Streda 20. marec 2019  Deň jarnej rovnodennostiMeniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius
< sekcia Žilinský kraj

Tradičný ovčiarsky festival Ovenálie oslavuje jubilejný desiaty ročník

Oštiepok, ilustračná snímka. Foto: TASR/Jozef Ďurník

Účastníci podujatia môžu počas dňa vidieť ukážky výroby syra, bryndze, ale aj strihanie oviec a následného spracovania vlny.

Východná 10. júna (TASR) - Ukážky výroby ovčieho syra a bryndze, súťaž v ťahaní korbáčikovej nite, strihanie oviec, vystúpenia folklórnych súborov či výstava králikov, hydiny a holubov – to všetko ponúkajú návštevníkom jubilejné 10. celoslovenské ovčiarske slávnosti Ovenálie 2018 vo Východnej. Podujatie sa koná v nedeľu v miestnom amfiteátri.

Jeho cieľom je podporiť myšlienku oživenia chovu oviec na Slovensku a spropagovať tradičné ovčiarske výrobky. Vstup i parkovanie je pre návštevníkov zadarmo. "Je to jedinečné podujatie, slávnosť všetkých ovčiarov, chovateľov oviec a kôz. Program je pekný a tradičný. Všetko pripravujú poctiví výrobcovia zo Slovenska, chovatelia a farmári," uviedol pre TASR starosta Východnej Juraj Blaško.

Doplnil, že účastníci podujatia môžu počas dňa vidieť ukážky výroby syra, bryndze, ale aj strihanie oviec a následného spracovania vlny. Chovatelia dobytka súťažia vo výrobe najlepšieho ovčieho a kozieho syra, o najkrajšiu syrovú tortu či vo varení guláša z ovčieho mäsa. Ani tento rok nechýbajú Majstrovstvá Slovenska v ťahaní syrovej nite. "Novinkou už druhý rok je výstava králikov, hydiny a holubov," spresnil starosta.

Okrem bohatého kultúrneho programu, v ktorom sa predstaví viacero folklórnych súborov z Liptova, je pripravených aj niekoľko gurmánskych lákadiel - prezentačné pečenie jahniat v keramických peciach či konzumácia ovčích mäsových špecialít.

Hlavným organizátorom ovčiarskych slávností je Zväz chovateľov oviec a kôz, spoluorganizátorom obec Východná. Záštitu nad podujatím prevzali Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Štátna veterinárna a potravinová správa SR a Žilinský samosprávny kraj.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.