Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Zahraničie

Katolíci v L. Amerike sú nadšení zo zvolenia Argentínčana za pápeža

Radosť argentínskych veriacich zo zvolenia pápeža Františka. Foto: TASR/AP

Veriaci sa potom zhromaždili v metropolitnej katedrále, aby sa bohoslužbou poďakovali za nového pápeža. Kňazi sa médiám zverili, že v chráme nevideli toľko ľudí už desiatky rokov.

Buenos Aires 14. marca (TASR) - Správa o tom, že novým pápežom sa stal argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio, ktorý po zvolení prijal meno František, vyvolala v Latinskej Amerike obrovskú radosť i slzy dojatia.

Po oznámení správy vodiči v argentínskej metropole Buenos Aires vytrubovali klaksónmi a televízni moderátori neskrývali nadšenie, keď divákom oznamovali, že pápežom sa stal Argentínčan, píše agentúra AP.

Veriaci sa potom zhromaždili v metropolitnej katedrále, aby sa bohoslužbou poďakovali za nového pápeža. Kňazi sa médiám zverili, že v chráme nevideli toľko ľudí už desiatky rokov. Pred chrámom stovky veriacich skandovali "Francisco! Francisco!", mávali argentínskymi a vatikánskymi vlajkami a v rukách držali plagáty s Pannou Máriou z Lujanu, patrónkou Argentíny.

"Som stará, ťažko sa mi chodí, ale dnes som prišla," povedala agentúre AP 85-ročná Nelida Bedinová. "Ako katolíčka a Argentínčanka sa chcem Bohu poďakovať za to, že mi doprial toľko života, aby som mohla byť svedkom tejto udalosti," dodala.

Foto: TASR/AP


"Je to obrovský dar pre Latinskú Ameriku. Čakali sme 20 storočí. To čakanie stálo za to," uviedol františkánsky mních José Antonio Cruz, správca kostola sv. Františka Assiského v portorickom meste San Juan. "Každý, od Kanady po Patagóniu, sa musí cítiť požehnaný," dodal.

Guillermo Marco, bývalý hovorca kardinála Jorgeho Maria Bergoglia, ktorý sa stal pápežom ako prvý príslušník jezuitskej rehole v dejinách, pre argentínsku televíznu stanicu TN uviedol, že pápež František má obrovské skúsenosti v oblasti pastorácie a veľkú pokoru. "Mohli by ste na prstoch zrátať prípady, keď použil auto so šoférom. Aj ako kardinál žil svojím obvyklým spôsobom života," dodal Marco. Nový pápež je známy tým, že v Argentíne cestoval metrom a ako arcibiskup sa veľmi často stretával s chudobnými.

Biskup Eugenio Lira, generálny tajomník mexickej biskupskej konferencie, uviedol, že "František bude pápežom, ktorý bude národom Latinskej Ameriky veľmi blízko. Veľmi dobre pozná problémy regiónu".

Soledad Loaezová, profesorka politológie na Colegio de Mexico, kde sa zaoberá problematikou cirkvi, uviedla, že voľba kardinála Jorgeho Maria Bergoglia bola logická, keďže Latinská Amerika je oblasťou s najvyšším počtom katolíkov, kde však súčasne zaznamenávajú prírastok evenjelikálne cirkvi. "Takže môže ísť aj o pokus zastaviť pokles počtu katolíkov," tvrdí Loaezová. Vzhľadom na krízu v Európe a Severnej Amerike zostali kardinálom na výber len dva regióny: Afrika a Latinská Amerika, uviedla.

Veriaci oslavujú v katedrále v Buenos Aires 13. marca 2013 po tom, čo Jorgeho Bergoglia, arcibiskupa z Buenos Aires, zvolili kardináli vo Vatikáne za novú hlavu katolíckej cirkvi.
Foto: TASR/AP


Kubánsky kňaz Gregorio Alvárez v reakcii na voľbu nového pápeža uviedol, že Františkove skúsenosti z minulosť by mohli spôsobiť, že cirkev pod jeho vedením sa viac zameria "na neduhy postihujúce ľudstvo" a menej na interné záležitosti cirkvi.

"Dúfam, že cirkev sa bude bližšie zaoberať problémami jednotlivca, a nielen problémami cirkvi," povedal Alvárez. To, že nový pápež pochádza z Latinskej Ameriky, je pre neho výhodou. "Chápe problémy chudoby, násilia, manipulácie más," povedal Alvárez. "Odtiaľ pramenia jeho skúsenosti...Je jedným z nás," dodal havanský kňaz.

Dokonca aj argentínska prezidentka Cristina Kirchnerová, ktorá kedysi odmietavý postoj kardinála Bergoglia k právu na interrupciu a k homosexualite porovnala so stredovekom a inkvizíciou, svojmu niekdajšiemu oponentovi zablahoželala k zvoleniu za pápeža.

Latinská Amerika je povestná obrovskou priepasťou medzi chudobnými a bohatými a podľa Marvina Cruza, veriaceho z honduraskej Tegucigalpy, hlavnou výzvou pre nového pápeža bude bojovať proti ekonomickej nerovnosti. "To, že je jezuita, mu pomôže zvládnuť to," domnieva sa. Cruz okrem toho vyjadril nádej, že nový pápež vyzve tých ľudí, ktorí prešli k protestantským denomináciám alebo sú bez viery, aby sa "vrátili do lona cirkvi".

Podľa portorického kňaza, monsignora Josého Cummingsa nový pápež pôsobil dojmom prostého a pokorného muža, ktorý urobil veľa dobrého v oblasti charity. "Určite bude venovať osobitnú pozornosť ľuďom a ľudia sú cirkev," zdôraznil.

Od nového pápeža si veľa sľubuje aj hlava katolíckej cirkvi vo Venezuele Diego Padrón, podľa ktorého by "celá Latinská Amerika mala pokľaknúť a vzdať Bohu vďaku za tento mimoriadny dar". Som presvedčený o tom, že tento pápež urobí veľké zmeny, vyhlásil Padrón a pripomenul, že tým, že nový pápež v prvom príhovore po zvolení prosil veriacich o modlitby za seba, preukázal veľkú pokoru, čo súčasne svedčí aj o veľkej zmene.

Pre mnohých nemajetných v Argentíne je zvolenia kardinála Bergoglia za pápeža už teraz prínosom: napr. pouličný predavač Juan Carlos Alarcón krátko po oznámení výsledku konkláve prišiel pred katedrálu Buenos Aires, aby tam predával argentínske zástavy. "Využívam historickú chvíľu na to, aby som nachoval svoju rodinu," vysvetlil.

Časť katolíkov Latinskej Ameriky napriek tomu pociťuje istú ľútosť, že konkláve nezvolilo favorizovaného brazílskeho kardinála Pedra Odila Scherera. Jeho brat Bruno však pre AP povedal: "Myslím, že Odilo je šťastný. Teraz sa musí cítiť oslobodený". "Vzhľadom na jeho vek - je ešte vcelku mladý, by nechcel stratiť svoju slobodu, cestovať, fotografovať, robiť si svoje veci...," uviedol Bruno Scherer na margo nezvolenia jeho brata, 63-ročného arcibiskupa zo Sao Paola Odila Pedra Scherera.