Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Ekonomika

Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v ekonomiku v marci mierne klesla

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách a u spotrebiteľov.

Bratislava 27. marca (TASR) - Celková nálada slovenských podnikateľov a spotrebiteľov sa v marci zhoršila prvýkrát po predchádzajúcom štvormesačnom raste. Hodnota indikátora ekonomického sentimentu (IES) sa medzimesačne znížila o 2,3 bodu na úroveň 104, pričom pokles zaznamenali tri z piatich jeho zložiek. V porovnaní s minulým rokom bola ekonomická nálada pozitívnejšia o 9,7 bodu, mierne však zaostala za dlhodobým priemerom, a to o dva body, informoval v stredu Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

"Dôvera sa najvýraznejšie znížila medzi podnikateľmi v službách, jej pokles sa však prejavil aj v stavebníctve a obchode. Mierne sa zlepšila nálada v priemysle a u spotrebiteľov. Optimizmus spotrebiteľov je najvyšší od marca 2020," priblížil ŠÚ.

Ekonomická nálada sa meria piatimi čiastkovými indikátormi, ktoré vyjadrujú očakávania a dôveru podnikateľov v priemysle, stavebníctve, obchode a v službách a u spotrebiteľov. Čiastkové indikátory sa pohybujú na stupnici od -100 bodov (maximálne pesimistické odpovede) do +100 bodov (maximálne optimistické odpovede).

Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave v marci vzrástol o tri body na hodnotu -6,3. Vývoj indikátora ovplyvnil očakávaný rast priemyselnej produkcie, najmä vo výrobe ostatných nekovových výrobkov a vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov.

Sezónne očistený indikátor dôvery v službách po minulomesačnom výraznom zvýšení v marci klesol o 12,4 bodu na hodnotu 18,3. Pokles bol zaznamenaný vo všetkých troch indikátoroch - podnikateľskej situácii, dopyte aj očakávanom dopyte.

Nálada spotrebiteľov na Slovensku sa po minulomesačnom miernom zhoršení v marci opäť zlepšila a dosiahla najvyššiu hodnotu za posledné štyri roky. Indikátor spotrebiteľskej dôvery sa v porovnaní s februárom zvýšil o 2,4 bodu na -11. Dlhodobý priemer prevýšil o 9,2 bodu. Spotrebitelia očakávajú hlavne zlepšenie vývoja celkovej hospodárskej situácie a vývoja nezamestnanosti. Optimistickejší boli aj pri hodnotení vývoja finančnej situácie domácností, zároveň však prejavili mierny pesimizmus pri očakávaných úsporách.

Indikátor dôvery v obchode v marci klesol oproti februáru o 1,7 bodu na hodnotu 5,3. Respondenti hodnotili negatívne súčasný trend podnikateľských aktivít a očakávajú zvýšenie cien tovarov. S poklesom nálady sa druhý mesiac po sebe vyrovnáva sektor stavebníctva. V marci sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol o dva body na -11 vplyvom nepriaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok. Za nedostatočnú ju označilo 22 % respondentov.