Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Prečítajte si reakcie na rozhodnutie najvyššieho súdu o brexite

Zástava EÚ (vpravo) a britská zástava vejú pred Európskym domom v Londýne. Foto: TASR/AP
Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas (vpravo). Foto: TASR/AP
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Foto: TASR/AP

Najvyšší súdny orgán Spojeného kráľovstva zamietol argument vlády, že premiérka Mayová môže jednoducho využiť svoje výkonné právomoci a začať rokovania o odchode.


Londýn 24. januára (TASR) - Britský najvyšší súd dnes rozhodol, že vláda premiérky Theresy Mayovej musí získať súhlas parlamentu, kým spustí proces odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie, teda tzv. brexit.

Prinášame niektoré reakcie na rozhodnutie najvyššieho súdu:

Paul Nuttall, líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP):
"Toto rozhodnutie je sotva prekvapením, ale v skutočnosti nič nemení. Vôľa ľudu bude vypočutá a beda tým politikom alebo stranám, ktoré sa pokúsia zablokovať, oddialiť alebo inak zvrátiť túto vôľu. Verdikt povzbudí tých, čo ostro vystupujú proti rozhodnutiu ľudu. Možno posmelí tých v EÚ, ktorí sú zvyknutí nevšímať si svojich vlastných občanov, a pokúsia sa ísť si pri rokovaniach tvrdo za svojím cieľom. Som presvedčený..., že táto vojna sa skončí víťazstvom."

Arron Banks, šéf kampane Leave.eu presadzujúcej brexit:
"Dnešné rozhodnutie dáva nášmu establišmentu odtrhnutému od reality možnosť zmäkčiť alebo oddialiť čistý brexit, za ktorý hlasovala väčšina britských voličov. (Súd) Zradil ľud. Parlament nám umožnil referendum a ľud povedal svoj názor - napriek tomu nami nezvolení sudcovia tohto establišmentu vrátili moc do Westminsteru (parlamentu). Toto rozhodnutie ukazuje, aký nefungujúci je tento systém - skutočná demokracia je zmarená."

Hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej:
"Britský ľud hlasoval za odchod z EÚ a vláda splní jeho vôľu - spustením článku 50, ako bolo plánované, do konca marca. Dnešné rozhodnutie súdu na tom nič menení. Je dôležité mať na pamäti, že parlament podporil konanie referenda, a už to naznačuje jeho podporu pre začatie procesu odchodu z únie v tom časovom rámci, aký sme stanovili. Rešpektujeme verdikt najvyššieho súdu, a čoskoro oboznámime parlament s našimi nasledujúcimi krokmi."

Jeremy Corbyn, líder opozičnej Labouristickej strany:
"Najvyšší súd dnes prinútil vládu, aby uznala suverenitu parlamentu. Labouristi rešpektujú výsledok referenda a vôľu britského ľudu a nebudú mariť proces aktivovania článku 50. Avšak labouristi sa budú snažiť pozmeniť návrh zákona k spusteniu článku 50 tak, aby zabránili vládnym konzervatívcom využiť brexit na premenu Británie na 'oddelenie zliav v daňovom raji' pri pobreží Európy. Labouristická strana požaduje od vlády plán, ktorým zabezpečí, že počas celého procesu rokovaní s EÚ sa bude zodpovedať parlamentu, a požadujeme aj zmysluplné hlasovanie, ktorým sa zabezpečí, že konečná dohoda bude schválená parlamentom."

Tim Farron, líder liberálnych demokratov:

"Privítal som dnešné rozhodnutie najvyššieho súdu. Ale tento súdny prípad sa nikdy nesústreďoval na právne argumenty, išlo v ňom o to dať ľudu hlas a slovo v tom, čo sa stane v budúcnosti. Liberálni demokrati majú vo veci jasno - požadujeme hlasovanie ľudu o konečnej dohode a bez toho nebudeme hlasovať za článok 50."

Hovorca eurokomisie necháva na Londýn, aby si vyjasnil podmienky brexitu
Je na Spojenom kráľovstve, aby si vyjasnilo, za akých podmienok chce opustiť Európsku úniu, vyhlásil dnes hovorca Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas. Zareagoval tým na dnešné rozhodnutie britského najvyššieho súdu, že žiadosť Londýna o odchod z Únie musí odobriť britský parlament.

"Ak chce niekto rozvod, ale zostať v priateľskom vzťahu, v prvom rade je potrebné dohodnúť si pravidlá rozchodu,"
skonštatoval dnes poeticky Schinas. Až po stanovení pravidiel "rozvodu" je podľa neho možné hovoriť o budovaní nového druhu partnerstva.

K samotnému verdiktu britského najvyššieho súdu ohľadne schvaľovania tzv. brexitu parlamentom sa hovorca odmietol vyjadriť. Rovnako odmietol komentovať špekulácie o tom, či by bolo možné proces odchodu Británie z EÚ zvrátiť aj po aktivovaní článku 50 Lisabonskej zmluvy, čo chce britská premiérka Theresa Mayová stihnúť do konca marca.

Hovorca Mayovej dnes vyhlásil, že ak sa už raz začnú oficiálne rokovania Spojeného kráľovstva a EÚ o ukončení členstva, krok späť možný nebude. Jeho vyjadrenie zaznelo v reakcii na kuloárne debaty o tom, či Londýn nakoniec nezmení názor a predsa len v EÚ nezostane.

Hovorca britskej premiérky dodal, že minister pre brexit David Davis predstaví podrobne reakciu vlády na rozhodnutie najvyššieho súdu dnes popoludní v parlamente.
.
Škótska vláda rozhodnutie súdu o brexite privítala
Škótska národná strana privítala dnešné rozhodnutie britského najvyššieho súdu, ktorý potvrdil, že vláda musí na spustenie procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie získať najprv súhlas parlamentu.

Strana zároveň v reakcii na toto rozhodnutie sľúbila, že britskej vláde čoskoro predloží na posúdenie 50 "závažných a podstatných" pozmeňovacích legislatívnych návrhov.

"Je veľmi dôležité, že westminsterskému parlamentu bola teraz daná maximálna možná príležitosť na to, aby diskutoval a rozhodol o spustení článku 50 (Lisabonskej zmluvy), a tiež podmienkach vyjednávacej pozície Británie,"
uviedla škótska premiérka Nicola Sturgeonová, ktorá je zároveň predsedníčkou Škótskej národnej strany.

"Poslanci Škótskej národnej strany sa budú snažiť spolupracovať s ďalšími zákonodarcami z dolnej snemovne parlamentu na zastavení smerovania k tvrdému brexitu," povedala ďalej Sturgeonová. Dodala, že škótska vláda taktiež zabezpečí, aby aj škótsky parlament hlasoval o tom, či súhlasí zo spustením predmetného článku 50.

Podľa Sturgeonovej je však zároveň čoraz jasnejšie, že hlas Škótska v rámci Británie nikto nepočúva a tvrdenie, že Škótsko je rovnocenným partnerom, nie je ničím viac, než len prázdnou rétorikou. Práve to podľa nej vyvoláva otázky, ktoré sú ešte zásadnejšie než členstvo v EÚ.

"Je Škótsko spokojné s tým, aby jeho budúcnosť bola diktovaná stále pravicovejšou britskou vládou, ktorá tu (v Škótsku) má len jediného poslanca, alebo je lepšie, aby sme našu budúcnosť vzali do vlastných rúk? Začína byť stále jasnejšie, že práve toto je voľba, ktorú Škótsko musí spraviť," dodala.