< sekcia Basketbal

EP FIBA: Inter košom v poslednej sekunde vyhral v Pécsi

Na snímke vpravo David Abrahám (Inter) a vľavo András Rujak (Pécs). Foto: TASR

Ďalší duel zverencov Aramisa Nagliča je na programe doma, v bratislavskej Eurovia aréne privítajú v stredu 20. novembra o 18.00 h holandský Leiden.

Pécs 12. novembra (TASR) - Basketbalisti Interu Bratislava zvíťazili vo štvrtom vystúpení v A-skupine Európskeho pohára FIBA v Pécsi 94:93. Košom v poslednej sekunde po individuálnej akcii o tom rozhodol rozohrávač Goran Bulatovič. "Žlto-čierni" majú v súťaži na konte dve víťazstvá a dve prehry.

Interisti sa vďaka utorňajšiemu úspechu v neúplnej tabuľke dostali na druhé miesto. Ďalší duel zverencov Aramisa Nagliča je na programe doma, v bratislavskej Eurovia aréne privítajú v stredu 20. novembra o 18.00 h holandský Leiden.

Európsky pohár FIBA - A-skupina:

Pécs VSK-Veolia - Inter Bratislava 93:94 (52:54)

Najviac bodov Pécsu: Budimir 20, Horti a Rujak po 16 - zostava a body Interu: Fundeburk 30, Baťka 14 Bulatovič 13, Skinner 12, Abrhám 3 (Bubalo 12, Ihring 5, Alcegaire 3, Körner 2)

TH: 25/20 - 7/4, fauly: 20 - 22, trojky: 11 - 12, štvrtiny: 36:25, 16:29, 21:21, 20:19, rozhodovali: Bijedič (BaH), Rohacky (Rak.), Jovanič (BaH), 1900 divákov.

Od úvodu sa hral mimoriadne ofenzívny a atraktívny basketbal. Inter začal lepšie, ale súper odpovedal vysokou efektivitou v útoku. Najmä domáca dvojica Smith a Horti robila problémy obrane bratislavského tímu, aj vďaka nim viedli domáci v 6. minúte 18:11. Hostia museli reagovať zmenou herného prejavu, tá priniesla už o dve minúty stav 23:26 z ich pohľadu. Koncovka však patrila Pécsu, prvú štvrtinu vyhral 36:25. Do druhej časti vstúpil Inter koncentrovanejšie, lepšie bránil a dosť rýchlo sa dotiahol. Energiu priniesol z lavičky Bubalo, aj jeho zásluhou bol tri minúty pred koncom prvého polčasu stav vyrovnaný 42:42. Hráči Interu šli nakoniec do šatní spokojnejší, Abrhám upravil na polčasových 54:52.

Zverenci Nagliča zvládli nástup do druhého polčasu, dlhší čas si držali tesný náskok. Pécs zintenzívnil svoj tlak, čo rezultovalo do pokračovania vyrovnaného súboja. Oba tímy dokázali reagovať na nápor toho druhého. Lídrom Interu bol v tejto fáze Funderburk, jeho výrazný bodový príspevok znamenal stav 75:73 z pohľadu hostí pred záverečnou 10-minútovkou. Štvrtá štvrtina priniesla boj o každú loptu a každý bod. Pécsu sa najskôr podarilo získať štvorbodový náskok, ale s príchodom Funderburka opäť pokračovala vyrovnaná partia. Baťka sa neskôr postaral, že 143 sekúnd pred koncom viedol Inter 88:87. V koncovke to bolo o maličkostiach a pevnejších nervoch. Šesť sekúnd pred koncom viedol Pécs 93:92, ale hrdinom duelu sa stal Bulatovič, s klaksónom rozhodol o najtesnejšom triumfe hostí.

tabuľka A-skupiny:

1. Benfica 3 3 0 269:248 6

2. INTER 4 2 2 317:337 6

3. Pécs 4 2 2 348:348 6

4. Leiden 3 1 2 256:257 4

hlasy po zápase:

Aramis Naglič, tréner Interu: "Bol to strašne ťažký zápas. Vedeli sme, že Pécs má kvalitnú ofenzívu, bolo to možné aj vidieť. Strieľajú s veľkým sebavedomím. Tuho sa bránilo na oboch stranách. Na konci kocka padla v náš prospech. Myslím si, že sme si to zaslúžili, pretože sme mali dve strely na potvrdenie výhry. Aj o faule šesť sekúnd pred koncom by sme mohli diskutovať, ale skončilo to šťastne. Bulatovič dal veľmi vážne body. Šťastie sa priklonilo na našu stranu. Môžeme byť šťastní, že žijeme ďalej a v Európskom pohári FIBA ďalej dúfať, že prejdeme skupinou."

Michal Baťka, hráč Interu: "Dva body sú doma, máme bilanciu 2:2 a dá sa povedať, že všetko vo vlastných rukách pred dvoma domácimi zápasmi. Škoda, že sme si v prvej štvrtine urobili takú stratu, museli sme vynaložiť extra viac síl, aby sme to dobehli. Predviedli sme vynikajúcu druhú štvrtinu a dotiahli sme to. Potom sa hralo o každý bodík, o to, kto viac odskočí a bude mať pevnejšie nervy na konci. Som rád, že sme premenili posledný pokus spod koša a máme víťazstvo."