Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Zahraničie

Ukrajinská koalícia si predsedu parlamentu doslova vybojovala

Druhý deň ustanovujúceho zasadania nového ukrajinského parlamentu znova poznamenali fyzické potýčky medzi poslancami. Poslanci opozície aj dnes zablokovali rečnícky pult, aby zabránili zvoleniu predsedníctva parlamentu, pričom došlo i k použitiu sily. Foto: TASR/AP

Okolnosti zvolenia Volodymyra Rybaka boli veľmi dramatické.

Kyjev 13. decembra (TASR) - Predsedom ukrajinského parlamentu sa stal dnes Volodymyr Rybak z vládnucej Strany regiónov.

Okolnosti jeho zvolenia boli veľmi dramatické. Najprv opozícia zahatala prístup k rečníckemu pultu, lebo chcela presadiť, aby sa o kandidatúrach na vedúce posty v parlamente rozhodlo hlasovaním podľa mien.

Ako napísala agentúra RIA Novosti, potom sa strhla bitka medzi prívržencami a odporcami Volodymyra Rybaka, v ktorej sa "lámali kreslá a trhali saká".

Napokon začala opozícia prerušovať Rybakovov prejav kvôli prítomnosti Alexandra Tabalova v sále, ktorý bol zvolený za opozičný blok Baťkivščyna, ale odmietol podpísať členstvo v jej frakcii. Jeho kolegovia-poslanci ho označili za zradcu a žiadali jeho odchod zo sály.

Alexandra a Andreja Tabalovovcov dali poslanci vyviesť zo sály už v stredu, na úvod ustanovujúcej schôdze. Napriek tomu sa obaja zúčastňovali na hlasovaní, aj keď podľa opozície na to nemali právo, keďže im nedovolili zložiť poslanecký sľub.

Galéria: Bitka v ukrajinskom parlamente pokračovala aj dnes





Súčasný parlament vzišiel z parlamentných volieb, ktoré sa konali 28. októbra a sčítanie hlasov po nich malo veľmi dramatický priebeh, keďže ho sprevádzali obvinenia z falšovania výsledkov, ktoré vzniesla opozícia.

Podozrenia z manipulácie s výsledkami sa týkali najmä jednomandátových volebných obvodov, kde podľa paralelného sčítania hlasov opozíciou vyhral ich kandidát, ale podľa zápisnice volebnej komisie predstaviteľ vládnucej strany alebo na ňu napojený politik.




Na základe sporov ústredná volebná komisia pri uzatváraní výsledkov volieb konštatovala, že v piatich volebných obvodoch nie je možné určiť víťaza. Navrhla preto vypísať dodatočné voľby, čo opozícia odmietla a žiadala uznať víťazstvo jej kandidátov. So sťažnosťou na priebeh hlasovania sa opozícia obrátila aj na Európsky súd pre ľudské práva.

Väznená expremiérka Tymošenková na protest proti manipulácii s výsledkami a proti priebehu predvolebnej kampane i samotných volieb deň po voľbách vyhlásila hladovku.