< sekcia SEKCIA: Zdravie

Chrípková sezóna sa začala, zatvorila štyri materské školy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku.

Bratislava 6. októbra (TASR) - Prípadov chrípky počas uplynulého týždňa pribudlo. Lekári celkovo nahlásili 4283 prípadov chrípky a jej podobných ochorení, najviac ich bolo v Trnavskom kraji. Chorobnosť tak za týždeň vzrástla o 16,8 percenta. Začiatok októbra sa považuje aj za začiatok chrípkovej sezóny.

Celkovo lekári zaznamenali 47.309 akútnych respiračných ochorení vrátane chrípky. Chorobnosť vzrástla o 0,7 percenta. Ako ďalej informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, najviac chorých bolo v Bratislavskom, najmenej v Banskobystrickom kraji. Najčastejšie ochoreli deti do päť rokov. Chrípkové prázdniny boli v štyroch materských školách.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotníctva organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení.

"Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je každoročné očkovanie," vysvetľuje Mikas. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov, môžu sa pridružiť aj rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.