Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Zahraničie

Počas klimatického protestu zadržali aktivistku Gretu Thunbergovú

Švédska aktivistka Thunbergová v Holandsku v sobotu 6. apríla 2024. Foto: TASR/AP

Stalo sa tak po tom, čo pri pochode so skupinou ďalších aktivistov proti dotáciám na fosílne palivá zablokovala jednu z hlavných ciest do Haagu.

Haag 6. apríla (TASR) - Holandská polícia zadržala v sobotu švédsku klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú po tom, čo pri pochode so skupinou ďalších aktivistov proti dotáciám na fosílne palivá zablokovala jednu z hlavných ciest do Haagu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Thunbergová sedela spolu s ďalšími zadržanými z hnutia Extinction Rebellion (XR) v autobuse, kým polícia zadržiavala ďalších ľudí, uviedol dopisovateľ agentúry AFP.

Švédska aktivistka sa v Holandsku pripojila k niekoľkým stovkám ďalších aktivistov, ktorí pochodovali z centra Haagu na pole pri diaľnici A12 vedúcej z mesta. Na tejto diaľnici sa aj v minulosti konali protesty, počas ktorých ju demonštranti zablokovali a polícia musela na ich rozhnanie použiť vodné delá a niektorých zadržať.

V sobotu polícia varovala aktivistov pred vstupom na diaľnicu a vystríhali ich, že "môže použiť násilie", ak sa pokúsia na cestu dostať. Niektorí aktivisti si však našli aj napriek snahám polície o zablokovanie prístupu k diaľnici inú cestu a zablokovala hlavnú cestnú komunikáciu vedúcu k diaľnici A12.

Thunbergová oblečená v šedom tričku a čiernych nohaviciach skandovala s ostatnými aktivistami, kým ich protest neprerušila polícia. "Je dôležité, aby sme dnes demonštrovali, pretože žijeme v čase svetového stavu núdze," uviedla Thunbergová pre AFP pred zadržaním.

Na otázku, či sa neobáva krokov polície a zadržanie odpovedala: "Prečo by som sa mala?".

Sobotňajší protest bol podľa XR súčasťou plánu na vyvíjanie tlaku na holandskú vládu pred ďalšou plánovanou júnovou rozpravou o financovaní využívania fosílnych palív. Aktivisti totiž poukazujú na to, že napriek väčšinovej podpore zo strany parlamentu i širšej verejnosti na zníženie dotácií na fosílne palivá nebudú tieto plány implantované skôr ako v roku 2030 alebo dokonca 2035.