< sekcia Zimné športy

Procházková v behu na lyžiach SP opäť bodovala,líderku však nedostihla

Na archívnej snímke Alena Procházková. Foto: TASR - Branislav Račko

Slovenská reprezentantka Alena Procházková po štvrťfinálovej účasti v šprinte opäť bodovala - s mankom 1:56 min obsadila 30. priečku a brala jeden bod.

Ruka 27. novembra (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová sa po ročnej prestávke vrátila do súťažných pretekov vo veľkom štýle. V nedeľu triumfovala na podujatí SP v Ruke, kde prešla klasickú desiatku za 26:55,2 min. O približne päť sekúnd zdolala druhú Fínku Kristu Pärmäkoskiovú, na tretiu krajanku Heidi Wengovú ich mala k dobru takmer trinásť. Slovenská reprezentantka Alena Procházková po štvrťfinálovej účasti v šprinte opäť bodovala - s mankom 1:56 min obsadila 30. priečku a brala jeden bod.

Björgenová obsadila v sobotňajších šprintoch klasicky 10. priečku, na dlhšej trati však potvrdila svoju dominanciu. Dosiahla rekordné 76. individuálne víťazstvo na podujatí SP a 103. v kariére. Tridsaťšesťročná elitná bežkyňa, ktorá vlastní 20 zlatých medailí z olympiád a svetových šampionátov, sa vrátila do súťažného kolotoča po materskej dovolenke. V nedeľňajšej klasickej desiatke sa od začiatku držala na čele, na druhom medzičase sa o približne dve sekundy dostala do vedenia a o víťazstvo ju už žiadna zo súperiek neobrala.

"Je super byť po dlhom čase opäť na najvyššom stupni. Neočakávam, že budem teraz všetko vyhrávať, ale keď budem mať svoj deň, opäť sa mi to môže podariť," povedala 36-ročná Björgenová.

Procházková si v nedeľu po slabšom štarte výrazne polepšila. Prvý meraný úsek prešla až na 68. priečke, no po druhom sa posunula o 19 miest vyššie a záberom vo finiši napokon obsadila poslednú bodovanú 30. pozíciu. Na konte tak má v celkovej klasifikácii spolu 13 bodov a v priebežnom poradí seriálu jej patrí 27. miesto.