Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav

17 septembra

Deň pamiatky obetí masakru v palestínskych utečeneckých táboroch Sabra a Šatíla (1982).


Meniny má Olympia

Viac

enské meno Olympia má grécky pôvod a v preklade znamená "božská". Na Slovensku nestretneme veľa nositeliek tohto krstného mena. Ak predsa, oslovujeme ich Ola, Oli, Oľa.
Olympie, ktoré majú meniny 17. septembra, vedia byť horlivé aj ľahostajné. Vždy pritom v nich prevláda schopnosť rýchlo vyriešiť problém. V láske sú rovnako ako v živote impulzívne. Žijú nerozvážne a učia sa skôr z knihy, ktorú píše sám život. Ich zmysel pre povinnosť je dosť závislý od okolností a od toho, akú dôležitosť pripisujú konkrétnej činnosti.
Olympie sa rady ukazujú na očiach verejnosti. Sú neustále obklopené partiou priateľov a ľahko sa zamilujú. Sú vitálne aj odolné. Väčšinou rady maškrtia, čo im môže spôsobiť starosti s hmotnosťou. Stravu by si mali dopĺňať predovšetkým vitamínmi A a E.
Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastnými farbami sú modrá, ružová a oranžová. Ochranné rastliny prvosienka a rebarbora, kamene koral a opál.
Staroveká OLYMPIA na gréckom polostrove Peloponéz bola posvätným miestom so svätyňami, na ktorom si uctievali božstvá vrátane Dia. OLYMPIA sa stala miesto zrodu olympijských hier. V roku 776 pred Kristom sa uskutočnili prvé olympijské hry, opakovali sa každé štyri roky.
Názov OLYMPIA nesie jedna z najprestížnejších koncertných sál, OLYMPIA v Paríži.
Aj hlavné mesto amerického federálneho štátu Washington na severozápade USA nesie názov OLYMPIA.


Pranostika na dnes

Keď šumno potoky špivaju, to pekný čas budze.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 17. septembra
1852

Narodil sa v Záskalí na Orave právnik, redaktor, prekladateľ, etnograf a divadelník ANDREJ HALAŠA. Pre Muzeálnu slovenskú spoločnosť v Martine zozbieral veľké množstvo ľudových piesní. Zomrel 4.4.1913.

1861

Zomrela v Budapešti grófka TERÉZIA BRUNŠVIKOVÁ (Brunswicková), organizátorka detských opatrovní a ženského hnutia. Bola zakladateľkou prvej dievčenskej priemyselnej školy v Uhorsku, propagátorka polytechnickej výchovy žien. Rozvinula zásady, obsah a metódy predškolskej výchovy škótskeho pedagóga S. Wilderspina. Narodila sa 27.7.1775 v Bratislave.

1891

Zomrel (ako deň úmrtia sa uvádza aj 19. september) vo Viedni fyzik, matematik a vynálezca v oblasti fotografie JOZEF MAXIMILIÁN PETZVAL. Ako prvý exaktne vypočítal konštrukciu fotografického portrétneho a krajinárskeho objektívu, objavil zákony, ktorými sa riadi optika a urobil matematický výpočet korekcie optických sústav. Narodil sa 6.1.1807 v Spišskej Belej.

1947

Narodil sa v Zelenči herec a režisér JOZEF BEDNÁRIK, ktorý odštartoval éru muzikálu na Slovensku aj v Čechách. V roku 1990 sa stal režisérom Novej scény v Bratislave, kde režíroval muzikály: Evanjelium o Márii, Grand-hotel, Pokrvní bratia, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Klietka bláznov a Donaha. V divadle Andreja Bagara v Nitre uviedol aj prvý pôvodný slovenský muzikál Adam Šangala.

1960

Narodila sa v Košiciach herečka EVA PAVLÍKOVÁ, členka divadla Andreja Bagara v Nitre.

1971

Narodila sa v Brezne svetoznáma modelka a príležitostná herečka ADRIANA SKLENAŘÍKOVÁ.

Slovenské udalosti 17. septembra
1944

Na kongrese v Banskej Bystrici sa Komunistická strana Slovenska zlúčila so Sociálno-demokratickou stranou.

2006

Predsedovi maďarského extrémistického Mládežníckeho hnutia 64 žúp Lászlóovi Toroczkaiovi na päť rokov zakázali vstup na územie SR. Deň predtým ho polícia zadržala v Bratislave, keď sa snažil prezentovať novinárom výhrady svojho hnutia voči údajným národnostným incidentom na Slovensku.

2008

Na Slovensku po prvý raz čiastočne transplantovali očnú rohovku formou jednodňovej chirurgie. Pacientkou bola 53-ročná žena zo Svätého Jura s diagnózou obojstranná Fuchsova dystrofia rohovky, ktorá zapríčiňuje rozmazané videnie, veľké bolesti a môže viesť k slepote. Operáciu v Centre mikrochirurgie oka v Bratislave viedol Pavel Studený z pražskej fakultnej nemocnice za asistencie primára centra Františka Veselého.

Svetové osobnosti 17. septembra
1179

Zomrela nemecká mystička, prírodovedkyňa, lekárka a spisovateľka HILDEGARDA Z BINGENU. Je autorkou niekoľkých prác, v ktorých sa okrem svojich náboženských vízií, zaoberala aj tematikou prírodnej histórie, liečiteľských účinkov prírodných objektov, otázkami krásy či sexuality. Okrem toho je autorkou básní a textov spievaných ženskými hlasmi ako gregoriánsky chorál. Tie sú zhrnuté v diele Symphonia armoniae celestium revelationum (Symfónia harmónie nebeských zjavení). Narodila sa 16.9.1098.

1844

Narodil sa maďarský vynálezca telefónnej ústredne TIVADAR PUSKÁS. Zomrel 16.3.1893.

1877

Zomrel britský prírodovedec WILLIAM HENRY FOX TALBOT. Objavil fotografickú techniku pozitív-negatív. Narodil sa 11.2.1800.

1935

Narodil sa americký spisovateľ KEN KESEY, autor svetoznámeho románu One Flew Over Cuckoo's Nest, do slovenčiny preloženého ako Bol som dlho preč. Román úspešne sfilmoval český režisér žijúci v USA Miloš Forman. Zomrel 10.11.2001.

1944

Narodil sa taliansky horolezec REINHOLD MESSNER, ktorý ako prvý človek na svete sólovo a bez kyslíkového prístroja zdolal najvyššiu horu sveta Mount Everest a napokon všetkých 14 osemetisícoviek. Okrem toho prešiel naprieč Antarktídou a pokoril aj púšť Gobi.

1985

Narodil úspešný český tenista TOMÁŠ BERDYCH.

- Narodil sa svetoznámy ruský hokejista, hviezda NHL ALEXANDER MICHAJLOVIČ OVEČKIN, hráč Washingtonu Capitals.

1998

Zomrel český divadelný a filmový herec GUSTAV NEZVAL. Narodil sa 18.11.1907.

Svetové udalosti 17. septembra
1737

V Göttingene otvorili prvú nemeckú univerzitu s úplnou slobodou štúdia a vedeckého bádania.

1787

Tridsaťdeväť delegátov z 12 štátov Nového Anglicka prijalo vo Filadelfii ústavu USA. Platnosť nadobudla 30.4.1789, keď do prezidentského úradu uviedli Georgea Washingtona a prvý raz sa zišiel Kongres USA.

1922

V berlínskom kine Alhambra (Nemecko) sa konalo verejné premietanie prvého zvukového filmu Der Brandstifter (Podpaľač).

1931

Americká spoločnosť RCA predviedla prvú dlhohrajúcu gramofónovú platňu.

1939

Druhá svetová vojna: Vojská ZSSR obsadili najvýchodnejšiu časť Poľska.

1976

Americká vesmírna agentúra NASA predstavila prvý raketoplán Enterprise.

2006

V Maďarsku vyšlo do ulíc niekoľko tisíc demonštrantov, ktorí požadovali demisiu maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya. Nevôľu ľudu spôsobilo premiérovo priznanie, že štyri roky skresľoval hospodárske výsledky krajiny. Pri demonštráciách, ktoré pokračovali aj v nasledujúcich dňoch, musela zasahovať polícia.

2007

Súd prvého stupňa Európskej únie (EÚ) zamietol odvolanie spoločnosti Microsoft voči rozhodnutiu Európskej komisie (EK) o zneužívaní jej dominantného postavenia na softvérovom trhu. Súd tak potvrdil pokutu vo výške 497 miliónov EUR, ktorú Microsoftu udelila EK v marci 2004, keď súčasne nariadila spoločnosti, aby zverejnila kompletný súbor dokumentov o svojom operačnom systéme, čo by umožnilo konkurencii na základe odkúpenia licencie vyrábať softvér kompatibilný s operačným systémom Windows.

2010

Akcionári spoločnosti UAL, materskej firmy United Airlines, a spoločnosti Continental Airlines schválili ich spojenie, čím vznikla najväčšia letecká spoločnosť na svete.

Hudobný kalendár

Narodenia 17. septembra
1969

Keith Flint (rodený Keith Charles Flint), Braintree, Essex, UK, spevák skupiny Prodigy.

1973

Anastacia (rodená Anastacia Lyn Newkirk), Chicago, Illinois, USA, speváčka, skladateľka, producentka a módna návrhárka.

1971

Erik Aresta, Rimavská Sobota, spevák, hráč na klávesoch, skladateľ a textár, člen skupiny Maduar a líder dua McEric a Barbara.