< sekcia ZOH 2018

ZOH: Björgenová získala zlato na tridsiatke, Procházková skončila 36.

Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová sa teší po zisku zlatej medaily na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom na ZOH v Pjongčangu 25. februára 2018. Druhá skončila Fínka Krista Pärmäkoskiová. Bronz si vybojovala Švédka Stina Nilssonová. Foto: TASR/AP

Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová si dobehla po svoje rekordné ôsme olympijské zlato a stala sa tak najdekorovanejším športovcom v histórii zimných olympiád.

Pjongčang 25. februára (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala zlatú medailu na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom na ZOH v Pjongčangu. V pretekoch dominovala časom 1:22:17,6 h s priepastným náskokom 1:49,5 min. pred Kristou Pärmäkoskiovou z Fínska. Bronz si vybojovala Švédka Stina Nilssonová s odstupom 1:58,9. Slovenka Alena Procházková zaostala za víťazkou 14:32,4 min. a obsadila 36. miesto.

Björgenová si dobehla na "tridsiatke" po svoje rekordné ôsme olympijské zlato a stala sa tak najúspešnejším športovcom v histórii zimných olympiád. Čoskoro 38-ročná Nórka získala počas svojej kariéry 15 medailí v súťažiach pod piatimi kruhmi (8-4-3). Osem zlatých kovov vybojoval aj jej krajan, biatlonista Ole Einar Björndalen, Björgenová ho predstihla o dva bronzy.

Posledná súťaž olympijského programu bola vyrovnaná do desiateho kilometra. Vtedy nastúpila Marit Björgenová, ani jedna konkurentka na jej útok nezareagovala a v priebehu ďalších kilometrov si vytvorila až dvojminútový náskok. Súťaž absolútne ovládla a vo svojich posledných olympijských pretekoch v kariére dominovala. "Moja posledná olympiáda končí úžasne. Dnes vyšlo všetko perfektne. Bežala som presne podľa mojich predstáv a cítila som sa výborne," citovala Björgenovú agentúra DPA. "Takýmto spôsobom zakončiť posledné preteky - to je neuveriteľné. Mám za sebou skvelú kariéru a keď sa ohliadnem za tým, čo som na piatich olympiádach dokázala, tak je ťažké to vôbec pochopiť," dodala nórska bežkyňa, ktorej prvej olympijská medaila bolo striebro v štafete v Salt Lake City 2002.

Osobnú športovú tragédiu zažila v pretekoch Rakúšanka Teresa Stadloberová, ktorá bola na medzičase po 20 km na druhej pozícii, no následne dezorientovaná zišla z trate a napokon dobehla až na 9. mieste s viac ako štvorminútovou stratou.

Procházková bola v cieli spokojná. "Som rada, že som 'tridsiatku' išla. Lyže som mala výborne pripravené. Možno som urobila chybu, keď som ich menila pred posledným 7,5 km okruhom, pretože sa ochladzovalo a boli nakoniec pomalšie. Som rada, že som preteky dokončila, lebo som mala kŕče v nohách aj v rukách."