< sekcia Ekonomika

Štvrtkový pád libry bol výstrahou pre priaznivcov brexitu bez dohody

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Libra oslabila takmer o 2 %, akcie bánk, stavebných firiem a utilít padli o 5 % a viac percent, zvýšili sa úverové riziká.

Londýn 16. novembra (TASR) - Britskí politici mali možnosť vo štvrtok (15. 11.) vidieť predohru k turbulenciám na finančnom trhu, ktoré čakajú krajinu, ak neschvália dohodu o brexite s Európskou úniou (EÚ).

Libra oslabila takmer o 2 %, akcie bánk, stavebných firiem a utilít padli o 5 % a viac percent, zvýšili sa úverové riziká. To všetko pripomínalo turbulencie, na ktoré sme zvyknutí skôr na rozvíjajúcich sa trhoch.

Podľa expertov volatilita na trhoch možno signalizuje, že situácia sa ešte bude musieť výrazne zhoršiť, kým sa zlepší. Teda, že politici budú musieť byť okolnosťami donútení ku kompromisu.

"Predpoklad, že sa dosiahne dohoda o brexite a že ju ratifikujú všetky strany, bol spochybnený," uviedla ekonómka firmy G Plus Economics Lena Komileva. Predpokladá, že k dosiahnutiu dohody bude zrejme treba, aby sa nebezpečenstvo brexitu bez dohody začalo vnímať ako reálne a vážne narušilo finančné trhy a tvrdo zasiahlo podnikateľskú a spotrebiteľskú dôveru.

Volatilita na trhoch sa potom môže výrazne zvýšiť ešte počas vianočného obdobia, keď ju znásobuje tradične nízka likvidita na trhu.

Ekonóm Axa Investment Managers David Page upozornil, že pre parlament bude ťažké odmietnuť síce nepopulárnu kompromisnú dohodu, ktorá ale zaručuje ekonomickú bezpečnosť a uprednostniť neisté alternatívy, ktorých výsledkom môže byť brexit bez dohody s rozsiahlymi negatívnymi dôsledkami. Už teraz sa podľa neho špekuluje, že "ak parlament odmietne dohodu v decembri, vo februári sa uskutoční druhé hlasovanie", keď sa vyčerpajú alternatívne možnosti a politici môžu potom akceptovať takúto dohodu.