< sekcia SEKCIA: Zdravie

Špecialista na brušnú chirurgiu Stanislav Čársky by mal 75 rokov

Ilustračné foto Foto: TASR - Erika Ďurčová

Najvýznamnejšie úspechy dosiahol v chirurgii vnútrobrušných abscesov, v chirurgii metastáz do pľúc a pečene, v resekcii pečene a v chirurgii prietrží.

Bratislava 7. októbra (TASR)- Lekár, chirurg Stanislav Čársky bol špecialistom na brušnú chirurgiu. Od jeho narodenia uplynie v sobotu 7. októbra 75 rokov.

Okrem brušnej chirurgie sa venoval aj chirurgii pľúc, pečene a pažeráka. Najvýznamnejšie úspechy dosiahol v chirurgii vnútrobrušných abscesov, v chirurgii metastáz do pľúc a pečene, v resekcii pečene a v chirurgii prietrží. Podieľal sa na vytvorení štvorzväzkovej učebnice Špeciálna chirurgia.

Stanislav Čársky sa narodil 7. októbra 1942 v Bratislave. Bol vnukom zakladateľa slovenskej chirurgie profesora Stanislava Kostlivého a synom profesora Konštantína Čárskeho. V rokoch 1965-1968 pôsobil Stanislav Čársky v Ústave patológie a anatómie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, potom na II. chirurgickej klinike spomínanej fakulty a vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou akademika Ladislava Dérera v Bratislave. Bol tiež vedúcim Katedry chirurgie Inštitútu pre ďalšie vzdelávanie pracovníkov v zdravotníctve (neskôr Slovenská postgraduálna akadémia medicíny). V apríli 1997 ho prezident SR Michal Kováč vymenoval za profesora.

Autor odbornej literatúry bol predsedom Slovenskej chirurgickej spoločnosti, Československej chirurgickej spoločnosti a členom mnohých významných zahraničných zdravotníckych spoločností.

Chirurg Stanislav Čársky zomrel 28. decembra 1999 v Bratislave vo veku 57 rokov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.