< sekcia Zimné športy

Beh na lyžiach: Johaugová triumfovala druhý raz po návrate

Nórska bežkyňa Therese Johaugová sa teší z víťazstva v cieli stíhacieho preteku na 9 km voľne v 8. etape prestížnej série Tour de Ski v talianskom Val di Fiemme 10. januára 2016. Foto: TASR/AP

Slovenka Alena Procházková preteky nedokončila.

Lillehammer 1. decembra (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Therese Johaugová triumfovala v sobotňajších pretekoch na 10 km voľnou technikou v rámci podujatia Svetového pohára v Lillehammeri. Domáca favoritka zvíťazila v čase 26:22,4 min. pred dvojicou švédskych reprezentantiek, druhá skončila Ebba Anderssonová so stratou 9,2 sekundy, tretie miesto obsadila Charlotte Kallová (+15,7). Slovenka Alena Procházková preteky nedokončila.

Johaugová tak po návrate do súťažného kolotoča po dopingovom treste vyhrala aj druhé distančné preteky SP, pred týždňom zvíťazila v úvodnej desiatke klasickou technikou vo fínskej Ruke. "V Lillehammeri je celkom náročná trať. Boli to ťažké podmienky, ale mne sedia. Anderssonová bola veľmi rýchla, musela som preto celý čas tlačiť na pílu. Teším sa už na nedeľňajšie stíhacie preteky," uviedla Johaugová pre stanicu Eurosport. Tridsaťročná Nórka slávila 44. triumf v kariére a ujala sa vedenia v priebežnom hodnotení seriálu.

Muži mali v sobotu v Lillehammeri na programe preteky na 15 km voľnou technikou (12.15).

beh na lyžiach - SP v Lillehammeri:
ženy na 10 km voľnou technikou: 1. Therese Johaugová (Nór.) 26:22,4 min., 2. Ebba Anderssonová +9,2 s, 3. Charlotte Kallová (obe Švéd.) +15,7, 4. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) +34,8, 5. Krista Parmakoskiová (Fín.) +43,5, 6. Ragnhild Hagová (Nór.) +55,9, 7. Teresa Stadloberová (Rak.) +1:01,9 min., 8. Heidi Wengová (Nór.) +1:08,1, 9. Sadie Bjornsenová (USA) +1:17,0, 10. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +1:22,0, ..., Alena PROCHÁZKOVÁ (SR) nedokončila

Poradie SP (4 z 32): 1. Julia Belorukovová (Rus.) 168, 2. Johaugová 150, 3. Kallová 149

Poradie v hodnotení dlhých behov (2 z 17): 1. Johaugová 150, 2. Kallová 123, 3. Anderssonová 106