Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Zimné športy

Kapustová skončila na ME šiesta vo vytrvalostných pretekoch junioriek

Na snímke slovenská reprezentantka Ema Kapustová. Foto: TASR - Ján Krošlák

Jedna zo spolufavoritiek súťaže mohla dosiahnuť aj na cenný kov, ale na strelnici urobila až tri chyby.

Jakuszyce 8. februára (TASR) - Slovenská biatlonistka Ema Kapustová obsadila 6. miesto vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch na ME juniorov v poľskom stredisku Jakuszyce. Jedna zo spolufavoritiek súťaže mohla dosiahnuť aj na cenný kov, ale na strelnici urobila až tri chyby. Mala tretí najlepší bežecký čas a od striebra ju delil jeden presnejší výstrel.

Zo zlata sa na 12,5 km dlhej trati suverénne tešila Rakúšanka Anna Andexerová, ktorá potvrdila úlohu topfavoritky. K najlepšiemu behu pridala aj bezchybnú streľbu a vyhrala s mimoriadnym náskokom viac ako troch minút pred krajankou Leoniou Pitzerovou (1 tr. minúta). Bronz patrí Hedi Mikolášovej z Česka (2). Kapustová (0-1-1-1) stratila na víťazku v súčte 4:07,4 min.

Tesne mimo elitnej desiatky skončila ďalšia talentovaná slovenská biatlonistka Kristína Makovínyová. Na strelnici bola stopercentná, ale doplatila na pomalší beh a skončila na 12. priečke s mankom 5:16,2 min. Tamara Molentová (4) skončila na 20., Sára Pacerová (5) na 25., Veronika Michalechová (3) na 39., Alžbeta Garguláková (7) na 53. a Veronika Šteczová (4) na 68. mieste.

V kategórii juniorov bol najlepší zo Slovákov vekom iba dorastenec Martin Maťko, ktorý obsadil 31. priečku s mankom 3:48,2 minúty na víťaza a štyrmi chybami na strelnici. Hneď za ním skončil Šimon Adamov s tromi chybami, Jakub Borguľa obsadil 36. priečku (5), Sebastián Ilavský 46. (4) a Michal Adamov 56. (6). Európsky šampionát mal otvorený štatút, preto sa zo zlata mohol tešil mongolský reprezentant Enchsaichan Enchbat.

Vytrvalostné preteky junioriek i juniorov sa mali pôvodne uskutočniť v stredu, no o deň ich posunuli pre nepriazeň počasia - teplo, silný dážď a vietor. Na štvrtok pôvodne plánované miešané štafety organizátori zrušili.

ME juniorov v biatlone

vytrvalostné preteky junioriek na 12,5 km: 1. Anna Andexerová (Rak.) 39:56,1 min (0), 2. Leonie Pitzerová (Rak.) +3:11,1 (1), 3. Heda Mikolášová (ČR) +3:39,5 (2), 4. Francesca Brocchierová (Tal.) +3:44,5 (1), 5. Klara Vindišarová (Slovin.) +3:57,0 (1), 6. Ema KAPUSTOVÁ (SR) +4:07,4 (3),... 12. Kristína MAKOVÍNYOVÁ +5:16,2 (0), 20. Tamara MOLENTOVÁ +7:25,2 (4), 25. Sára PACEROVÁ +8:07,8 (5), 39. Veronika MICHALECHOVÁ +9:28,1 (3), 53. Alžbeta GARGULÁKOVÁ +11:01,6 (7), 68. Veronika ŠTECZOVÁ (všetky SR) +13:23,1 (4)