Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef
< sekcia Zahraničie

Rusko popiera, že nacisticko-sovietsky pakt viedol k 2. svetovej vojne

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Európsky parlament podnikol hanebný pokus porovnať nacistické Nemecko - agresorskú krajinu - a Sovietsky zväz, ktorého ľudia za cenu veľkých obetí oslobodili Európu od nacizmu, uviedlo Rusko.

Moskva 20. septembra (TASR) - Rusko v piatok vyjadrilo nesúhlas s nedávno schváleným uznesením Európskeho parlamentu, v ktorom sa píše, že pakt z roku 1939 o neútočení medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom "vydláždil cestu k vypuknutiu druhej svetovej vojny". Informovala o tom agentúra DPA.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo uznesenie ako spolitizovaný revizionizmus a poznamenalo, že text nespomína Mníchovskú dohodu z roku 1938, ktorou západné mocnosti umožnili inváziu nacistického Nemecka do Československa.

"Európsky parlament podnikol opäť ďalší hanebný pokus porovnať nacistické Nemecko - agresorskú krajinu - a Sovietsky zväz, ktorého ľudia za cenu veľkých obetí oslobodili Európu od fašizmu," uviedlo ruské ministerstvo vo vyhlásení.

DPA pripomína, že o nacisticko-sovietskom pakte sa v dnešnom Rusku zriedkavo diskutuje. Avšak spojenecké, a obzvlášť sovietske, víťazstvo nad nacistickým Nemeckom, ktoré ukončilo vojnu v Európe, zostáva veľmi oslavovaným zdrojom národnej pýchy.

V uznesení EP, schválenom vo štvrtok, sa píše, že tento pakt bol zameraný na rozdelenie Európy "medzi dva totalitné režimy" - nacistické Nemecko a Sovietsky zväz. Dohoda je známa ako pakt Molotov-Ribbentrop podľa diplomatov, ktorí ju v Moskve podpísali.

Historici tvrdia, že sovietsky líder Josif Stalin využíval tento pakt ako príležitosť na anexiu území, ktoré pred komunistickou revolúciou z roku 1917 patrili ruskému impériu. Po tom, ako nacistické Nemecko expandovalo do západného Poľska, Sovietsky zväz okupoval pobaltské územia a východné Poľsko.

Rusko stále zastáva sovietsky postoj, že pakt bol nevyhnutným zlom - pokusom odvrátiť nacistický útok na Sovietsky zväz, ku ktorému aj tak došlo o dva roky v roku 1941, dodáva DPA.