< sekcia SEKCIA: Zdravie

Združenie zorganizovalo konferenciu o kultúre mentálne postihnutých

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Konferencia sa stala platformou, ktorá umožnila vymeniť si svoje skúsenosti, navzájom sa motivovať a vytvárať účelové partnerstvá.

Bratislava 6. októbra (TASR) - Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR zorganizovalo v Bratislave koncom septembra konferenciu s názvom Kultúrne aktivity ľudí s mentálnym postihnutím, na ktorej sa zúčastnili desiatky ľudí zo Slovenska, Česka, Poľska a Talianska. Konferencia sa stala platformou, ktorá umožnila vymeniť si svoje skúsenosti, navzájom sa motivovať a vytvárať účelové partnerstvá.

"Umenie je oblasťou, ktorá stiera akékoľvek rozdiely medzi ľuďmi navzájom a poskytuje možnosť získať na veci nový pohľad. Umenie otvára brány do sveta, kde nezáleží na tom, či človek má postihnutie, alebo nie. Je oblasťou, v ktorej môžu excelovať aj ľudia, ktorí bežne čelia podceňovaniu, stigmatizovaniu, o ktorých mnohí tvrdia, že veľa nedokážu," priblížila význam konferencie Iveta Mišová, riaditeľka Republikovej centrály ZPMP v SR.

Valné zhromaždenie ZPMP v SR, ktoré sa konalo po skončení konferencie, vyjadrilo znepokojenie nad situáciou v Trenčianskom samosprávnom kraji, ktorá sa týka procesu deinštitucionalizácie v Domove sociálnych služieb Adamovské Kochanovce. Podľa medializovaných informácií majú obyvatelia miest a obcí obavy, že by mali mať v susedstve ľudí s mentálnym postihnutím. Valné zhromaždenie ZPMP v SR vyzýva predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja na intenzívnejšiu komunikáciu s predstaviteľmi samospráv s cieľom zvýšenia osvety a informovanosti obyvateľov kraja o procese transformácie a deinštitucionalizácie sociálnych služieb.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.