Streda 20. marec 2019  Deň jarnej rovnodennostiMeniny má Meniny má Víťazoslav a Klaudius

Zahraničie

Moslimskí lídri vyzvali vlády a médiá na boj s islamofóbiou

Imámovia a učenci podľa agentúry DPA varovali, že vzostup rasizmu a xenofóbie má smrtiace dôsledky - čo predstavuje jednu z najvýznamnejších výziev civilizovanej spoločnosti v súčasnosti.

Egypt sprísnil kontrolu médií a sociálnych sietí

Na základe nových obmedzení bude môcť Najvyššia rada na reguláciu médií udeľovať pokuty až do výšky 250.000 egyptských libier (niečo nad 12.700 eur), a to i bez súdneho príkazu.

Matematickú Abelovu cenu získala prvá žena, Karen Uhlenbecková

Ocenenie je dotované sumou šesť miliónov nórskych korún (v prepočte asi 620.000 eur) a je považované za neoficiálnu Nobelovu cenu za matematiku.

Výbušnina sa nenašla, bruselskú ulicu opäť otvorili

Telefonát s vyhrážkou prijala ráno konzultačná firma prepojená s EK. Polícia sa incidentom začala zaoberať.,aktualizované 

Novozaložené alžírske hnutie požaduje odstúpenie prezidenta Butefliku

Hnutie vo svojom vyhlásení s názvom Platforma zmeny vyslovilo požiadavku aj na odstúpenie vlády.

Pri potopení člna neďaleko Lýbie zahynulo najmenej desať migrantov

Záchranárom sa podarilo dostať do bezpečia ďalších 17 osôb vrátane jednej ženy, uviedol hovorca bezpečnostných operácií v Sabráte.

Sýrski Kurdi obvinili Damask s politiky násilia a útlaku

SDF s podporu Američanmi vedenej koalície bojujú v Sýrii za odstránenie zvyšku samozvaného kalifátu vyhláseného v minulosti extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS).

Merkelová chce do poslednej hodiny bojovať o riadený brexit

Termín brexitu je zatiaľ stanovený na 29. mája. Britský parlament 14. marca hlasoval za to, aby vláda požiadala EÚ o jeho odklad.

Prestížnu Templetonovu cenu udelili astronómovi Marcelovi Gleiserovi

Templetonova cena sa zvykne neformálne označovať aj ako Nobelova cena za náboženstvo. Laureát spolu s ňou získava finančnú odmenu 1,4 milióna dolárov, čo je viac než v prípade Nobelových cien.

Výbor europarlamentu bude opätovne hodnotiť situáciu v Maďarsku

Dôvodom rokovania výboru LIBE je zhodnotenie súčasnej situácie v Maďarsku, ako aj pokrok ohľadom žiadosti europarlamentu, aby sa preskúmalo, či Maďarsko predstavuje systémovú hrozbu pre hodnoty EÚ.

Taliansko odmieta prijať ďalšiu loď s migrantmi

Loď po zakotvení prehľadala polícia. Taliansky aktivista Luca Casarini v mene posádky informoval, že medzi migrantmi je aj 12 neplnoletých osôb, z ktorých jedna zrejme trpí zápalom pľúc.

Pracovníci budapeštianskeho dopravného podniku BKV pripravujú štrajk

Odborári zdôraznili, že sa s vedením BKV nedokázali dohodnúť na raste miezd vo výške 15 percent. BKV im ponúklo iba päťpercentnú úpravu platov.

List v únikovom aute naznačuje teroristický motív streľby v Utrechte

V súčasnosti sú vo väzbe tri osoby — predpokladaný strelec, ktorým je 37-ročný Gökmen Tanis narodený v Turecku, a dvaja ďalší ľudia zatknutí pre podozrenie z účasti na streľbe.,aktualizované 

SDF tvrdia, že zajali takmer 160 zahraničných bojovníkov IS

Sýrske demokratické sily (SDF) v pondelok dobyli tábor džihádistov a zvyšných bojovníkov zahnali k rieke Eufrat.

Krajiny EÚ schválili núdzové opatrenia pre prípad tvdého brexitu

Ich cieľom je obmedziť najzávažnejšie škody v konkrétnych oblastiach, v ktorých by mohol tvrdý brexit spôsobiť vážne narušenie každodenného života občanom a podnikom.

Thajského magnáta odsúdili pre pytliactvo na 16-mesačné väzenie

Premčchaja a troch ďalších mužov objavili vlani vo februári v prírodnej rezervácii Tchungjaj, zapísanej aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, s usmrtenými chránenými zvieratami.

Analytik: Fidesz zrejme nevylúčia z EPP, možno mu pozastavia členstvo

EPP už údajne netrvá na vylúčení Fideszu, pretože vedenie sa obáva, že by to spôsobilo ďalšie konflikty a s odchodom ďalších strán z frakcie by sa spustil domino efekt.

Havaj chce ako prvý štát v USA zakázať plasty v reštauráciách

Hoci plastové obaly zakázali už desiatky miest v USA, Havaj by bol prvým federálnym štátom, ktorý zavedie ich plošný zákaz.

Delegáciu Fideszu na schôdzke EPP v stredu povedie Orbán

Orbán sa 14. marca ospravedlnil lídrom členských strán EPP, ktoré žiadajú vylúčenie jeho strany Fidesz. V liste sa premiér ospravedlnil za útočný tón.

Od začiatku roka ochorelo na Ukrajine na osýpky vyše 30.000 ľudí

Ochoreniu do 18. marca podľahlo 11 ľudí. Len počas minulého týždňa zaznamenali v krajine viac ako 2000 nových prípadov ochorenia. ,aktualizované