< sekcia Zimné športy

Lyžovanie: Jansrud vyhral aj tretí super-G, Andreas Žampa nedokončil

Nórsky lyžiar Kjetil Jansrud vyhral super-G Svetového pohára v alpskom lyžovaní v talianskom stredisku Santa Caterina v utorok 27. decembra 2016. Foto: TASR/AP

Utorňajšie preteky sa spoločne s mužským zjazdom mali pôvodne uskutočniť v kanadskom stredisku Lake Louise ešte 26. a 27. novembra.

Santa Caterina 27. decembra (TASR) - Nórsky lyžiar Kjetil Jansrud vyhral utorňajší super-G Svetového pohára v talianskom stredisku Santa Caterina. Kopec v náhradnom dejisku za zrušené podujatie v Lake Louise zišiel za 1:30,88 min., druhý skončil s mankom šiestich desatín rakúsky veterán Hannes Reichelt. Tretiu priečku obsadil Talian Dominik Paris so stratou 0,65 s.

Na trať sa s vysokým štartovým číslom 69 vydal aj slovenský reprezentant Andreas Žampa, no preteky nedokončil. Na treťom medzičase stratil na Jansruda 2,42 s. a patrila mu priebežná 50. priečka, cieľovú čiaru však nepreťal.

Na úvod štartového poradia predviedol vynikajúcu jazdu Paris a do cieľa prišiel s vyše sekundovým náskokom pred Nemcom Andreasom Sanderom. Nasledovalo opatrnejšie prevedenie Alexisa Pinturaulta, a potom dominantný výkon Jansruda, ktorý potvrdil výbornú formu. Po Val d`Isere a Val Gardene ovládol aj tretí super-G v prebiehajúcej sezóne SP a v hodnotení disciplíny má na konte plný počet 300 bodov. Druhý Paris zaostáva o 148, tretí Nór Aleksander Aamodt Kilde už o 161. Jansrud vďaka triumfu znížil stratu na priebežného lídra celkového poradia SP Marcela Hirschera, ktorý zašiel v Santa Caterine až 47. čas. Rozdiel medzi elitnými lyžiarmi je 151 bodov.

Utorňajšie preteky sa spoločne s mužským zjazdom mali pôvodne uskutočniť v kanadskom stredisku Lake Louise ešte 26. a 27. novembra. Pre nedostatok snehu preložila Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) super-G do Santa Cateriny, zjazd sa uskutoční 24. februára v nórskom Kvitfjelli.