< sekcia Zimné športy

Procházková postúpila v behu na lyžiach SP do bodovanej tridsiatky

Slovenská reprezentantka Alena Procházková. Foto: TASR/AP

Na 1,4 km dlhej trati dosiahla čas 3:31,50 min a za najrýchlejšou Fínkou Kristou Pärmäkoskiovou zaostala o 10,35 s.

Kuusamo 26. novembra (TASR) - Slovenská reprezentantka Alena Procházková bodovala hneď v úvodných pretekoch Svetového pohára v behu na lyžiach. Vo fínskom stredisku Ruka obsadila v šprinte klasickou technikou 19. miesto a získala do hodnotenia SP dvanásť bodov. Z kvalifikácie sa prebojovala do štvrťfinále, kde obsadila nepostupovú štvrtú priečku. V ouvertúre seriálu pri severnom polárnom kruhu triumfovali Nór Paal Golberg a Švédka Stina Nilssonová.

Procházková skončila v kvalifikácii na 25. mieste a prenikla do vyraďovačky medzi elitnú tridsiatku. Na 1,4 km dlhej trati dosiahla čas 3:31,50 min a za najrýchlejšou Fínkou Kristou Pärmäkoskiovou zaostala o 10,35 s. Vo štvrťfinálovom behu sa potom dlho držala na druhej priečke, ktorá by jej zaručovala postup do najlepšej dvanástky. Pozíciu stratila až v poslednej zákrute pred cieľovou rovinkou a napokon sa v cieli pred ňu dostali Ruska Natalia Matvejevová, Švédka Hanna Falková i Fínka Anne Kylönenová. Slovenke chýbalo na postup 2,51 s, hoci zdolala napríklad aj americkú šprintérsku špecialistku Jessicu Digginsovú.

Vo finále mala najviac síl Švédka Nilssonová časom 3:21,61 min s tesným náskokom pred dvojicou Nórok Maiken Caspersen Fallovou (+0,17) a Heidi Wengovou (+0,69). V Ruke absentovala obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu Therese Johaugová z Nórska, ktorá dostala za dopingový prehrešok predbežný dvojmesačný dištanc.

Medzi mužmi triumfoval vo finále Nór Paal Golberg časom 2:54,99 min a náskokom 75 stotín pred Švédom Calle Halfvarssonom, tretí bol jeho krajan Johannes Hösflot Klaebo (+0,87). Na štarte chýbal dvojnásobný víťaz seriálu SP Nór Petter Northug. Ten sa ešte necíti dostatočne fit na súťaženie a mal by sa predstaviť až začiatkom decembra na domácej pôde v Lillehammeri.

Z eliminácie sa ďalej neprebojovali slovenskí bežci Peter Mlynár a Miroslav Šulek. Mlynár obsadil na technicky náročnej trati 68. miesto so stratou 13,34 na víťaza kvalifikácie Johannesa Hoesflota Klaeba z Nórska. Šulek skončil na 81. pozícii (+18,00).

V nedeľu sú v Ruke na programe preteky mužov na 15 a žien na 10 km klasickou technikou.

SP v behu na lyžiach v Ruke - šprint klasicky (1,4 km)
ženy:
1. Stina Nilssonová (Švéd.) 3:21,61 min, 2. Maike Caspersen Fallová (Nór.) +0,17, 3. Heidi Wengová (Nór.) +0,69, 4. Natalia Matvejevová (Rus.) +3,18, 5. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +5,12, 6. Julia Belorukovová (Rus.) +8,94, 7. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.), 8. Laura Mononenová (Fín.), 9. Hanna Falková (Švéd.), 10. Marit Björgenová (Nór.) 3:28,81,... vo štvrťfinále: 19. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR)

poradie v SP: 1. Nilssonová 100, 2. Caspersen Fallová 80, 3. Wengová 60, 4. Matvejevová 50, 5. Pärmäkoskiová 45, 6. Belorukovová 40,... 19. PROCHÁZKOVÁ 12

muži: 1. Paal Golberg (Nór.) 2:54,30 min, 2. Calle Halfvarsson (Šved.) +0,75, 3. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) +0,87, 4. Teodor Peterson (Švéd.) +1,06, 5. Alexander Panžinskij (Rus.) +8,22, 6. Finn Haagen Krogh (Nór.) +1:11,71, 7. Emil Jönsson (Švéd.), 8. Anton Gafarov (Rus.), 9. Ari Luusua (Fín.), 10. Jovian Hediger (Švajč.),... v kvalifikácii: 68. Peter MLYNÁR, 81. Miroslav ŠULEK (obaja SR)

poradie v SP: 1. Golberg 100, 2. Halfvarsson 80, 3. Kläbo 60, 4. Peterson 50, 5. Panžinskij 45, 6. Krogh 40