Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav

11 októbra

Medzinárodný deň dievčat

Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) rezolúciou 66/170 schválenou 19. decembra 2011. OSN chce, aby sa prostredníctvom tohto dňa uznali práva dievčat a osobitné problémy, ktorým sú dievčatá všade na svete vystavené. Zamerala sa aj na sobáše dievčat v detskom veku. V roku 2012 sa bude pripomínať prvýkrát.


Meniny má Valentína

Viac

Ženské meno Valentína má latinský pôvod a jeho význam je "zdravá a silná". Nositeľky tohto nezvyčajného krstného mena oslovujeme aj Vali, Valinka, Valentínka, Tina, Tinka.
Keď skúmame Valentíny, všimneme si, že ide o veľmi odhodlané, energické, odvážne, vytrvalé a nežné bytosti. Niekedy bývajú dosť podozrievavé. Valentíny majú sklon uzatvárať sa do seba a konať svojhlavo.
Neúspechy im spôsobujú smútok, ale nezastavia ich. Sedí im humanitne zamerané štúdium a povolanie, v rámci ktorého môžu pomáhať hendikepovaným. Majú v sebe zvláštnu ochrannú silu a jedinečné ľudské vyžarovanie.
Valentíny sú dámy s veľkou vitalitou a pevným zdravím. Ich slabými miestami môžu byť žalúdok, pľúca a pokožka. Do stravy by mali zaradiť najmä bio mliečne výrobky a dopĺňať si vitamíny skupiny B.
Valentíny ovplyvňuje planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová a zelená. Ochranné rastliny palina a saturejka, ochranné kamene zafír a sardónyx.


Pranostika na dnes

- Valentínka – mnoho vínka.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 11. októbra
1878

- Narodil sa v Stupave keramikár FERDIŠ KOSTKA, ktorý v roku 1946 dostal ako prvý výtvarník titul národný umelec. Preslávil sa fajansovými soškami. V Stupave v roku 1968 založili Múzeum Ferdiša Kostku. Zomrel 28.7.1951.

1896

- Narodil sa v Rakši politik a statkár JÁN URSÍNY, popredný predstaviteľ protifašistického odboja. Po vojne sa stal povereníkom pôdohospodárstva a neskôr aj podpredsedom vlády. V roku 1948 ho však donútili abdikovať a vo vykonštruovanom procese odsúdili na sedem rokov väzenia. Zomrel 8.1.1972.

1902

- Narodil sa v Slovenskom Mederi (dnes Palárikovo) politik a štátnik ALEXANDER MACH, ktorý bol šéfom propagandy a neskôr aj veliteľom Hlinkovej gardy a v rokoch 1940-1945 ministrom vnútra a podpredsedom vlády. Patril k radikálnejšiemu krídlu HSĽS. V roku 1947 ho odsúdili na 30 rokov väzenia, ale v roku 1968 ho amnestovali. Zomrel 15.10.1980.

1914

- Narodila sa v Tvrdošíne maliarka MÁRIA MEDVECKÁ, národná umelkyňa. Bola členkou tvorivej skupiny Život, predstaviteľkou realistickej orientácie v slovenskom výtvarnom umení 20. storočia. Zomrela 23.4.1987.

- Narodil sa v Nižnej Šuňave literárny historik a bibliograf JÁN MIŠIANIK. Zomrel 15.11.1972.

1995

- Zomrel v Bratislave literárny historik, publicista, scenárista a spisovateľ JURAJ ŠPITZER. Pre svoj židovský pôvod bol internovaný v zbernom tábore v Novákoch. Neskôr sa však zúčastnil Slovenského národného povstania (SNP). V 60. rokoch 20. storočia bol šéfredaktorom na tú dobu progresívneho a legendárneho periodika Kultúrny život, ale už počiatkom 70. rokov minulého storočia bol pre svoje názory perzekvovaný a mal zakázané publikovať. Narodil sa 14.8.1919.

2011

- Zomrel v Bratislave dlhoročný sólista a bývalý riaditeľ Opery Slovenského národného divadla (SND) JURAJ HRUBANT. Narodil sa 20.7.1936.

Slovenské udalosti 11. októbra
2013

Prezidentský kandidát a zakladateľ Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Čarnogurský vystúpil z hnutia. Dôvodom bolo, že chcel ponechať voľné ruky Rade KDH, ktorá nasledujúci deň volila kandidáta na funkciu prezidenta SR. KDH napokon do volieb nominovalo Pavla Hrušovského.

2001

- Zrekonštruovaný most Márie Valérie cez Dunaj spájajúci maďarský Ostrihom so slovenským Štúrovom slávnostne odovzdali opäť do užívania za účasti premiérov oboch krajín, Mikuláša Dzurindu (SR) a Viktora Orbána (MR), ako aj komisára Európskej únie pre rozšírenie Güntera Verheugena.

2006

- Prezident SR Ivan Gašparovič odcestoval na historicky prvú návštevu najvyššieho slovenského predstaviteľa v Singapurskej republike a Vietnamskej socialistickej republike.

2007

- Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špeciálneho súdu v Pezinku (ŠS) nad Jozefom Majským v kauze údajného tunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Najvyšší súd posunul prípad naspať na ŠS.

2008

- OKS zvolila na svojom Republikovom sneme Fedora Gála za čestného predsedu OKS a Petra Osuského za lídra kandidátky OKS vo voľbách do Európskeho parlamentu.

- Na XIV. zjazde Strany zelených sa Pavel Petrík vzdal postu predsedu strany. Delegáti zjazdu tajným hlasovaním zvolili za nového predsedu Petra Pilinského, dovtedajšieho podpredsedu strany pre životné prostredie.


2011

- Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) padla. Poslanci Národnej rady SR totiž neschválili rozšírenie dočasného eurovalu a kabinetu tak nevyslovili dôveru. Za záchranný mechanizmus zahlasovalo len 55 poslancov, potrebných bolo minimálne 76 hlasov.

Svetové osobnosti 11. októbra
2013

Zomrel vo veku 100 rokov bývalý nemecký dôstojník SS, nacistický vojnový zločinec ERICH PRIEBKE, ktorého v roku 1998 odsúdil vojenský tribunál v Taliansku na doživotie za spoluúčasť na masakre v Ardeatínskych jaskyniach z roku 1944. Narodil sa 29.7.1913.

1424

- Na začiatku vojnového ťaženia spojených husitských vojsk na Moravu zomrel husitský vojvodca JÁN ŽIŽKA z Trocnova. Narodil sa okolo roku 1360.

1885

- Narodil sa francúzsky spisovateľ, dramatik a esejista FRANCOIS MAURIAC, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1952). Zomrel 1.9.1970.

1889

- Zomrel britský fyzik JAMES PRESCOTT JOULE, ktorý sformuloval zákon o zachovaní energie. Jeho meno nesie jednotka práce, energie a tepla. Narodil sa 24.12.1818.

1896

- Zomrel rakúsky hudobný skladateľ, jeden z najvýznamnejších symfonikov neskorého romantizmu ANTON BRUCKNER, autor deviatich symfónií (deviata zostala nedokončená), z ktorých je ôsma považovaná za jednu z najlepších symfónii 19. storočia. Narodil sa 4.9.1824.

1963

- Zomrela jedna z najznámejších francúzskych šansoniérok EDITH PIAF, vlastným menom Edith Giovanna Gassionová. Narodila sa 19.12.1915.

- Zomrel na srdcovú príhodu, keď sa dozvedel o smrti svojej priateľky Edith Piaf, francúzsky básnik, prozaik, dramatik, výtvarník, scenárista a filmár JEAN COCTEAU, predstaviteľ avantgardy a synkretizmu v umení. Autor básnickej zbierky Mys dobrej nádeje alebo románov Podvodník Tomáš či Strašné deti. Do svojich filmov ako napríklad Kráska a zviera, Dvojhlavý orol alebo Orfeov závet obsadil dovtedy neznámeho herca (svojho dlhoročného priateľa) Jeana Maraisa, ktorý si neskôr získal veľkú popularitu. Narodil sa 5.7.1889.

2007

- Zomrel indický duchovný vodca a spirituálny filozof, ale aj hudobný skladateľ ŠRÍ ČINMOJ (Sri Chinmoy), známy aj svojimi netradičnými športovými či atletickými výkonmi vo vyššom veku. Narodil sa 27.8.1931.

2008

- Zomrel pri automobilovej nehode líder rakúskeho Zväzu za budúcnosť Rakúska (BZÖ) a kontroverzný politik JÖRG HAIDER, dlhoročný hajtman Korutánska. Narodil sa 26.1.1950.

Svetové udalosti 11. októbra
2007

Nobelovu cenu za literatúru získala britská spisovateľka Doris Lessingová.

2010

Nobelovu cenu za ekonómiu, získali britsko-cyperský ekonóm Christopher A. Pissarides a americkí ekonómovia Dale Mortensen a Peter A. Diamond. Laureáti sa zaoberali vplyvom vládnej regulácie na nezamestnanosť, počet pracovných miest a výšku miezd.

2012

Laureátom Nobelovej ceny za literatúru sa stal čínsky spisovateľ Mo Jen.

2013

Nobelovu cenu za mier získala Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

1939

- Alexander Sachs odovzdal americkému prezidentovi Franklinovi D. Rooseveltovi list, v ktorom Albert Einstein spolu s ďalšími americkými vedcami informovali prezidenta o možnostiach vyvinutia atómovej bomby zo strany Nemecka.

1962

- Pápež Ján XXIII. otvoril zasadanie kardinálov a ďalších významných cirkevných predstaviteľov, známe ako Druhý vatikánsky koncil.

1968

- Uskutočnil sa štart americkej lode Apollo 7, s prvou ľudskou posádkou v rámci programu Apollo - programu dobytia Mesiaca.

1984

- Českému básnikovi Jaroslavovi Seifertovi bola udelená Nobelova cena za literatúru.

1986

- Studená vojna: V islandskom Reykjaviku sa začalo (trvalo do 12.10.) rokovanie medzi 40. americkým prezidentom Ronaldom Reaganom a generálnym tajomníkom ÚV KSSZ Michailom Gorbačovom. Cieľom rokovania bolo dosiahnutie dohody o pokračovaní redukovania raketového arzenálu USA a ZSSR v Európe.

2000

- V českej jadrovej elektrárni Temelín bola spustená prvá riadená štiepna reakcia. Stalo sa tak po 12 rokoch od výstavby.

2004

- Šéfovia diplomacií EÚ odsúhlasili zrušenie zbrojného embarga uvaleného na Líbyu v roku 1986. Únia vzala do úvahy fakt, že Tripolis sa zriekol agendy týkajúcej sa zbraní hromadného ničenia.

2007

- Európsky parlament (EP) odsúhlasil dohodu o transatlantickej leteckej doprave medzi Európskou úniou (EÚ) a USA, známu pod názvom otvorené nebo. Na základe nových podmienok môže letecká spoločnosť z EÚ lietať do USA z ktoréhokoľvek letiska na území únie a naopak americké aerolínie môžu lietať z akéhokoľvek mesta v USA do hociktorého mesta v rámci krajín EÚ.

Hudobný kalendár

Narodenia 11. októbra
1946

Narodil sa Daryl Hall (vlastným menom Daryl Franklin Hohl), Pottstown, Pennsylvania, USA, spevák, skladateľ, hráč na klávesových nástrojoch aj gitare, spolu s Johnom Oatesom člen pop-rockovej dvojice Hall & Oates. Spoznali sa v roku 1967 na univerzite vo Filadelfii. Obaja mali v tej dobe svoje skupiny. V roku 1972, už ako dvojica, nahrali a v novembri vydali prvý album Whole Oats. Prvú skladbu v hitparáde Sara Smile mali v apríli 1976. Od tej doby nasledovalo ich viac ako desaťročné úspešné obdobie. V singlovom TOP 40 rebríčku mali celkom 29 skladieb, z nich šesť sa dostalo až na prvé miesto. Hitmi boli piesne Rich Girl, Kiss On My List, Private Eyes, I Can't Go For That, Maneater a Out Of Touch. Na svojom konte majú 16 vydaných albumov. K diskografii patria aj viac ako dve desiatky live a kompilačných albumov.

1949

Narodil sa Greg Douglas, Concorde, California, USA, gitarista skupiny Steve Miller Band. Túto rockovú formáciu pod názvom Steve Miller Blues Band založil v Milwaukee spevák a gitarista Steve Miller v roku 1967. V septembri 1968 vydali prvý album Children Of The Future. Úspešné obdobie mali od roku 1973. Skladba The Joker sa dostala na prvé miesto rebríčka, po nej aj Rock'n Me a Abracadabra. V singlovej hitparáde mali deväť skladieb, hitmi boli aj Fly Like An Eagle, Take The Money And Run a Jet Airliner. Na svojom konte majú viac ako dvadsiatku vydaných albumov a kompilácií. Na scéne sú dodnes, v apríli 2011 vydali nový album Let Your Hair Down.

1950

Narodil sa Andrew Woolfolk, San Antonio, Texas, USA, hráč na tenorsaxofóne a flaute skupiny Earth, Wind & Fire, hral v nej v rokoch 1973 až 1993. Táto rhythm & bluesová a neskôr aj funky formácia vznikla v Chicagu v roku 1969. Založila ju trojica bratov, najstarší Maurice, Verdine a Fred White. V apríli 1971 vydali debutový album Earth, Wind & Fire, v apríli 1974 mali v hitparáde prvú skladbu Mighty Mighty. Populárni boli od polovice 70. rokov, v hitparáde mali 16 skladieb. Jedna z nich, Shining Star viedla v máji 1975 americký rebríček. Úspešné boli aj piesne After The Love Has Gone v júli 1979 a Let's Groove v novembri 1981. Nahrali dve desiatky štúdiových albumov, najnovší Now, Then & Forever vyšiel v septembri 2013. Najúspešnejším z nich bol That's The Way Of The World z marca 1975. V roku 2000 ich uviedli do Rock and rollovej siene slávy.

1957

Narodil sa Blair Cunningham, Memphis, Tennessee, USA, hráč na bicích nástrojoch skupiny Haircut 100. Táto formácia vznikla v roku 1980. V novembri 1981 mali v hitparáde prvý singel Favourite Shirts. Vo februári 1982 vydali prvý album Pelican West. Už ten prvý bol úspešný a dostal sa na druhé miesto. Rozišli sa v júli 1984, v singlovej hitparáde mali štyri skladby. Vydali dva albumy, ten druhý z apríla 1984 mal názov Paint and Paint. V roku 2009 sa vrátili na koncertné pódiá.

1964

Narodil sa Maroš Hladký, Nitra, basový gitarista skupiny Gladiator. Rockovú formáciu Gladiator založili bratia Miko, Maroš a Dušan Hladký spolu s priateľom Georgeom Babulicom. V januári 1992 vychádza ich debutový album Designation, spievaný anglicky. Videoklip s piesňou Profitable Losses odvysielala hudobná stanica MTV, bol to prvý klip kapely zo Slovenska. V roku 1993 vychádza ich druhý anglický štúdiový album Made Of Pain. Videoklip so skladbou My World vysielala stanica MTV aj nemecká Viva. V priebehu ďalších štyroch rokov vydávajú ešte tri štúdiové albumy v angličtine, Third Eye, Dogstime a Legal Drug. Na piatom albume Legal Drug, vydanom v roku 1997 bola záverečnou piesňou prvá so slovenským textom a názvom Slovenská. Tá sa stala skladbou roka 1997. Od tej doby interpretujú piesne v slovenčine. Potvrdil to album Viem kde boh spí (1998), na ktorom boli hity Divoký dážď a Raz tam v uličkách. V roku 2000 vychádza úspešný album Babylon hotel s hitmi Kúpim si pekný deň, Láska, Pesnička o Medulienke a Dnes je skvelý deň. Po albume Črepy (2002) vychádza ešte v roku 2002 kompilácia Single 1994-2002. Ich postavenie na popredných miestach slovenskej hudobnej scény potvrdili aj albumy Cesta do neba (2004), Mesto (2006) a Ako predtým (október 2007). V novembri 2008 vydali DVD a CD Live. V závere októbra 2009 vydali nový album s názvom Hlavu maj hore. V ankete Slávik obsadili za rok 2008 piate miesto, za rok 2009 boli na tretej pozícii, za rok 2010 na štvrtom mieste. K jubileu – 20 rokov na hudobnej scéne – vydali v septembri kompilačný dvojalbum Gladiator 20 rokov / 1991-2011 aj knihu s rovnakým názvom a podtitulom „...ako to naozaj bolo“.