< sekcia SEKCIA: Zdravie

Veterinári dostanú možnosť predpisovať humánne lieky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rezort od novely očakáva, že uľahčí prístup veterinárnych lekárov k humánnym liekom tak, aby nebola ohrozená ich dostupnosť pre pacientov.

Bratislava 9. októbra (TASR) - Veterinári dostanú možnosť predpisovať humánne lieky na použitie pre zvieratá. "V malom množstve na bežnú spotrebu si ich človek bude môcť na veterinárny predpis vybrať priamo v lekárni," povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD). Potrebné zmeny, na ktorých rezort spolupracoval so Slovenskou komorou veterinárnych lekárov, prináša novela zákona o liekoch.

Rezort od nej očakáva, že uľahčí prístup veterinárnych lekárov k humánnym liekom tak, aby nebola ohrozená ich dostupnosť pre pacientov. "Po novom môže veterinár predpísať v osobitnom prípade na veterinárny predpis humánny liek, ktorý mu je vydaný následne vo verejnej lekárni. Predpis je na jedno zviera s platnosťou výdaju lieku z lekárne na tri mesiace. V prípade požiadavky väčšieho množstva predpísaného lieku, má možnosť osloviť držiteľa registrácie uvedeného lieku, čo môže aj teraz," vysvetlila pre TASR hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Podľa ministra sa "status quo", čo sa týka predpisovania liekov veterinármi pri poslednej novele zákona o liekoch, ktorá riešila ich reexport, nemenil. Poukázal, že veterinári ani predtým neboli oprávnení vyberať lieky v lekárňach, nebolo to však ani explicitne zakázané. Tým, že sa od začiatku roka sprísnili sankcie za porušovanie legislatívy, sa podľa Druckera začalo "stránenie sa" výberu liekov na recepty od veterinárov.

Novela zákona by v prípade súhlasného stanoviska vlády, parlamentu a prezidenta mala platiť od marca 2018.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.