< sekcia Zimné športy

Zjazd v Beaver Creeku s trojstotinovým náskokom vyhral Freuz

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

Beaver Creek 1. decembra (TASR) - Švajčiarsky lyžiar Beat Feuz triumfoval v piatkovom zjazde Svetového pohára v americkom Beaver Creeku. Na druhom mieste skončil s tesným mankom sedem stotín sekundy jeho krajan Mauro Caviezel, vlaňajší víťaz Aksel Lund Svindal z Nórska stratil ešte o stotinu viac a obsadil tretie miesto.

V americkom stredisku panovalo chladné počasie, v nižších častiach už tak skrátenej zjazdovky Birds of Prey jemne snežilo a bola hmla, čo lyžiarom komplikovalo podmienky. Najlepšie sa s nimi vyrovnal Feuz, ktorý dosiahol čas 1:13,59 minúty. Na svahu v Beaver Creeku získal aj bronz v zjazde na majstrovstvách sveta 2015. Na MS 2017 v St. Moritzi získal v tejto disciplíne zlato. Tridsaťjedenročný Švajčiar dosiahol jedenáste víťazstvo vo SP, osemkrát sa radoval v zjazde, trikrát v super-G.

"Bolo pre mňa dobre, že sa posúval štart nižšie. Ploché pasáže nie sú totiž mojou silnou stránkou. Bol som odhodlaný dnes zvíťaziť. Po tom, ako posunuli štartovú búdku, som povedal trénerom, že musím túto šancu využiť a vyhrať," citovala Feuza agentúra AP.

Preteky museli na niekoľko minút prerušiť po ťažkom páde Thomasa Dressena. Nemecký reprezentant nezvládol jazdu v rýchlosti asi 100 km/h a zastavila ho až ochranná sieť. Ošetrili ho záchranári a odniesli ho na saniach. Podľa predbežných informácií agentúry DPA ide o vážne zranenie kolena.

Feuz sa vďaka triumfu dostal na čelo poradia zjazdu so 140 bodmi, druhý je Rakúšan Max Franz, ktorý ich nazbieral o 20 menej. Na čele celkového poradia sa udržal ďalší Rakúšan Vincent Kriechmayer (175 b), Feuz je druhý (166 b) a Caviezel tretí (147 b).

Výsledky zjazdu SP v Beaver Creeku:

1. Beat Feuz (Švaj.) 1:13,59 min, 2. Mauro Caviezel (Švaj.) +0,07 s, 3. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,08, 4. Adrien Theaux (Fr.) +0,21, 5. Johan Clarey (Fr.) a Vincent Kriechmayr (Rak.) obaja +0,26, 7. Hannes Reichelt (Rak.) +0,45, 8. Christian Walder (Rak.) +0,54, 9. Bryce Bennett a Steven Nyman (obaja USA) +0,56