< sekcia Zimné športy

Nilssonová a Pellegrino vyhrali šprint, Slováci nepostúpili

Slovenská reprezentantka Alena Procházková, archívne foto Foto: TASR/AP

Alena Procházková obsadila v kvalifikácii 32. a Peter Mlynár až 80. miesto.

Davos 13. decembra (TASR) - Švédka Stina Nilssonová a Talian Federico Pellegrino triumfovali v šprinte voľnou technikou v rámci Svetového pohára v behu na lyžiach vo švajčiarskom Davose. Dvojica slovenských reprezentantov sa do elitnej tridsiatky nedostala - Alena Procházková obsadila v kvalifikácii 32. a Peter Mlynár až 80. miesto.

Nilssonová ako prvá prerušila dominanciu nórskych bežkýň v tejto sezóne, keď v dramatickej koncovke finálovej jazdy časom 2:39,27 min až v cieľovej rovinke predstihla o 15 stotín Nórku Maiken Caspersen Fallovú. Tretia skončila ďalšia Nórka Ingvild Flugstad Östbergová (+0,84). "V poslednej zákrute som sa snažila udržať si rýchlosť a podarilo sa. Som veľmi šťastná, je to pre mňa veľký úspech," povedala v cieli Nilssonová po svojom premiérovom triumfe v SP.

Slovenská jednotka Procházková na 1,6 km dlhej trati len tesne neprešla sitom kvalifikácie. Časom 2:49,98 min skončila v eliminácii na 32. pozícii, keď jej na postup do vyraďovačky a bodované miesto chýbalo iba 47 stotín sekundy.

Sériu piatich víťazstiev od štartu nového ročníka SP prestrihli aj muži Nórska, pretože si víťazstvo z vlaňajška v Davose zopakoval Talian Pellegrino. Ten ukázal vo finále najrýchlejšie nohy a časom 2:20,97 min za seba o 27 stotín odsunul Francúza Baptista Grosa. Stupne víťazov doplnil na treťom mieste Nór Sondre Turvoll Fossli (+0,32). "Je to úžasná trať, štartoval som tu už šiestykrát a mám to v Davose rád. Ďakujem fanúšikom za podporu i servisu za skvele pripravené lyže," uviedol Pellegrino.

Slovenskému zástupcovi Mlynárovi sa v bielej stope nedarilo. V mužskej časti kvalifikácie obsadil časom 2:34,60 min až 80. priečku. Na najrýchlejšieho v eliminácii Rusa Sergeja Usťugova (2:22,03) stratil výrazne - 12,57 s.

Šprint voľnou technikou - Davos (1,6 km)