinš, K. Redlihs), 15. Meija (Abols, Genoway), 60. Genoway

14. SLOVAN BRATISLAVA 58 14 5 7 32 129:183 59

Slovan nastúpil na zápas v špeciálnych fialových dresoch, ktorými si pripomenul Svetový deň boja proti rakovine. Výťažok z dražby dresov pôjde na zlepšenie podmienok pre detských onkologických pacientov.

Prvú šancu si vytvorili domáci zásluhou Reháka, ktorého pokus vyrazil ramenom brankár Dinama Sedláček, no potom už režírovali duel hostia. Bukarts v 5. minúte sám pred Backlundom zbytočne špekuloval, vzápätí Brejčák zastavil Darzinša iba za cenu hákovania a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie. V ňom si skúsený útočník Rigy forhendovým blafákom vychutnal švédskeho brankára - 0:1. Slovanisti odpovedali v 10. minúte, po Mihálikovej strele ešte nedokázal zasunúť puk za bránkovú čiaru Šťastný, ale Rehák ho pohotovo dorazil do siete. Z vyrovnania sa domáci hráči dlho netešili, v 15. minúte využil rýchle prečíslenie 2 na 1 po skvele načasovanej prihrávke Darzinša Indrašis a už o 13 sekúnd neskôr poslal hostí do dvojgólového trháku Meija, ktorý ako nôž maslom prešiel cez domácu defenzívu. Vývojom duelu zaskočení slovanisti iba ťažko hľadali tempo. V 17. min si Hudáček odvážne hodil puk medzi dvojicu protihráčov, no trafil iba Sedláčka. V závere tretiny mohol zvýšiť náskok Dinama Darzinš, rozhodcovia ale neuznali jeho gól, lebo letiaci puk zasiahol nad úrovňou hornej žŕdky.

V ďalšom dejstve nastúpil Slovan už bez Netíka. Domáci chceli čím skôr zlikvidovať dvojgólové manko a v 25. minúte im tento cieľ priblížil Hudáček - samostatný únik zakončil rutinérskym blafákom a znížil na 2:3. Následne ten istý hráč preveril pozornosť Sedláčka, tentoraz sa ale skóre nemenilo. Hru potom rozkúskovali časté vylúčenia, v polovici duelu okorenila súboj šarvátka Abolsa s Tičarom. V 40. min mohol vrátiť hosťom dvojgólový náskok Wilson, zblízka pálil len do Backlunda.

V tretej tretine pokračovala intenzívna snaha Slovana o vyrovnanie. V 47. minúte dostal Šťastný milimetrovú prihrávku, z dobrej pozície ale minul bránku Sedláčka. Útočníkovi s 59-kou na drese to vyšlo až v 49. minúte, keď v hre 4 na 4 na dvakrát zblízka prepasíroval puk za súperovho brankára - 3:3. Dinamo potom pritlačilo slovanistov, o odpoveď sa snažil K. Redlihs, Backlund bol ale v pozore. Následne zahatal nebezpečný brejk Meiju v poslednej chvíli Brejčák. V nervóznom závere mal rozhodnutie na hokejke Džerinš, Backlund bol ale proti. Presne 49 sekúnd pred koncom však Slovan inkasoval, tečovanou strelou rozhodol o triumfe Dinama Genoway.

Petri Matikainen, tréner Slovana: "Dnes sa hral otvorený hokej. Som spokojný s predvedeným výkonom vzhľadom na náročnú situáciu, v akej sme sa ocitli. Niektorí hráči nastúpili napriek zraneniu, ďalší boli chorí, mali sme vôbec problém poskladať tri kompletné pätorky. Niektorí útočníci odohrali na ľade takmer 30 minút. Je to pre nás strašná situácia, s ktorou sme sa ako-tak vyrovnali. V závere počas hry 4 na 4 som postavil troch útočníkov a iba jedného obrancu, dúfal som, že zvrátime zápas vo svoj prospech, čo sa však nestalo. Naopak, inkasovali sme a opäť prehrali. Napriek tomu ďakujem chalanom za dnešný výkon."

Ladislav Nagy, útočník Slovana: "Veľká škoda toho záveru, zaslúžili sme si remízu. V závere počas hry 3 na 3 sme sa dostali s Murleym do prečíslenia dvaja na jedného, Matt tam volil strelu, no brankár mu ju krásne vytiahol lapačkou. Ak by sme vtedy dali gól, vyhrali by sme. Hneď na to sme však inkasovali po úplne náhodnom góle, keď si prihrávku stečoval náš obranca do vlastnej bránky. Nehrali sme zle, chalani bojovali, i keď ja som už mlel z posledného. Som veľmi vyčerpaný, musím si dať dva dni voľno a dať sa do poriadku. Ešte to nevzdávame, čakajú nás v závere sezóny dva ťažké zápasy, dúfam, že v nich niečo uhráme."

Libor Hudáček, autor druhého gólu Slovana: "Škoda, že forma prišla až v závere sezóny, mohla prísť skôr. Zle som si to načasoval... Je náročné skoncentrovať sa v tejto fáze sezóny, tréner nás však vie namotivovať. Každý hráč si vstúpi do vlastného svedomia, uvedomuje si, že hráme za tento klub a pre divákov. Tí nás dnes svojím neustálym povzbudzovaním veľmi milo prekvapili. Takže motivácia tam určite je, je to ťažké, ale dá sa to."

Andrej Šťastný, autor tretieho gólu Slovana: "Zostava je zliepaná, ja som tiež vôbec nemal hrať, v poslednej chvíli som sa však dostal do zostavy. Naša formácia dala dva góly, keby sme vyhrali, boli by tie pocity ešte lepšie. Chceme dohrať sezónu dôstojne. V ďalších dvoch zápasoch sa budeme snažiť hrať čo najlepšie. Je nás málo, ale musíme to dohrať so cťou."

Artis Abols, tréner Dinama: "Veľmi otvorený hokej, v ktorom bolo veľa prečíslení. Takýto zápas sa väčšinou viac páči hráčom a divákom, my tréneri to nemáme veľmi radi. Hralo sa v rýchlom tempe. Sme radi, že sme na konci skórovali a vyhrali."

Pozrite si fotogalériu zo zápasu:

Nižnij Novgorod otočil duel so Soči a triumfoval 4:3

Hokejisti AK Bars Kazaň neuspeli v treťom zápase KHL v rade. V stredu podľahli na ľade Traktoru Čeľabinsk 1:2 po samostatných nájazdoch.

Vysoký triumf 7:1 si z Minsku odviezol SKA Petrohrad a zaknihoval si tretie víťazstvo za sebou. V tíme domácich nastúpil aj slovenský obranca Ivan Švarný, do štatistík sa však nezapísal.

Skvelý obrat predviedli hokejisti Nižného Novgorodu, ktorí zdolali HK Soči tesne 4:3. Po 40 minút prehrávali pritom už 0:3, no záverečné dejstvo sa nieslo výlučne v réžii Torpeda. V rozmedzí 17 minút strelilo štyri góly a do tabuľky si napokon pripísalo plný počet bodov.

Po troch predchádzajúcich prehrách opäť okúsili chuť víťazstva hráči Jokeritu Helsinki. Fínsky tím pokoril Atlant Mytišči 4:2. V 9. minúte otvoril skóre duelu útočník Steve Moses, pre ktorého to bol 36. gól v sezóne. Prekonal tak doterajšie strelecké maximum (35), ktoré držali Marcel Hossa zo sezóny 2009/2010 a Ján Marek z ročníka 2008/2009.