Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

J.T. Miller dosiahol 100 bodov, Matthews vyrovnal zápis Ovečkina

Auston Matthews (34) z Toronta Maple Leafs oslavuje v pondelok 8. apríla 2024 gól proti Pittsburghu Penguins počas tretej tretiny hokejového zápasu NHL v Toronte. Foto: TASR/AP

Matthews v 42. minúte zvýšil v presilovke na 2:1, keď po úspešnom vhadzovaní kapitána Johna Tavaresa vystrelil z prvej. Dvadsaťšesťročný útočník strelil 36 zo svojich 65 gólov v Scotiabank Arene.

New York 9. apríla (TASR) - Americký hokejista J.T. Miller prvýkrát v kariére pokoril métu 100 bodov v sezóne NHL. Útočníkovi Vancouveru sa to podarilo v noci na utorok proti Vegas Golden Knights (4:3), keď zaznamenal tri asistencie a v tomto ročníku má bilanciu 35+65. Najlepší kanonier súťaže Austin Matthews strelil svoj 65. gól a pomohol ním k víťazstvu Toronta nad Pittsburghom 3:2 po predĺžení. Americký útočník vyrovnal najlepší zápis spomedzi aktívnych hráčov, Alexander Ovečkin dal 65 presných zásahov v sezóne 2007-08.

Miller sa stal siedmym hráčom v histórii Canucks, ktorý zaznamenal 100 bodov v sezóne. Za uplynulých 40 rokov je len šiestym s týmto zápisom vo veku 31 rokov a viac. Pridal sa tak k Artemijovi Panarinovi (2023/24), Erikovi Karlssonovi (2022/23), Stevenovi Stamkosovi (2021/22), Martinovi St. Louisovi (2006/07) a Danielovi Alfredssonovi (2005/06). Miller je po Matthewsovi (102) druhý hráč z USA, ktorý dosiahol tútu hranicu v tomto ročníku. V sezóne 1992/93 prekonali 100-bodovú hranicu až štyria Američania. "Je to dosť výnimočné, ale máme pred sebou ešte veľa práce. Znamená to pre mňa veľa a je to niečo, čo si možno budem môcť užiť v lete," uviedol podľa nhl.com Miller, ktorý si pripísal 400. asistenciu v kariére pri víťaznom góle Conora Garlanda a bol to práve aj 100. bod v sezóne.

Pre Millera to bol šiesty zápas s tromi asistenciami. Vyrovnal sa Andremu Boudriasovi (6 v 1974/75) a Thomasovi Gradinovi (6 v 1982/83) na treťom mieste v histórii Canucks v jednej sezóne. Rekordérom v tejto štatistike je súčasný kapitán Quinn Hughes, ktorý dosiahol až osem duelov s tromi asistenciami.

Aj pre Garlanda to bol špeciálny večer, keď strelil dva góly. Najprv v 12. minúte znížil počas presilovej hry na 1:2, dosiahol 100. presný zásah v 400. zápase. Svoju štatistiku potom vylepšil 89 sekúnd pred koncom druhej časti, keď upravil na konečných 4:3. "Nič nepovažujem za samozrejmosť. "Tvrdo som pracoval, aby som sa sem dostal, takže si užívam každý deň a dúfam, že ich bude ešte veľa," skonštatoval.

Brock Boeser v 34. minúte proti Vegas vyrovnal na 3:3, keď brankárovi Loganovi Thompsonovi tienil vo výhľade Eliasa Petterssona. Pre 27-ročného krídelníka to bol 40. gól v sezóne. "V tejto lige je ťažké streliť 40 gólov. Pred zápasom bol trochu nahnevaný, ale zaznamenal veľmi dôležitý presný zásah. Myslím si, že to tím trochu inšpirovalo. Veľa chalanov bolo za neho šťastných," povedal Rick Tocchet, tréner Canucks.

Matthews v 42. minúte zvýšil v presilovke na 2:1, keď po úspešnom vhadzovaní kapitána Johna Tavaresa vystrelil z prvej. Dvadsaťšesťročný útočník strelil 36 zo svojich 65 gólov v Scotiabank Arene. Je jedným zo štyroch hráčov za uplynulých 30 rokov (od sezóny 1993/94), ktorí v jednej sezóne strelili aspoň 36 domácich gólov. (Steven Stamkos, 36 v sezóne 2011/12, Brett Hull, 37 v 1993/94 a Mario Lemieux, 44 v 1995/96). "Je neuveriteľný," povedal Jake McCabe o Matthewsovi a pokračoval: "Na jeho hre sa mi najviac páči, že okrem gólov, pracuje veľmi dobre v defenzíve. Vždy je na správnom mieste. Má fenomenálnu prácu s hokejkou. Veľmi pomáha aj nám obrancom a berie na seba zodpovednosť v defenzíve," skonštatoval McCabe, ktorý sa v druhej minúte predĺženia postaral o víťazný gól Maple Leafs. Matthews ho našiel krížnou prihrávkou na pravom kruhu a obranca Toronta prekonal Alexa Nedeljkovica strelou pomedzi betóny.

Iľja Samsonov dosiahol v 80. stretnutí za Toronto svoje 50. víťazstvo. Ruský brankár je druhým v histórii klubu, ktorý dosiahol túto métu, hneď po Jackovi Campbellovi (75 duelov).

Premiéru v drese Vegas zaznamenal Tomáš Hertl a pripísal si aj asistenciu pri góle Noaha Hanifina v polovici duelu. Český útočník hral svoj prvý duel od 8. marca, keď ho Vegas získal zo San Jose Sharks. Hertl 12. februára podstúpil operáciu, pri ktorej mu odstránili uvoľnenú chrupavku v ľavom kolene. "Bol to prvý zápas po dlhom čase. Podľa mňa to nebolo zlé, ale viem, že to bude lepšie. Je príjemné byť späť, ale ešte mám päť zápasov na to, aby som sa do toho dostal," uviedol Hertl.

Obhajca titulu z Vegas viedol v úvode stretnutia s Vancouverom 2:0, keď sa dvakrát presadil Jack Eichel, ale ani jeho dva presné zásahy nestačili na body. Center prvej formácie tímu mal tiež asistenciu pri góle Hanifina a bola jeho 300. v základnej časti.