Ekonomika

Európske burzy v pondelok klesli, Dax stratil viac než 1,5 %

Kľúčový nemecký index Dax popoludní padol až na 10.585 bodov, čo bol najmenej za vyše 2 rokov.

Komunitné granty Nadácie VÚB rozdelia sumu 200.000 eur 32 projektom

Do hlasovania sa zapojilo celkovo 107.370 obyvateľov Slovenska.

Verizon do polovice budúceho roka zruší 10.400 pracovných miest

Koncern v pondelok uviedol, že približne 10.400 zamestnancov odíde do polovice budúceho roka, keď súhlasili s odstupným. Verizon podľa vlastných údajov na konci septembra zamestnával 152.300 ľudí.

Pôdohospodárska platobná agentúra poskytla platby 14.125 žiadateľom

Z celkového počtu 58.937 platieb na plochy a zvieratá bolo schválených celkovo 40.044 platieb (68 %) v sume viac ako 222,5 milióna eur, povedal Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

GoPro presunie z Číny výrobu kamier určených pre USA

Dodatočné clá by mali výrazný negatívny vplyv na firmu, ktorá sa chce vo vianočnom kvartáli vrátiť k zisku vďaka novým kamerám, ako je napríklad top model Hero 7 Black.

NDS spustí od 15. decembra predpredaj diaľničných známok na rok 2019

Motoristi si môžu kúpiť ročnú diaľničnú známku za 50 eur, desaťdňovú známku za 10 eur a 30-dňovú za 30 eur.

Qualcomm tvrdí, že dosiahol v Číne zákaz predaja niektorých iPhonov

Qualcomm predtým vyhlásil, že súd v meste Fu-čou uznal porušenie jeho patentov koncernom Apple. Preto zakázal predaj iPhonov 6S, 7, 8 a ich väčších verzií rovnako ako iPhonu X.

Tento týždeň by sa mala spustiť súťaž na výstavbu R2 pri Košiciach

Zároveň šéf rezortu dopravy odhaduje, že sa v januári budúceho roka spustí súťaž aj na úsek rýchlostnej cesty R2 s tunelom Soroška.

Otázka európskeho dohovoru o lesoch je znova na stole ministrov

Forest Europe, Konferencie ministrov o ochrane lesov v Európe, je paneurópsky politický proces pre trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov na celom kontinente.

Nemeckí exportéri obmedzujú pre brexit vývoz do Británie

Británia by mala z Únie vystúpiť na konci marca 2019.

Ferrero má záujem o kúpu zahraničnej divízie Campbell Soup

Talianska skupina pracuje na možnej dohode a jej poradcom je spoločnosť Rothschild, povedal jeden zo zdrojov, ktorý zároveň potvrdil predchádzajúcu správu talianskeho denníka Il Sole 24 Ore.

Société Générale pre brexit v Paríži posilní clearing derivátov

V decembri začne v Paríži fungovať nová clearingová divízia, uviedla Société Générale. Tá sa v budúcnosti bude starať o tieto obchody podobne ako clearingová divízia Deutsche Börse Eurex Clearing.

Libra klesla na takmer trojmesačné minimum oproti euru

Kurz libry oproti doláru dosiahol v pondelok ráno 1,2721 USD/GBP a oproti euru klesol o 0,3 % na 0,898 GBP/EUR, čo je najnižšia úroveň od 24. septembra.

Voestalpine bude pokračovať v Británii aj po brexite

Voestalpine pôsobí v 10 lokalitách vrátane štyroch výrobných závodov v krajine a generuje tam tržby vo výške približne 300 miliónov eur, čo predstavuje 2 % z obratu celej skupiny.

Juncker sa stretne s talianskym premiérom 12. decembra

Rím a Európska komisia diskutujú o zmenách rozpočtu Talianska na rok 2019 s cieľom vyhnúť sa disciplinárnemu konaniu, ktoré by mohlo zvýšiť tlak na taliansku vládu.

Pavlis: Dávame dôraz na projekt manažérstva kvality vo verejnej správe

Nakupovať kvalitné výrobky a dostávať kvalitné služby je možné iba vtedy, keď každý k tomu prispeje vlastným dielom, zdôraznil Pavlis.

Počet voľných pracovných miest v Poľsku v 3. kvartáli vzrástol

Počet novovytvorených pracovných miest sa v 3. štvrťroku medzikvartálne znížil o 0,4 %, ale medziročne vzrástol o 4,3 %.

Počet zákazníkov v britských obchodoch v novembri strmo klesol

Presnejšie, tržby v luxusných obchodoch, nákupných centrách a maloobchodných parkoch v novembri klesli, už 12. mesiac v rade, a to medziročne o 3,2 %.

Produkcia ocele v Číne by mala tento rok dosiahnuť nový rekord

Podľa inštitútu by v roku 2018 mala produkcia ocele dosiahnuť rekordných 923 miliónov ton oproti 831,73 milióna ton v roku 2017.