Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Zimné športy

Beh na lyžiach: Boľšunov dominoval v stíhačke, potvrdil post lídra

Na snímke Alexander Boľšunov počas 5. etapy stíhačky v Dobbiacu. Foto: TASR/AP

Dobbiaco 6. januára (TASR) - Ruský bežec na lyžiach Alexander Boľšunov potvrdil jasnú dominaciu na prestížnom podujatí Tour de Ski. V stredu suverénne triumfoval v 5. etape prestížneho podujatia, stíhačke na 15 km klasickou technikou v Dobbiacu. V cieli mal náskok 55 sekúnd pred krajanmi Ivanom Jakimuškinom a Jevgenijom Belovom.

Obhajca prvenstva Boľšunov vyhral aj predchádzajúce tri etapy a zvýšil svoj náskok na čele celkovej klasifikácie Tour i Svetového pohára. Na štarte mal k dobru osem sekúnd na krajana Denisa Spicova a od úvodných metrov svoj náskok pred konkurenciou výrazne zvyšoval. Za ním sa vytvorila sedemčlenná skupina, v ktorej boli šiesti jeho krajania a Francúz Maurice Manificat. Boľšunov bol v polovici trate pred nimi už o 52 sekúnd a jednoznačne smeroval za víťazstvom. V cieli sa za ním zoradili štyria jeho krajania, čím Rusi zopakovali päťnásobný triumf z utorka a v elitnej desiatke ich bolo spolu až osem. Ako šiesty dobehol Manificat. "Od začiatku som sa cítil dobre, išiel som naplno a podľa odstupov na medzičasoch mi bolo jasné, že dnes pobežím sám," uviedol Boľšunov, ktorý má na poste lídra Tour už viac ako dvojminútový náskok pred ďalším Rusom Arťomom Maľcevom.

Tour sa na víkend presunie do talianskeho Val di Fiemme, kde sú v piatok v rámci 6. etapy na programe preteky s hromadným štartom. Podujatie vyvrcholí v nedeľu.