Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Pakistanskí duchovní vydali fatwu proti samovražedným bombovým útokom

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Vydaná fatwa upozorňuje veriacich, že samovražedné útoky sú neprípustné z náboženského hľadiska, od čoho si pakistanskí klerici sľubujú obmedzenie terorizmu v tejto krajine.

Islamabad 16. januára (TASR) - Viac ako 1800 moslimských duchovných v Pakistane vydalo náboženský výnos označujúci páchanie samovražedných bombových útokov za konanie, ktoré islamské učenie zakazuje. Podľa agentúry Reuters sa to uvádza v knihe, ktorú má v utorok predstaviť pakistanská vláda.

Vydaná fatwa upozorňuje veriacich, že samovražedné útoky sú "harám", teda neprípustné z náboženského hľadiska, od čoho si pakistanskí klerici sľubujú obmedzenie terorizmu v tejto krajine, kde od začiatku tohto storočia zahynuli pri útokoch desaťtisíce ľudí. Militantné islamistické skupiny často využívajú samovražedných útočníkov, pričom vyhlasujú, že vedú svätú vojnu s cieľom zaviesť islamskú vládu.

"Táto fatwa vytvára pevný základ pre stabilitu umiernenej moslimskej spoločnosti," napísal pakistanský prezident Mamnún Husajn. Výnos podľa neho môže slúžiť na "budovanie národného povedomia", ktoré povedie k obmedzeniu extrémizmu pri zachovaní "zlatých zásad islamu".

Husajn sa má v utorok zúčastniť na podujatí v Islamabade pri príležitosti vydania uvedenej publikácie, ktorú pripravila štátna Medzinárodná islamská univerzita.

Domáci i zahraniční kritici obviňujú pakistanskú vládu a armádu zo zhovievavosti voči radikálnym skupinám, ktorou sledujú politické či vojenské ciele, a tvrdia, že štátne orgány už pridlho zatvárajú oči pred nenávistnými kazateľmi v mešitách.

Pakistanskí predstavitelia pritom odmietajú časté vyjadrenia zo strany USA, podľa ktorých Islamabad spolupracuje so zástupcami militantných islamistov v susednom Afganistane a Indii. V boji proti militantným skupinám, akou je pakistanská odnož Talibanu, bol podľa nich v uplynulom desaťročí dosiahnutý obrovský pokrok. Ako však uviedol Reuters, "neverejne" zároveň varujú, že podnikanie krokov proti niektorým populárnym radikálnym skupinám pôsobiacim v Pakistane si vyžiada dlhý čas a musí sa diať opatrným spôsobom.